Connect with us

Názory

Pravda prestáva byť dôležitá, podstatné sú čísla a „správne“ ovplyvnenie verejnej mienky

Published

on

Neprejde pomaly mesiac a niekedy aj kratšie obdobie, aby sa v Piešťanoch nezjavila nejaká „kauza“ a nezviditeľnila mesto v rámci Slovenska, ale aj za hranicami. Senzácie hýbu svetom, ľudia po nich túžia, a tak im ich médiá servírujú. Čo na tom, že sú veci občas prifarbené, čo na tom, že sú občas vymyslené či faktograficky nesprávne, podstatné je, že je čítanosť a ľudia v pozadí, ktorí dané média vedia nasmerovať správnym smerom, dosiahnu taký stav manipulácie s verejnou mienkou a náladou, aký potrebujú.

Nie som ten, čo by tvrdil, že v Piešťanoch je všetko ideálne, že si tu žijeme ako v raji a na ničom už netreba pracovať, ale to, čo sa ľuďom servíruje, je často inak, ako je prezentované. Mediálna masáž posledných dní ma len utvrdzuje v tom, že mnohé veci a spôsob zverejnenia nie sú náhodné a istí ľudia sa dosť snažia ovplyvniť verejnú mienku.

Premiestnené obrazy J. Načeradského. Zdroj: www.zpiestan.sk

V polovici januára priniesla pravda.sk článok s bombastickým titulkom „Cenzúra v Piešťanoch. Primátor dal zvesiť obrazy slávneho maliara“. Čo na tom, že realita bola ďaleko prozaickejšia – jednoducho viceprimátor Martin Valo ako galerista nedomyslel, že obrazy Jiřího Načeradského budú zavesené v galérii, ktorá sa používa aj ako sobášna miestnosť a mladomanželom tak môžu prekážať. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová zase nedoriešila, že ak z logického dôvodu chce obrazy premiestniť, je potrebné to odkomunikovať s vlastníkom zbierky či kurátorom. Schovala sa za nariadenie primátora a ten pri mediálnom „šialenstve”, ktoré pravda.sk spustila, pre istotu nekomunikoval a všetko hodil na riaditeľku Jurčovú.

Ich postupy neschvaľujem, avšak motívom či pointou nebola cenzúra umenia, ale nezvládnuté riešenie situácie, keď sa na svadobný obrad takéto obrazy naozaj nehodia. (Pri googlení názvu článku som narazil aj na tento text: Denník Pravda šíri hoax o cenzúre v umení, takže ako vidím, podobný pohľad na vec máme minimálne dvaja)

Článok Pravdy následne prebrali české médiá, pričom ho čiastočne dotvorili a bolo z nich jasné, že o Piešťanoch veľa netušia, hlavne že majú diskutovanú tému. Chytili sa aj iné slovenské médiá, napríklad TV Markíza.

Pred dvomi dňami na svojom webe prilial olej do ohňa pobúrenia aj Piešťanský týždeň. Ten vyspovedal výtvarníka Petra Kalmusa, ktorý sa pred časom mediálne zviditeľnil obliatím busty Vasila Biľaka červenou farbou, pričom do titulku sa dostala veta „Peter Kalmus: Zákazmi sa to začína a končí deportáciami!” Síce úplne mimo misu toho, čo sa reálne odohralo, ale na zhodenie súčasného primátora a vytvorenie „blbej” nálady to poslúžilo. Samozrejme, redaktor sa nezabudol zmieniť aj o téme Krampus, ktorý do prvého článku vložili aj redaktori Pravdy.

O deň na to sa Kalmus objavil znenazdajky na portáli tyzden.sk vo videu s názvom „Štefánik sa musí obracať v hrobe“, kde má monológ o tom, ako piešťanský park zdobí najodpornejšia socha generála Milana Rastislava Štefánika. Jej autorom je sochár Andrej Chotváč a realizáciu zastrešil miestny klub Milana Rastislava Štefánika už pred viac ako dvomi rokmi. Vyťažený umelec si ju možno naozaj všimol až teraz, avšak možno sa veci majú i tak, že treba pridať negativizmu v Piešťanoch – jedna cesta je v lokálnom médiu a druhá v celoslovenskom Týždni. Oba však spája jedno meno.

Tomáš Hudcovič

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články