Connect with us

Názory

Reakcia na diskusiu o zákaze pitia alkoholu na verejnosti

Published

on

Na TV Karpaty prebehla diskusia o návrhu všeobecne záväzného nariadenia zakazujúceho požívanie alkoholu na verejnosti a upravujúceho rušenie nočného kľudu medzi náčelníkom mestskej polície Marcelom Mihálikom a riaditeľom krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne Petrom Müllerom. Na prvý pohľad chvályhodný ústretový počin smerom k obyvateľom mesta Piešťany, keby ho nepredchádzali viaceré závažné skutočnosti.

[singlepic id=20978 w=320 h=240 float=right]Po prvé, žiadna diskusia by sa neuskutočnila nebyť májovej intervencie 176 občanov, ktorí žiadali vypustiť kľúčové ustanovenia návrhu VZN. Ak sa pozrieme na hlasovanie mestskej rady pred zasadaním zastupiteľstva, je zrejmé, že návrh by bez pripomienky určite prešiel. Občan bol, ako už býva zvykom nielen v komunálnych otázkach, obeťou netransparencie vo verejných veciach, nakoľko bol návrh prejednaný v tichučku a teplučku na mestskej rade a komisiách, kde ho mal náčelník polície údajne zdôvodniť, avšak širšia verejnosť ostala neuvedomená. Na následnom zasadnutí zastupiteľstva bol nakoniec návrh stiahnutý z rokovania. Záujem o jeho presadenie však neustal, čo potvrdil primátor, aj náčelník v bezprostrednom rozhovore.

Úsmevné boli vyhlásenia o otvorení verejnej diskusie o predmete návrhu, ktoré skôr zaváňali čakaním na utíchnutie aktívnej verejnosti, a jeho opätovné predloženie s už predpokladaným malým záujmom. Prekvapujúco, ticho vystriedala jednostranná propaganda na výrobu súhlasu, a tak v Piešťanskom týždni vyšli rozhovory s náčelníkom polície so sugestívnymi otázkami, ako napr. či by nepomohlo VZN v boji proti vandalom a narušiteľom kľudu počas festivalov. Povedať nie bolo ťažké, a priestor na diskusiu sa v podobnom duchu vytvoril aj v mestom financovanej TV Karpaty. Výber hostí, dvoch policajtov, predznačoval „ostrú polemiku“ na danú tému, najviac zarážajúce však boli záverečné slová moderátorky, podľa ktorej sa TV Karpaty bude snažiť aj v budúcnosti presvedčiť verejnosť o účele všeobecne záväzného nariadenia.

Diskusia bola dôležitá v jednom ohľade: širšia verejnosť sa po prvý raz mohla oboznámiť s dôvodmi prijatia VZN. Náčelník uviedol dva, a to dlhoročné skúsenosti s riešením verejného poriadku, a štatistické údaje o priestupkoch. Problémy majú tvoriť priestupky verejného pohoršovania a rušenia nočného kľudu spojené s požívaním alkoholu. Mestská polícia si viedla aj precízne štatistky, podľa ktorých pri 140 oznámeniach boli uložené sankcie 227 páchateľom pod vplyvom alkoholu. Tých bystrejších okamžite napadnú otázky: Ak mohlo dôjsť k potrestaniu páchateľov priestupkov podľa vtedajších platných predpisov, prečo má byť trestané aj požívanie alkoholu? Navyše, ako mohli policajti vedieť, že boli priestupky spáchané pod vplyvom alkoholu, ak nedali páchateľom fúkať, resp. bolo zbytočné im dávať fúkať, nakoľko už spáchali iný priestupok.

Pri tejto téme sa opomína zásadná vec, ktorá je bližšie rozvinutá v pripomienke k návrhu, a to, že pitie na verejnosti nie je automatickou príčinou páchania priestupkov verejného pohoršovania a rušenia nočného kľudu. Prečo potom nezakázať požívanie alkoholu absolútne, aj v súkromí? Prečo požívajúci na verejnom priestranstve sú delikventi, a požívajúci v zariadení, alebo v súkromí sa ničoho nedopúšťajú? Obe skupiny (kdekoľvek pijúce) predsa môžu (a nemusia) rušiť verejný poriadok (ničenie majetku, obťažovanie ľudí). Dôležitý je fakt, či rušenie nastane, a nie z akých pohnútok. Ak by to tak nebolo, potom je zrejmé, že skupina občanov, ktorí požívajú alkohol na verejnosti a zároveň sa nevymykajú bežnému chovaniu, majú dostať pokutu.

