Connect with us

Názory

Odlesk a tiene Noci svetiel

Published

on

Hluk a vrava náhle v mestskom parku zanikla s odchádzajúcimi ľuďmi. Stovky sviečok pohasli, lampióny sa vypli, zostalo len osvetlenie parku. Po ohňovej show i posledné iskry dávno zhasli, dym sa rozplynul vo vzduchu. Sú len odlesky a tiene, niekde v duši.

_MG_0690_w

Možno až príliš ponurý úvod, vhodný na dušičky a nie oslavu svetla. Oslavovať bolo čo, veď organizátori spolu s dobrovoľníkmi vyhrali boj s prírodou, napriek dažďu vytrvalo pripravovali svoju akciu tvrdohlavo ďalej. I akcia sa vydarila, hoci bolo nutné improvizovať, lebo niektorí účinkujúci na poslednú chvíľku odriekli účasť. Dá sa to pochopiť, nik nevedel aké bude počasie a zdravie je prvoradé. No čo nejde pochopiť je apatia, nezáujem, prehnané očakávania a pocit, že akcia musí byť dokonalá. Akciu, ktorú robia dobrovoľníci doslova na kolene, popri práci, na úkor svojej rodiny a voľného času. Nepadne dobre ak upozorníte, aby vám deti nesfukovali sviečky a rodičia sa tvária, že sú bezdetní. Keď vám niekto rozoberie výzdobu ešte pred samotným začiatkom a desiatky iných podobných drobností, ktoré vám uberú viac, ako samotná neľahká príprava. Ak niekto chce sfukovať, určite priestor po akcii bude mať, aj ho budú pľúca bolieť. Ak niekto chce pohár, berte, je ich dosť a skladovať ich v takom množstve je nereálne. Ak chcete balón, je Váš, no po akcii, neberte ich pred a ešte v počte, že aj zepelinova vzducholoď bledne závisťou. Skúste si Vy ozdobiť pred domom na Vianoce či Veľkú noc a spoznáte ten rozdiel v myslení, keď Vám to niekto poberie už o pár chvíľ. Pritom stačí tak málo, počkať na koniec akcie a pomôcť pri upratovaní.MG_1040_w

Z môjho pohľadu bola akcia super, áno je stále čo zlepšovať, ale to ide vo všetkom a všade. Ale v podmienkach akých pracujú organizátori bol to ako hovoria Nemci „meisterstuck“, majstrovský kúsok. Viem len o dvoch miestach, kde bola noc svetiel okrem Piešťan, a to Košice a Bratislava. Dve metropoly na Slovensku, kde to určite nerobili dobrovoľníci s rozpočtom rovným nule, pretože Materské centrum Úsmev je občianske združenie, a to zo zákona nesmie vykazovať zisk. Žije len zo sponzorských darov a 2 % daní. A doprajem každému jednému nespokojnému, nech skúsi hľadať a oslovovať sponzorov, stretať sa so zamietavými postojmi, a každý deň sa motivovať, že dáme to, že bude to aspoň trošku tak ako si želáme. Pretože to čo chceme je jedna vec, no čo realita dovolí, je vec druhá.

MG_0920_w

Zamrzí ak strávite stovky hodín rokovaniami so sponzormi, prípravami, bojujete s počasím a neraz sám so sebou. Dobrovoľník totiž má len svoj elán, svoj entuziazmus. Nič viac, nič menej. Mocnú zbraň ak nájde aspoň trošku pochopenia pre svoju prácu, za ktorú nečaká nič. No ak natrafí na večne ufrflaných ľudí, nespokojných či majúcich nereálne očakávania, príde náhle o všetko čo má, príde vyhorenie. Bohužiaľ, na škodu všetkých. Osobne nie som z Piešťan, no rád sa každej akcie zúčastním, pretože také akcie ako robí Materské centrum Úsmev sa nenájdu v okolí. Dávajú veľa mne a mojej rodine, dávajú veľa stovkám ľudí, ktoré na ne chodia. A v prípadoch masových akcií až tisícky ľudí prídu, lebo je jednoducho záujem o tento typ rodinno – spoločenských akcií. Mnoho ľudí to už asi berie ako samozrejmosť, no verte mi, možno len v Piešťanoch. Okolité mestá a obce sa majú čo učiť a rady uvítajú, ak sa budú konať tieto akcie u nich. Ak ich pripraví niekto, kto sa už vyzná, niekomu komu iné mestá prejavia viac pochopenia a podpory. A pritom stačí tak málo, udržať si to, čo je doma. Možno až potom pochopia mnohí, čo mali v organizátoroch, keď sa iné mestá budú chváliť akciami, ktoré začínali v Piešťanoch. Zatiaľ má horkú pachuť odlesk a tieň Noci svetiel.

Chcem už len poďakovať všetkým čo sa zúčastnili na akcii, či už ako diváci alebo dobrovoľníci. Poďakovať im za svoj čas, námahu a elán, poďakovať ich rodinám za pochopenie a trpezlivosť, ktoré s nimi majú. Menovať päť desiatok dobrovoľníkov by bolo až príliš, ale spomenúť duše akcie sa patrí. Zo slušnosti a úcty, ktorú sú zaslúžia. Maca a Dáši, tlieskam vám. Ja osobne by som určite toľko toho obetovať nevedel.

-Ján Mihálik-

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články