Connect with us

Názory

Piešťanský okruh: Ako by vyzeralo naše vysnívané Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny?

Published

on

Máme za sebou 28. ročník najvýznamnejšieho piešťanského podujatia, Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Požehnanie prameňov, sprievod mestom, tanečnice, večerný program. Časový harmonogram predvídateľný, stánky na rovnakom mieste. Podujatie by si zaslúžilo zmenu. Takúto snahu vyslovilo aj vedenie mesta, no zatiaľ k žiadnym výraznejším novinkám neprišlo. Rozumieme, že v čase volieb už bol program zväčša naplánovaný, no už budúci rok je príležitosť OLKS vylepšiť. Tak sme sa v Piešťanskom okruhu zamysleli: Ako by vyzeralo naše vysnívané OLKS?

Otvorenie by malo byť prehliadkou všetkého kvalitného, čo v meste máme. Lokálneho umenia, športu, aktivít, škôl, organizácií a inštitúcií. V tomto ohľade veľmi oceňujeme zapojenie Balneologického múzea, kúpeľov, Domu umenia, kúpaliska Eva či občianskych združení na tvorbe programu. Táto cesta by sa mala podporovať viac. Pri festivale k odhaleniu sochy Ľudovíta Wintera to fungovalo výborne.

Kým deti a seniori si už dnes v programe OLKS prídu na svoje, výrazne chýba program pre mladých – vystúpenia súčasných a miestnych kapiel, design market, prezentácia záujmových združení, workshopy. To všetko by mohlo byť súčasťou Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Nevyužiť množstvo prichádzajúcich návštevníkov na prezentáciu miestneho talentu je dnes možno najnešťastnejšou stránkou akcie.

Sprievodný program by mohol byť tiež prekvapivejší ako výstava kaktusov. Spolupráca s umelcami, pop-up inštalácia vo verejnom priestore, zaujímavá projekcia, návšteva mimoriadnej osoby, umelecká súťaž, spoločné preplávanie Váhu, uzávierka ulíc, prehliadka budov – tém je mnoho. Jednotlivé ročníky OLKS by pokojne mohli byť tematické. Jeden motív by spájal vizuál, zadanie pre inštalácie umelcov alebo deti z umeleckých škôl či súťaž o najlepší dresscode.

V súvislosti s kvalitou programu si predstavujeme obnovenie prípravného výboru podujatia s externistami. Otvorením by malo žiť celé mesto a do organizovania by mali byť zapojené rôzne skupiny.

Absolútne potrebné je triedenie odpadu a zákaz plastového riadu. Bez výnimky♻️ Robiť to inak je hlboko nezodpovedné voči životnému prostrediu a takpovediac aj nechutné. Štandard v tejto oblasti nastavil bratislavský Dobrý trh, ktorý pripravuje aj Zero waste školenia pre organizátorov a samosprávy. Pozvanie naň dostalo aj mesto Piešťany, ale bohužiaľ možnosť nevyužilo.

Aby sme predišli centru zahltenému autami, návštevníci by mali byť vyzvaní prísť pešo alebo na bicykli. Pre bicykle by sa mohli zriadiť mimoriadne parkoviská. Stálo by za to pouvažovať aj o zväčšení pešej zóny v rámci tejto mimoriadnej udalosti. Rázusova ulica sa priam ponúka.

Prezentáciu OLKS navonok si tiež prestavujeme inak ako plagátom s leknom, pávom alebo Barlolamačom. Pri tvorbe vizuálu alebo značenia v priestore treba dať šancu mladým dizajnérom. Podujatie by sa malo viac prezentovať aj mimo Piešťan. Koľkokrát ste už u nás videli plagát na Hlohovecký jarmok? Na podujatia v Trnave? OLKS zaspalo aj na webe – žiadny totiž nemá.

Po každom ročníku by malo nasledovať zhodnotenie, a to nie len interné. Otvorený dotazník pre návštevníkov je minimum. Podobnú snahu už mala bývalá poslankyňa Adriana Drahovská, výsledky svojho prieskumu predstavila tu https://bit.ly/2wzvGmK. Počas OLKS by sa mali zbierať aj ďalšie ukazovatele ako počet účastníkov, návštevnosť programu, kolízie v priestore a podobne.

Kritické zhodnotenie určite OLKS posunie vpred. Nové Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny by sa nemalo vymykať tradíciám, práve naopak. Mažoretky nie sú problém, ale prečo musia kráčať pomedzi opáskované zaparkované autá? Chuti cigánskej nič neuberie, ak nebude na plastovom tanieri a predajca nevyzdobí stánok plastovým prasiatkom. Požehnajme pramene, ale oslávme aj mesto. Koniec-koncov, je to jeho festival🙌

Urobiť OLKS atraktívnejším, prekvapivejším, prívetivejším a ekologickejším by mal byť záväzok do budúceho roka.

Piešťanský okruh

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články