Connect with us

Názory

Piešťany budú rajom aquaparkov

Published

on

Do niekoľkých rokov sa Piešťany s priľahlými obcami stanú svetovým unikátom. Podľa všetkého budú jediným miestom na svete, kde na približne každých desaťtisíc obyvateľov pripadne jeden aquapark. Podľa pripravovaných projektov bude jeden na brehu rieky Váh na mieste bývalého kúpaliska Sĺňava v katastri obce Banka, druhý sa bude týčiť majestátne nad ním na poliach na Červenej veži a tretí aquapark respektíve plavecké centrum postaví mesto Piešťany na okraji mestského parku, hneď vedľa futbalového štadióna.

[singlepic id=7047 w=320 h=240 float=left]Spoločnosť Iuris Invest práve realizuje architektonickú súťaž na vytvorenie architektonicko-urbanistického riešenia relaxačno-hotelového komplexu v lokalite Červenej veže. Prvé kolo má byť ukončené 7. januára 2011. V zadaní zverejnenom na webovej stránke spoločnosti sa hovorí, že Iuris plánuje vybudovať Leisure rezort v obci Banka pri Piešťanoch so zameraním na zážitok, zábavu a socializovanie. Cieľovým segmentom majú byť prevažne slovenskí návštevníci a klienti zo strednej Európy. Celkové náklady na vybudovanie rezortu vrátane vybavenia a infraštruktúry sú stanovené na maximálne 35 miliónov EUR bez DPH. „Projekt v Piešťanoch má ambíciu stať sa centrom aktívneho oddychu a zábavy na Slovensku. Tri hlavné komponenty sú navrhnuté tak, aby sa vzájomne dopĺňali vo funkciách s cieľom plniť predstavy aktívneho rekreačného strediska so širokým záberom na cieľové trhy tak aby bola zabezpečená výborná diverzifikácia podnikateľského rizika. Rezort bude mať 3 hlavné časti – Aqua Park, Apart-hotel, Chatky. Zámerom aqua parku je vytvorenie hlavnej atrakcie s dôrazom na kryté priestory a maximálnu efektivitu vnútorných častí. Hotel vytvára priestory na ubytovanie vybraných cieľových skupín a zároveň v hlavnom rade je akýmsi „hub-om“ celého strediska. Chatová oblasť je inšpirovaná úspešnými konceptmi v zahraničí a predstavuje príležitosť na oslovenie tých cieľových skupín, ktoré v súčasnosti alternatívu „all-inclusive pobytu“ v strednej Európe takmer nemajú. Hlavnou témou úspešných stredísk s chatkami je vábenie, starostlivosť alebo dokonca vytváranie sociálnych skupín v ich rôznych kombináciách. Rezort má zároveň ambíciu ponúkať veľmi vysoký počet – desiatok možností oddychu a zábavy a zároveň niekoľko desiatok atrakcií. To všetko v prevedení prispôsobenom na lokálny trh – v strednom štandarde,“ píše sa oznámení o vyhlásení súťaže architektonických návrhov. Firma očakáva, že do aquaparku by malo prísť ročne 150 – 200 tisíc návštevníkov.

[singlepic id=7044 w=320 h=240 float=right]Projekt Bana Thermal v lokalite kúpaliska Sĺňava plánuje realizovať spoločnosť Immocap. Podľa webovej stránky spoločnosti je začiatok výstavby plánovaný na rok 2010 a dokončenie na rok 2013. „Víziou projektu je výstavba areálu, ktorý ponúkne zákazníkom a turistom komfort kvalitného hotela s wellness & leisure, vodnými plochami, bazénmi, saunovým svetom, reštauráciami, kongresovými priestormi, vonkajšími atrakciami, mestskú pláž ako aj nákupnú zónu. Hotel bude v sebe spájať priestor na voľnočasové aktivity a oddych pre celú rodinu ako aj kvalitné prostredie pre firmy, podnikateľov a manažérov. Projekt bude postavený na nábreží rieky Váh, v časti bývalého termálneho kúpaliska Slňava II. Veľkou pridanou hodnotou je aj termálna voda nachádzajúca sa priamo na pozemku,“ píše sa na webovej stránke Immocap. V tomto roku sa však s výstavbou nezačalo a asi ani nezačne. Podľa medializovaných informácií investor len nedávno dodal projektový zámer na posúdenie štátnym orgánom.

[singlepic id=7042 w=320 h=240 float=left]Tretím „aquaparkovým“ zámerom je vybudovať Plavecké centrum v mestskom parku mestom Piešťany. V najbližšej dobe by sa k plánovanému projektu mali vyjadriť správcovia inžinierskych sietí a všetky dotknuté orgány, potom sa môže podať žiadosť o územné rozhodnutie, nasledovať by malo verejné obstarávanie na dokumentáciu pre potreby stavebného povolenia, ďalej musí mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o spôsobe financovania stavby, taktiež je potrebné verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a až potom sa možno bude stavať. Podľa vyjadrenia vrcholného zástupcu Mesta Piešťany by sa mal najskôr vybudovať vonkajší bazén a atrakcie, pričom  odhaduje, že hotové by mohli byť na jeseň roku 2011.

Neskutočne sa teším, že si budem môcť konečne vybrať kam sa v Piešťanoch pôjdem okúpať a nebudem už odkázaný iba na staručkú EVU, hotelové bazény, alebo Prúdy na Váhu, či blízke bagroviská v okolí. Škoda len, že táto radosť a nádej nás môže napĺňať vždy len pred voľbami.

Autor: Tomáš Hudcovič Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=281]

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články