Connect with us

Názory

Otvorený list Tiborovi Mikušovi

Published

on

Vážený pán predseda Trnavského samosprávneho kraja, vážený pán Ing. Tibor Mikuš

Už dlhší čas sledujem situáciu, ktorá nastala po zverejnení správy o nutnej oprave Krajinského mostav Piešťanoch a po prečítaní dnešného čísla Piešťanského týždňa som sa rozhodol Vám napísať tento otvorený list ako dlhoročnému predsedovi Trnavského kraja a teda človeku, ktorý nesie bezprostrednú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. O tom, že situácia je zúfalá Vám možno podal správu Váš podriadený pán Miroslav Benka riaditeľ správy a údržby ciest TTSK , ktorý sa na rozdiel od Vás na stretnutí so starostami obcí ležiacich na ľavom brehu Váhu a iných dotknutých organizácií zúčastnil. Vy ste si tú námahu neurobil.

krajinsky most profilPrednedávnom ste sa na nás usmieval z billboardov a sľuboval nám „ rozkvet“ Trnavského kraja, pokiaľ sa opäť stanete predsedom. Za masívnej podpory vašej partnerskej všadeprítomnej a jedinej vládnucej strany Smer sa vám to aj podarilo. Je zaujímavé, že v tom istom čísle Piešťanského týždňa sa dočítame , že Vás veru Krajinský most nie veľmi zaujíma, lebo ste mali inú dôležitejšiu prácu . Mali ste veľa práce s vymenovaním svojich podpredsedov a stanovením ich platov. A taktiež som sa tam dozvedel že Vám štát nadelil plat 3200€ mesačne a poslanci TTSK majú v tomto velebnom období dostávať väčšie odmeny za výkon svojej funkcie a tie sa budú pohybovať tesne pod hranicou 500€ mesačne. Len pre zaujímavosť uvádzam že iba na odmenách poslancov , podpredsedov a predsedu si mesačne vyplatíte určite viac ako 30 tisíc € a to bez paušálnych náhrad za dochádzanie do sídla TTSK. Ale to Vy pán predseda veľmi dobre viete, inak by ste sa tak veľmi do tejto funkcie už tretí krát nehrnuli.

Prejdem však k veci pán predseda. Piešťany majú dva mosty, ale iba jeden z nich je cestný a je to už staručký, prastarý takmer storočný most. Preto Mestské zastupiteľstvo Piešťan uvažovalo o nutnosti ďalšieho premostenia ešte snáď v časoch federácie. Uvažovalo sa o severnom aj o južnom premostení, avšak nakoniec ako najlogickejšie riešenie sa ukázalo južné premostenie , ktorého návrh a myslím si že aj  projekt je určite v generálnom pláne rozvoja mesta Piešťany. Obchvat od železničného nadjazdu poza sídlisko Adam Trajan až po južné premostenie Váhu sme mali sľubované v každom volebnom období a od každého štatutára kraja. Nedočkali sme sa ho ani za 24 rokov od pádu komunizmu a veru  ani počas 9-tich rokov Vášho predsedovania od roku 2005. Iste odpoviete najošúchanejšou frázou akú už pozná každý občan tejto krajiny.. „ nie sú peniaze! “… Naozaj nie sú pán predseda?.. Zaujímavé …ale, ku podivu ….na zvýšenie odmien sa peniaze nájdu… Viete, je mi smutno, keď sám za tri firemné autá každý rok zaplatím cestnú daň takmer 500€ a vidím okolo seba iba rozbité cesty pripomínajúce tankodrom, nepokosené krajnice a Vy mi chcete povedať, že na nový most nie sú peniaze? Kde sa potom tratí cestná daň? Na výstavbu nekonečného príbehu diaľnice z BA do KE? Alebo?…. radšej neuvediem čo si naozaj myslím . A na Vaše billboardy sa počas volieb do TTSK peniaze našli? Len sa mi nesnažte nahovoriť, že ste si financovali kampaň sám. Na to Vám už nikto nenaletí. A keď sám, tak opäť to bolo z peňazí daňových poplatníkov, pretože ste už 10 rokov štátny zamestnanec a tí sú platení iba z daní nás občanov. A ďalšie nehorázne veľké peniaze vyhadzuje v súčasnosti predseda Vašej spriaznenej strany na svoju prezidentskú kampaň. On sa smeje občanom do tváre takmer z každého rohu. Nedávno dokonca v rámci svojej predvolebnej kampane daroval 1 mil.€ na výstavbu hokejovej tréningovej haly tu v Piešťanoch. Vraj zo svojej rezervy!!!. Aká to je „ jeho rezerva“? Používa peniaze daňových poplatníkov na niečo tak populistické ako športová hala v čase, keď Piešťany zápasia so zásadnými problémami . Úplne ignoruje vôľu občanov . Piešťany potrebujú nový most a nie tréningovú hokejovú halu, to snáď uzná každý súdny občan tohto regiónu.

