Connect with us

Názory

Tie farby! Tie vzory!

Published

on

Tak ako mnohé iné mestá i Piešťany zasiahlo neriadené zatepľovanie panelákov. Takzvaná lentilková architektúra nepozná hranice, predpisy ani súdnosť. Okázalý lov mušiek farebnými plochami sa začal pred pár rokmi na našom najväčšom sídlisku a ako dúhový lúč sa pomaly rozširuje ďalej.

[singlepic id=38946 w=520 h=340 float=center]

Veľká časť Slovákov žije v panelových domoch a zjavne skoro každý z nich postráda estetické cítenie. Chcú všetko lacno, ale s mašľou navrchu. Presvedčení o výhodách bývania v igelitovom vrecúšku vo veľkom zatepľujú, menia okná a vyberajú farby podľa trendov. Táto vražedná kombinácia vytvára z nimi nenávidených panelových sídlisk, vytvorených  s určitou koncepciou, zlepenec odtieňov a tvarov, ktoré natrvalo zmenia tvár našich miest. Bez akéhokoľvek súhlasu.

REKLAMA

Priznám sa, že v zateplenom paneláku nebývam. Neviem, ako to chodí, kto sa rozhodne o konečnej podobe vzhľadu stien, alebo kto hovorí do výberu farieb, ale podľa mojej súkromnej štatistiky, to vo veľkej väčšine prípadov nie je architekt. A pritom by mohol byť. Využiť služby profesionála sa u nás, ale ešte stále považuje za luxus a mnohí sú presvedčení, že stavbármi sa tak trochu rodia všetci. Preto u nás neriadene vznikajú realizácie na pokraji maškarnosti, s optickými ilúziami na plochých panelových stenách a tými najpútavejšími farebnými kombináciami. Aby ste neplakali, nájdu sa aj svetlejšie prípady. Doslova svetlejšie, pretože častým problémom samozvaných architektov je výber odtieňa zo vzorkovníka.

[singlepic id=38949 w=320 h=240 float=left] Moja cena o najkrajšie zrekonštruovaný dom určite patrí bytovke na Ulici 8. mája. Biela a zelená sa vhodne dopĺňajú, nenastal častý strach z prázdna a celá stena ostala jednofarebná. Oproti papagájom v susedstve pôsobí dôstojne a premyslene. I mliečne balkóny zvolil architekt veľmi prezieravo. Zamedzil tak prejavom ľudskej tvorivosti v podobe rôznych plachiet s napodobeninou brečtanu alebo otrhaným kobercom, ktoré si obyvatelia pomedzi tyčky zábradlia prevlečú.

[singlepic id=38950 w=320 h=240 float=right]Zlatý extrudovaný polystyrén pre najnenávidenejšiu realizáciu ide od mňa firme, ktorá sa rozhodla znepríjemniť život invalidom na Nikola Teslu ešte aj tým, že im z bočnej steny nechala narásť barokovo iluzívnu obdĺžnikovú bradavicu. Svoje chyby ešte znásobili na Trajane. Z červenej, béžovej, bledosivej a tmavosivej spolu s bielymi vetracími prieduchmi sa zatočí hlava nejednému okoloidúcemu. Špeciálna pochvala patrí stavbárom, ktorí, podľa správ v Piešťanskom týždni, po dokončení fasádu poškodili. Majú recht. To by spravil každý.

Text a foto: Lívia Gažová

[nggallery id=2103]

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články