Connect with us

Názory

Sadiť nové stromy je „zbytočné“ a je to mrhanie peniazmi

Published

on

Toto tvrdenie možno niektorých zodvihne zo stoličky. Mňa by pred dvomi dňami zodvihlo tiež. Dnes sa však pozerám na veci trošku inak. V stredu som totiž dve hodiny debatoval s človekom, ktorý sa venuje problematike zelene v meste a jeho názor bol viac ako zaujímavý. Ostro kontrastoval s tým, čo je momentálne in, čiže v Piešťanoch vysadiť za každý vyrúbaný strom dva nové, v Trnave vysadiť 500 stromov ročne, či v Trnavskom kraji za 6 rokov vysadiť 26 tisíc stromov.

SAMSUNG

Tvrdenie, že sadiť nové stromy je „zbytočné“ a je to mrhanie peniazmi, však nemožno úplne zovšeobecniť. Platilo hlavne pre Piešťany. Podľa dotyčného odborníka v Piešťanoch už nie je kam sadiť nové stromy. Je ich tu viac ako dosť. Problém vidí v tom, že je in hrať na ekologickú strunu obyvateľov a populisticky vysádzať a vysádzať. Realita je však podľa neho potom taká, že sa sadia stromy aj na miesta, kde neprežijú. Iba živoria. Napríklad pod iné vzrastlé stromy, kde i tak po pár rokoch uhynú alebo nedosahujú kvalitu, akú by mali. Výsledok? Peniaze investované do nákupu stromov a následne do údržby a polievania jednoducho vyletia von oknom. Dôsledok? Ľudí, ktorí majú na starosti zeleň v meste, zamestnávajú novovysadené stromy, i keď je jasné, že mnohé pravdepodobne neprežijú a starať sa o staršie, ktoré sú pľúcami nášho mesta, nemá kto a nie sú na to peniaze. Stane sa teda to, že aj tie staré, veľké, krásne začnú byť nebezpečné a padnú za obeť motorovým pílam.
Ťažko sa to počúva, či číta, ale je na tom asi kus pravdy. Iste stromy treba sadiť, ale s rozumom a peniaze, ušetrené zo zbytočnej výsadby presunúť radšej do starostlivosti o to čo tu už máme.
Autor: Tomáš Hudcovič

Advertisement
Hello GPT

REKLAMA

fitness sity cvicenia

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články