Ako iste dobre viete /alebo ak neviete informujte sa u svojich podriadených/ tak Krajinský most nevyhnutne potrebuje opravu – Pozor! – nie generálnu rekonštrukciu, ale iba nutnú opravu , ktorá má stáť približne 200 tisíc € a má trvať najmenej dva mesiace. Vôbec sa nemienim zamýšľať pán predseda nad tým, či je vhodné opravovať most, ktorý potrebuje konečne po 100 rokoch rekonštrukciu a či je 200 tisíc na opravu málo alebo veľa. Chcem Vašu pozornosť upriamiť na jednoduchú matematiku, ktorú určite ako absolvent Elektrotechnickej fakulty a dlhoročný riaditeľ SE nepochybne zvládnete. Výpočet sa bude týkať strát ktoré nastanú uzatvorením mosta na dobu 2 mesiace a nutnosti obchádzať cestu z ľavej strany Váhu cez Lúku a diaľničný most pri Hornej Strede. K tejto úvahe ma inšpirovalo viacero rozhovorov s ľuďmi bývajúcimi na ľavom brehu , resp. tých ktorý majú firmu na opačnom brehu a nemôžu tovar prenášať po moste pre peších, ale musia používať obchádzku . Ako si určite môžete aj sám zistiť z mapy alebo na internete tak obchádzka meria približne 25km a strata času je asi 25-30 minút. Aj keď nemám presné štatistické údaje koľko áut prejde po moste, som presvedčený že most je natoľko vyťažený, že po ňom prejde za hodinu v oboch smeroch minimálne 100 áut . Ak zoberieme v úvahu, že premávka je celodenná, /ale v nočných hodinách predsa len klesá/ tak počítajme že za deň prejde mostom približne 2000 áut. Ak by týchto 2000 áut použilo obchádzku cez Lúku a Hornú Stredu, najazdili by navyše približne 2000x25km= 50 000km/ denne. Za dve mesiace by najazdili takmer 3 mil. km. Ak si to aj polovica ľudí rozmyslí alebo zariadi inak a počas tých dvoch mesiacov obmedzí svoje prechody z jednej strany Váhu na druhý, tak či tak nám zostáva stále 1,5 mil. km na viac , čo vo finančnom vyjadrení /ak uvážime, že priemerná náhrada za km je približne 0,3€/ asi 450 tisíc €. Myslíte si pán predseda, že túto sumu hodíte beztrestne na plecia občanov a Vy si naďalej budete brat svoj plat 3200€/ mesačne? Bez akejkoľvek náhrady, bez akéhokoľvek náhradného riešenia pre občanov regiónu? Dúfam, že konečne to všetkým občanom dochádza a že si konečne uvedomujú Vaše ignorantstvo.

Nedivil by som sa pán predseda a dúfam, že ani Vy sa nebudete diviť, že občania využijú všetky dostupné prostriedky vrátane priamej žaloby aby im štát, resp. TTSK vyplatil náhradu za uzatvorenie mosta. Ako som sa však dozvedel z článku v Piešťanskom týždni, tak stretnutie ohľadom uzatvorenia mosta sa skončilo bez konkrétneho výsledku. Zúčastnené strany sa dohodli iba na tom, že príprava na uzatvorenie mosta je vedená amatérsky a ignorantsky. Ľutujem pána riaditeľa kúpeľov pána Pilza. Ten sa na tej porade určite cítil asi ako v Kocúrkove. Šťastie, že žije v tomto regióne už dlhšie a už tak trocha pozná „schopnosti“ našich funkcionárov. Najsmutnejšie je na tom však to, že toto Kocúrkovo nie je úsmevnou divadelnou hrou Janka Chalúpku, ale skutočnosť, ktorá sa nás bezprostredne dotýka a zasahuje do nášho každodenného života a našich peňaženiek.

Záverom Vás pán predseda upozorňujem, že funkcia predsedu TTSK nespočíva len v reprezentovaní kraja na rôznych kultúrnych a športových akciách ale hlavne v riadení jednotlivých zložiek kraja a v spravovaní majetku kraja. Ako som sa však dozvedel z Vášho Editoriálu a fotografií v župnom magazíne „ Rodný môj kraj“ tak reprezentovanie kraja Vám ide na výbornú. Občania tohto regiónu však od Vás očakávajú okrem reprezentovania hlavne prácu a tú žiaľ zjavne nezvládate.

Tento list pošlem Vám a do redakcie župného magazínu“ Rodný môj kraj“ a očakávam, že ho v nezmenenej podobe uverejníte spolu s Vašou odpoveďou . Ak ste chlap a čestný človek tak sa budete čestne brániť. Dozvedel som sa o Vás , že ste bývalý karatista, dokonca reprezentant Československa a preto dúfam, že budete bojovať čestne v rámci pravidiel férového boja. Ak sa však pokúsite tento list ignorovať upozorňujem Vás, že ho vyvesím na internet a budem jeho kópie šíriť samizdatom tak ako v časoch pred rokom 89. Hlas občanov už neumlčíte.

S pozdravom
Ing. Ján Jánošík

7.2.2014

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články