Connect with us

Názory

Obrázky a bábiky zo ZUŠ-ky pohoršili Piešťanku, vedenie si za výstavou stojí

Published

on

Minulý týždeň sme do redakcie odstali rozhorčený e-mail do čitateľky, ktorú pohoršilo niekoľko obrázkov na výstave Základnej umeleckej školy v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Nepáčili sa jej handrové bábiky, podľa nej pripomínajúce kult Voodoo a šokovali ju tiež niektoré dielka, ktoré namaľovali žiaci pod vedením Julie Džambazovič. Učiteľka nemá potrebu sa brániť a tvrdí, že išlo o žiacke stvárnenie známych surrealistických obrazov. Za výstavou si stojí aj vedenie Základnej umeleckej školy.

IMG_2675„Mám dcéry na ZUŠke, a tak už 9 rokov chodím na ich výstavy. Momentálne prebieha výstava vo Fontáne (dnes už ukončená, pozn. red). Bola som sa tam i s dcérkou (7 rokov) pozrieť, i keď len na jednu časť – vo foyeri kina Fontána, druhá časť je už večer zamknutá. Deťom sa to páči, lebo obrázky bývajú veľmi pekné a je to taký krásny detský pohľad na svet,“ píše čitateľka Jana Michalková z Piešťan.

„Včera (22. mája, pozn. red.) som sa tam však zdesila. Najprv ma veľmi zarazili handrové bábiky zombie od detí pedagogičky Džambazovič. Toto by rozhodne nemala byt hračka pre deti, nakoľko to predstavuje nebezpečný kult Woo doo. Potom tam bolo dielo žiaka, kde človek vidí seba v zrkadle ako lebku. Ale úplne v šoku som ostala pred „dielom“, ktoré posielam v prílohe (foto č. 6). Všetko pedagóg Džambazovič,“ dopĺňa šokovaná mamička a tvrdí, že svoje dieťa by u tejto učiteľky nenechala.

IMG_2680

„Za celý čas čo chodím na tieto výstavy som sa s niečím podobným nestretla. Samozrejme, tínedžeri skúšajú všeličo, ale vždy v určitých hraniciach. A ma to byť úloha pedagóga, aby tieto hranice dával. A ak už niekto z týchto hraníc vyletí (však sme ľudia rôzni), tak to určite nepatrí na výstavu pre malé deti,“ myslí si čitateľka a dopĺňa „ A som tiež zvedavá, či si je vôbec riaditeľ vedomý takýchto výsledkov. Úloha ZUŠky má byť rozvíjať tie krásne stránky našich detí a pomáhať im odolávať zlu, ktoré sa na nich dnes valí z každej strany.“

IMG_2669Podľa vyjadrenia Základnej umeleckej školy v súčasnosti vo výtvarnom odbore vyučuje šesť pedagógov špecialistov, spĺňajúcich požadované kvalifikačné aj osobitné kvalifikačné predpoklady a sú k dispozícii i na vernisáži ohľadom konzultácií k vystavovaným prácam. Celkový počet žiakov výtvarného odboru je 351 a svoje študijné výsledky prezentujú verejne dvakrát v školskom roku.  „Nakoľko ZUŠ nedisponuje vlastnými výstavnými priestormi, jedinou možnosťou je výstava prác žiakov všetkých vekových kategórií súčasne v kapacitne dostačujúcich výstavných priestoroch KSC Fontána prípadne Dom umenia Piešťany Lúčnica a to v súlade s časovým harmonogramom pre prehliadku výstavy určovaným prevádzkovateľom,“ uvádza riaditeľ Základnej umeleckej školy Kamil Vavrinec.

IMG_2671Podľa neho v prípade základnej umeleckej školy nejde o „krúžkovú“ činnosť, ale podlieha hodnoteniu a klasifikácii. „Základná umelecká škola (ZUŠ) poskytuje základné umelecké vzdelanie pre deti vo veku pred plnením povinnej školskej dochádzky,  žiakov základných a stredných škôl a tiež dospelých, pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého zamerania v stredných školách a v konzervatóriách, pripravuje aj na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním,“ píše sa vo vyjadrení školy. Žiaci aj preto podľa riaditeľa musia plniť umelecké vzdelávacie štandardy, ktorých súčasťou z mnohých sú i podnety z výtvarného umenia ako vybrané diela surrealizmu,  výtvarné reakcie/interpretácie vybraných výtvarných diel.

