Connect with us

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Názory

Ako mesto prišlo o desiatky tisíc na zimnom štadióne a ako vyriešiť problém mladých hokejistov i krasokorčuliarov

Published

on

By

Poslanci mestského zastupiteľstva koncom septembra schválili jedenásty dodatok zmluvy o nájme zimného štadióna. Ním sa mení nájomca, ktorým je nová firma Jaroslava Lušňáka namiesto pôvodnej, ktorá skončila v likvidácii. Zavádza sa 6 bezodplatných ľadohodín pre mládež v čase od 6:00 do 20:00 a rovnako sa schvaľuje investícia do kabín. Zástupcovia mladých hokejistov požadovali presnejšiu špecifikáciu hodín, kedy majú mať k dispozícii ľad a krasokorčuliari bojovali o to, aby sa na ľad v tejto sezóne vôbec dostali v dostatočnom rozsahu a nehrozil koniec klubu. Z ich požiadaviek sa do dodatku napokon nedostalo nič, ale majú prísľub, že vedenie mesta bude situáciu sledovať a snažiť sa hľadať riešenie. Dodatok zmluvy obsahujúci tieto body radnica zatiaľ nezverejnila, takže zrejme nie je podpísaný a tak ani účinný.

Podľa dostupných informácií sa zatiaľ neuskutočnilo ani stretnutie všetkých troch zainteresovaných strán, kde by sa mali riešiť taktiež otázky podnájomnej zmluvy medzi HK Havrani a nájomcom štadiónu. Najpodstatnejším problémom pre mládež hokejistov a krasokorčuliarov je nedostatok ľadohodín v pre nich akceptovateľnom čase. Nájomca tvrdí, že musí prenajímať ľad tretím subjektom, aby zarobil na prevádzku respektíve predovšetkým na platy zamestnancov. Mesačne vraj na tento účel potrebuje  8-tisíc eur. Za prenájmy ľadu platia hobby hráči, firmy, ale dokonca aj krasokorčliari. Tí dostávajú ľad skoro ráno zadarmo. Ak ho chcú tesne popoludní, musia zaplatiť 50 eur a neskôr 100 eur. Vo večerných hodinách pre nich platí rovnaká komerčná cena 120 eur ako pre akýkoľvek iný subjekt. Nájomca, teda Jaroslav Lušňák, hovorí, že bez peňazí z nájmov prevádzku zimného štadióna neutiahne.

Peniaze však sú, len sa „vyhadzujú von oknom“. Pri zháňaní podkladov a informácií k téme zimného štadióna som sa dostal k viacerým zaujímavým skutočnostiam, ktoré hovoria o tom, ako Mesto Piešťany prišlo za roky trvania zmluvy s hokejovou sro-čkou o desiatky tisíc eur. O reakciu a vysvetlenie som chcel požiadať aj pána Lušňáka, ten však odmietol pre pnky.sk poskytnúť stanovisko.

 

O čo ide?

Mesto Piešťany sa zmluvne zaviazalo preplácať nájomcovi zimného štadióna energie, ktoré pri prevádzke minie. Za posledné roky to bola plná výška ceny minutých energií, čo predstavuje číslo rádovo vo výške 200-tisíc eur. Vlani zaplatilo mesto za vodu, plyn a elektrinu na zimnom štadióne necelých 190-tisíc eur. V tomto roku je v rozpočte vyčlenených 150-tisíc eur, ale na radnici už majú žiadosť o dofinancovanie energií opäť v plnej výške.

Mechanizmus funguje tak, že spoločnosť prevádzkujúca zimný štadión je prihlásená na odber energií, príde jej faktúra od dodávateľa a tú pošle mestu, aby zaplatilo. Faktúra je vystavená na Športový hokejový klub 37 Piešťany a je vystavená s DPH. Podľa informácií z listu, ktorým J. Lušňák žiada preplatenie faktúry, je firma platcom DPH a preto si vraj musí originál faktúry nechať v účtovníctve. Samospráve posiela iba kópiu faktúry. Mesto Piešťany následne platí plnú sumu vrátane DPH.

A tu je kameň úrazu a neskutočného plytvania, pričom potom peniaze chýbajú napríklad v športe, sociálnych službách, či školách. Po správnosti ak je nájomca platcom DPH a faktúra vystavená na neho, mal by platbu uhradiť. Mestu Piešťany by ju mal následne refakturovať, avšak už v sume bez DPH, keďže tú si uplatní od štátu. Mesto Piešťany a jeho obyvatelia by tak ročne ušetrili okolo 30 000 eur. Presne tento postup by volili aj odborníčky na účtovníctvo, ktoré redakcia nášho portálu požiadala o vyjadrenie. (UPDATE 8.11.2019 – podľa následných reakcií viacerých odborníkov po zverejnení tohto článku, refakturácia nie  správny pojem. Jedna z pomenovaných možností je, že Mesto Piešťany by malo uhradiť priamo nájomcovi sumu bez DPH na základe žiadosti o preplatenie v zmysle uzatvorenej zmluvy, alebo by mal nájomca uhrádzať dodávateľovi energií DPH a Mesto Piešťany dodávateľovi sumu bez DPH. V každom prípade sa všetci zhodujú, že nie je dôvod, aby Mesto uhrádzalo DPH a veci musia byť jasne vyšpecifikované v zmluve).

Zrazu, má  samospráva voľné prostriedky, ktoré by mohli putovať napríklad k hokejistom a krasokorčuliarom. Tí ich potom môžu použiť na „nákup“ ľadu v čase, kedy musí byť predávaný podľa Jaroslava Lušňáka v komerčnej cene.  Samozrejme toto všetko za predpokladu, že spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany otvorí svoje účtovníctvo a preukáže, v zmysle pôvodnej zmluvy, že ide o primeranú podnikateľskú aktivitu a zdokladuje všetky príjmy plynúce z prenájmu ľadu, ale aj iných častí zimného štadióna, či bufetu.

Za zamyslenie stojí aj celková zmena mechanizmu financovania energií. Nebolo by lepšie, ak by peniaze dostávali deti z HK Havrani a krasokorčuliarskeho klubu ako dotáciu, za ktorú by si mohli nakúpiť ľadohodiny? Prečo má peniaze dostávať sročka, ktorá nemá žiadnych hráčov a nefunguje ako športový klub? Momentálne je jej činnosťou predovšetkých prevádzkovanie zimného štadióna.

Pri čítaní materiálov, s ktorými pracuje radnica, a ktoré sme dostali na základe infozákona, vyvstáva ešte jedna otázka. Načo je Športovému hokejovému klub 37 Piešťany originál faktúry z dôvodu platcovstva DPH. Ak komplet faktúru uhrádza Mesto Piešťany, do účtovníctva firmy by nemala vstupovať, maximálne v nejakej evidencii. Opýtal by som sa na to priamo pána Lušňáka, ale nechce komunikovať. Určite však na to majú priestor členovia dozornej rady spoločnosti, ktorí sú poslancami mestského zastupiteľstva a zvolili ich občania.

Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články