Chabý je potom argument, ktorý uvádza pán Mihálik v diskusii, že sa to týka len určitých skupín obyvateľov, ako napr. bezdomovcov, alebo vandalov, a ostatní, ktorí napr. požívajú z neoznačenej fľaše, budú obídení. Veď takáto interpretácia je proti doslovnému výkladu všeobecnosti VZN, pod ktoré majú spadať všetci. Opäť sa musím spýtať: Ak len tí, ktorí očividne rušia verejný poriadok bez ohľadu či majú pri sebe fľašu, načo ešte tento zákaz navyše?

Apropos bezdomovci. V diskusii bola spomenutá táto skupina ako problémová, avšak zároveň má polícia problém s riešením pohoršovania sa jej správaním, pretože zákon požaduje minimálne troch pohoršených svedkov, aby došlo k naplneniu priestupku, a podľa slov pána Mihálika, sa ich nedarí zabezpečiť. Ironicky môže znieť následné odporúčanie, aby sa zvýšil počet členov hliadky na tri, ale musí sa zdať naozaj pritiahnuté za vlasy vyrábať problém, ktorý nie je (ak nie sú pohoršení, nie je pohoršenie).

Ako ďalej vyplynulo zo slov pána Mihálika, „deti a nie každý“ sa chcú pozerať na osobu požívajúcu alkohol. Ak platí, čo bolo povedané predtým, ak má niekto pred sebou fľašu minerálky s obsahom alkoholu, je to v poriadku, občania nie sú pohoršení, ak má niekto pred sebou fľašu vína, morálka občanov je pobúrená. Ale pozor, iba vonku!

V diskusii boli obídené iné právne otázky, ktoré sa týkali napr. toho, či je vôbec možné upraviť takéto konanie ako priestupok, alebo ako je možné vôbec takýto priestupok dokázať. Je zrejmé že, v prípade, ak by prešlo VZN do platnosti, občania s nižším právnym vedomím zaplatia prípadnú pokutu v blokovom konaní, a tí uvedomelejší odmietnu, a polícia sa ocitne v okamžitej dôkaznej núdzi. Pretože, ako bez dôvodných pochybností dokázať, že niekto požíval alkohol na verejnosti?

V úzadí ostáva pocit, že polícia si chce iba zjednodušiť svoju prácu, nakoľko má problémy s dokazovaním priestupkov pohoršovania a rušenia nočného kľudu, za stavu, ako uviedol pán Müller, keď chýbajú presné vymedzenia zákonných pojmov. To všetko však bude stáť občanov obmedzenie ich práv, ich slobody, čo nemôže byť akceptovateľné. Lebo stále platí, že občania tu nie sú pre orgány verejnej moci, ale naopak. Aj ak je činnosť orgánov sťažená, nemožno dovoliť takéto pragmatické, zároveň nedovolené skratky.

V diskusii pán Müller poukázal, že je nízky počet pripomienkovateľov, a malo by sa riadiť názorom väčšiny. Treba uviesť zásadnú skutočnosť, pod pripomienku sa podpísal uvedený počet občanov v priebehu pár dní. V mestečku ako Piešťany postačia na poslanecké kreslo stovky hlasov. Tzn., že ani 176 nie je zanedbateľné číslo. Zároveň sa otvára otázka, akou cestou sa vydať, ak pán Mihálik vyjadril predpoklad prijatia VZN do nasledujúcej letnej sezóny. Som presvedčený, že v priebehu dlhšieho času by sa v prípadnej petícii proti takémuto návrhu podpísalo oveľa viac občanov, a politicky by sa tak mohol stať nepriechodným.

Nakoniec sa spýtam či naozaj v meste Piešťany potrebujeme riešiť marginálny problém rušenia verejného poriadku, na ktorý máme už teraz zákonné prostriedky, ďalším okliešťovaním slobody a zákazmi, ktoré zjavne nemôžu mať očakávaný účinok?

Keď sa prechádzam po meste, často sa preľaknem hrobovému tichu.

Pavol Veres

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články