Connect with us

Názory

Vďaka za rozlietanie, ale musíme ísť ďalej. Alebo – vysvetlenie, prečo Piešťany nutne potrebujú letisko

Published

on

Po prvej sezóne lietania, ktorou letisko vystrčilo ruku z hrobu, je treba povedať dve veci. Vďaka za chartrové lety, vďaka všetkým, ktorí sa o to zaslúžili, vďaka všetkým za úsilie a odvahu pustiť sa po tejto už skoro zabudnutej ceste. Ale: Letisko znamená VIAC ako lietanie na dovolenku. Je jedným z dôležitých nástrojov, o ktoré mesto a región takmer prišli, úpadok letiska bol (je!) len súčasťou celkového úpadku mesta. To VIAC nie je len v rukách letiska, ale aj samosprávy mesta, rozhodujúcich podnikov mesta, dobrovoľníkov. Treba obnoviť ten odvážny duch winterovských čias a vykonať množstvo spoločných aktivít z tohto ducha plynúce.

Prečo?

Dôvody sú veľmi jednoduché a bolestivé. Mesto Piešťany je vo vážnej situácii a letisko je jedna z dôležitých výhod, nástroj ktorý nutne potrebujeme uplatniť pri liečbe nasledovných neduhov:

1. Piešťany vymierajú a Piešťanci odchádzajú. To ukazuje Štatistická ročenka regiónov Slovenska (zdroj: Štat. Úrad SR, tab. T 23.4,). Každoročne klesá počet obyvateľov asi o 100, Piešťanom chýbajú deti a viac ľudí sa odsťahuje, ako prisťahuje. Z prehľadu miest, kde ľudí pribúda si urobíte jednoduchý záver: ľudia sa sťahujú za prácou. Ako sa hovorí: volia nohami, idú tam, kde môžu vyžiť a Piešťany to nie sú. Inak je zaujímavé – sú kúpeľné mestá ako Rajecké Teplice a Bojnice, kde počet obyvateľov rastie, v Trenčianskych Tepliciach a v Piešťanoch klesá.

2. Podľa prieskumu, ktorý vykonala spoločnosť Market Locator SK koncom novembra 2018 zisťovaním pohybu SIM kariet, denne do Bratislavy cestovalo 4500 ľudí, do Trnavy cca 700, do Vrbového a okolia tiež skoro 700. Čiastočne sú v tom aj študenti, ale ide hlavne o cestu za prácou. V Piešťanoch s výnimkou práce v zariadeniach cestovného ruchu, obchodu a služieb nie je práca. (Zdroj Ponuka práce v Piešťanoch na AB Piešťany, www.profesia, www.kariera, www.indexnoslus)

3. Iná tabuľka Štatistickej ročenky regiónov (tabuľka T 23-10 Dokončené byty v mestách) uvádza:  Do roku 2010 bolo v Piešťanoch ročne postavených viac bytov ako v celoslovenskom priemere. Odvtedy je ročný počet postavených bytov na 1000 obyvateľov polovica z celoslovenského priemeru. Nie je práca, nie sú byty, nie sú ľudia, nie sú peniaze pre mesto. Ako v básničke Sama Chalupku Branko: „ a čo mladé zutekalo a čo staré nevládalo“ . Tak sme my na tom.

Piešťany si musia MUSIA nájsť novú „chlebovú postať“! Pravdepodobne nebudú východiskom žiadne výroby s energeticky alebo materiálovo náročnými vstupmi. Možno by nám pomohlo vytvoriť nejaké nové „Silicon Valley Piešťany“.  Alebo, alebo ….. vrátiť sa k tomu, v čom máme tradíciu, značku, aj keď teraz hodne hrdzavú, ale predsa len nescudziteľnú a po ruke. Po troch rokoch sa môžu začať opäť jagať staré zlaté Salluberimae Pistiniensis Thermae – kúpeľníctvo po novom, s novým marketingom. A samozrejme, s potrebou ďalších hostí, najlepšie z území, kde už Piešťany boli známe a boli úspešné.

Že tu máme dosť hostí, je len optický klam. Znova môžeme vytiahnuť Štatistickú ročenku, tab. T 18-5. Vybrané ukazovatele cestovného ruchu v okresoch, okres Piešťany. Počet prenocovaní stúpa, v r. 2017 dosiahol 721 tisíc, pri počte lôžok 5300. Na jedno lôžko pripadne 136 prenocovaní, takže čisté využitie lôžok je 38 %. Naša hlavná fabrika funguje na 38 percent.  Pre porovnanie – (nezohnal som iné údaje ako za 2.Q.2017) čisté obsadenie v Karlovarskom kraji je 63,1%, celá ČR v uvedenej dobe je 53,8%. (Zdroj: Web Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, článok: Cestovní ruch: obsazenost ubytovacích zařízení je nejvyšší v Praze a v Karlovarském kraji ).

Takže: hľadajme – áno, my všetci, nielen kúpele. Musí na tom spolupracovať mesto, Rezort, župa, Krajská organizácia CR, SACR, možno aj iné Piešťanom blízke kúpele – musíme nájsť, pritiahnuť  nových hostí.

A odkiaľ?

No predsa z NDR, pardon, zo Saska, Brandenburska, Berlína,…:  už tu boli, musíme ich dostať znova do Piešťan. Šikovný marketing môže objaviť aj ďalšie príležitosti pre získanie hostí. Máme šancu to dosiahnuť bez leteckej dopravy? Neexistuje.

Takže letisko a najmä letisko Piešťany prispeje mestu a regiónu k dostatočnému počtu nových hostí. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je nutné letisko „rozlietať“.  Sú aj ďalšie, zostaňme pri jednom.

Teda: letisko je nutné na to, aby v Piešťanoch bolo viac a lepšie platenej práce, aby sem začali prichádzať ľudia, aby mesto a podnikatelia získali možnosti na obnovu a rozvoj.
Nuž, to je všetko. Tak, ako Seniorský parlament v roku 2017 úspešne inicioval a zorganizoval v  novembri 2017 aktivity na prerušenie procesu likvidácie letiska (Listy ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, predsedovi Trnavského samosprávneho kraja a primátorovi Piešťan, zorganizovanie petície za záchranu letiska), budeme stáť pri letisku aj naďalej. Lebo chceme vidieť jagajúce sa Piešťany.

 Z poverenia Seniorského parlamentu vypracoval Marian I. Fabian, podpredseda SP 

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články