Connect with us

Názory

Referendum plné vášne

Published

on

Tento článok je a zároveň nie je o referende. Tento článok je o tom ako sa nediskutuje, ako sa každý považuje za odborníka na všetko a ako toho všetkého už mám vyše hlavy. Mám pocit, že tlak na ľudí je enormný. Referendum sa na nás valí z každej strany. Boli o ňom napísané stovky článkov, blogov a komentárov. Čítal som celé haldy textov o tom prečo ísť alebo prečo neísť na referendum. Čítal som však aj množstvo urážok, scestných názorov a nenávistných vyjadrení, ktoré nemajú v tak závažnej diskusii čo robiť. Jedna strana využíva deti, xenofóbiu a cirkev, druhá zase útočí karikatúrami, prirovnávaním k nacizmu a obviňovaním z porušovania ľudských práv.
Debata o referende sa tak stáva nezmyselnou, pretože v nej prevažuje vášeň a hnev namiesto argumentácie postavenej na faktoch. Vlastne to už ani nie je debata, ale vojna dvoch protipólnych názorov, z ktorých jeden je otvorený a tolerantný a druhý sa snaží ochrániť hodnoty, ktoré považuje za dôležité. Ani jedna strana pritom nechce ustúpiť.
volby ref

Vecou, ktorá stojí za zamyslenie je, že nie každý homosexuál je ten s holým zadkom a dúhovou vlajkou ako nám ho prezentujú agitačné obrázky a nie každá rodina vyzerá tak, že manžel je alkoholik, ktorý doma po večeroch mláti svoju ženu, pretože mu nechce dať peniaze na hranie automatov. Jednotlivci, rodiny a ich medziľudské vzťahy sú niečím čo sa veľmi ťažko dáva do nejakých presne ohraničených škatuliek, je to niečo čo sa nedá vpratať do jasnej definície. Každý jednotlivec je predsa iný, žije svojím jedinečným životom, hodnotami a pohľadom na svet, ktorý sa formuje roky.
Predsudky voči ľuďom z LGBT komunity sú často založené na neznalosti tohto prostredia. Nie každý z tejto komunity je nemorálny, bezzásadový a bezcharakterný človek. Sexuálna orientácia predsa neurčuje kvality jedinca. To však platí aj pre heterosexuálov a tradičné rodiny. Ideálna predstava je jasná – pár je spolu šťastný, manželia sú si verní, milujú sa v dobrom a zlom. Manželstvo a heterosexualita však nedáva žiadnu záruku, že jednotlivci sa budú chovať zásadovo a bezchybne. Preto sú nezmyselné akékoľvek súdy jednotlivcov na základe správania sa skupín a aj akékoľvek súdy skupín na základe správania sa jednotlivcov.
Hlasy a názory odborníkov k referendu zanikajú v tom neskutočnom šume, prípadne sú zmietnuté zo stola. Jedna strana akoby nepočúvala druhú. Diskusii chýba logika, pokora a vzájomný rešpekt. Na celej konfrontácii ma mrzia snahy zdiskreditovať rodinu. Mrzí ma, že sú ľudia s homosexuálnou orientáciou opisovaní ako nejaké monštrá, po ktorých už príde len niečo horšie. Nepáči sa mi, že veľa vyjadrení nie je fér, že nás každá zo strán ťahá nevyberanými prostriedkami na svoju stranu, že padajú urážky a z každej strany aj veľa úderov pod pás.
Či už pôjdete, alebo nepôjdete v sobotu na referendum, či budete hlasovať áno, alebo nie v tých troch otázkach, nerobte tak na základe strachu, hnevu alebo vášní. Rozhodnite sa na základe toho čo vám radí rozum a logika. Prihliadajte na to, aby ste neobmedzovali a neohrozovali práva rodín, detí, ale ani ľudí s homosexuálnou orientáciou. Nemýľte sa, rozhodnutie to nie je vôbec jednoduché. Má totižto veľmi veľa premenných, na ktoré by sme nemali zabúdať. Pravda predsa pri dvoch diametrálne odlišných názoroch býva vždy niekde uprostred.
Lukáš Turňa

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články