IMG_2679Práve interpretácie diel obdobia surrealizmu boli námetom pre obrázky, ktoré pobúrili čitateľku. „Rešpektujem názor pisateľky, hoci osobne necítim potrebu obhajovať seba či práce na výstave a jeho zverejnenie je v mojich očiach hlúpym a dehonestujúcim „honom na čarodejnice“, uvádza učiteľka Julie Džambazovič a dopĺňa: „Vo výtvarnom odbore Základnej umeleckej školy  ponúkame žiakom od predškolákov po dospelých komplexný prístup k rôznym výtvarným technikám a spôsobom tvorby, rovnako ako kritický pohľad na tvorbu z hľadiska historického či umenovedného.“ V tomto semestri bolo podľa nej témou starších žiakov obdobie surrealizmu vo výtvarnom umení, ktoré je súčasťou učebných osnov. Tento umelecký smer pracuje s témami ako  podvedomie, sen, nadrealita.  Žiaci, inšpirovaní surrealizmom, sa tak mohli pokúsiť sami výtvarne stvárniť tému „Krajina môjho sna“ (zrkadlo s lebkou) alebo vypracovať reprodukciu (podľa vlastného výberu) jedného z najznámejších predstaviteľov  surrealizmu Salvadora Dalího (dieťa s krysou).

IMG_2673

„Návštevníčka mala možnosť na výstave vidieť a posúdiť aj niekoľko ďalších reprodukcií obrazov S. Dalího, či vlastných reflexií na danú tému. V prípade primitívnych bábik (nesprávne označených ako woodoo) azda návštevníčke neuniklo, že aj tieto sú tematicky zasadené do širšieho kontextu,“ vysvetľuje pedagogička. Témou mladších žiakov v tomto semestri boli Kultúry a estetika rôznych národov, preto  na výstave prezentovali  výtvarnú interpretáciu japonských drevorytov, slovenskej ľudovej výšivky, čínskeho porcelánu, afrických masiek či ľudových odevov národov z rôznych kútov sveta.  „Táto téma mala okrem svojej nespochybniteľnej estetickej zaujímavosti za úlohu ukázať žiakom ako prijímať, spracúvať a tolerovať inakosť, čo je v dnešnej dobre mimoriadne aktuálne. Do tohto rámca zapadajú aj  prírodné národy, ktorých tvorba zásadným spôsobom ovplyvnila celé moderné umenie. Snažíme sa, aby všetci žiaci pochopili, že umenie je predovšetkým nástrojom sebavyjadrenia a slobodného rozmýšľania. Ak ho zredukujeme na výrobu či kopírovanie páčivých obrázkov do obývačky, ľahko sa z neho stane gýč,“ myslí si Julie Džambazovič.

IMG_2676

O vyjadrenie k téme sme požiadali aj riaditeľku Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Piešťanoch Vieru Sakmárovú. „Umenie má vyvolať emóciu, pozitívnu, či negatívnu a tomuto dielu sa to určite podarilo,“ myslí si psychologička. „V každom prípade je dobré o tom diskutovať, najmä z deťmi a pomôcť im spracovať daný podnet. K tomu by určite pomohol aj pripojený stručný komentár autora k umeleckému smeru, ktorý reprezentuje toto dielo.“

IMG_2677Na názor sme sa opýtali aj niekoľkých návštevníkov výstavy počas uplynulého víkendu.  Traja  z nich – tínedžerky vo veku 13 rokov a chlapec (11) by si obrázky ani nevšimli, ak by sme ich na ne neupozornili. „Možno, ten chlapec s krysou, keby som bol menší, tak by sa mi nepáčil, ale neviem,“ vyjadril sa najmladší s oslovených.  O kulte Voodoo nevedeli nič a bábiky v nich nevyvolali výrazné emócie. „Možno, keby vystupovali v nejakom bábkovom divadle a hrali postavu, ktorá je zlá,“ zdalo sa jednej z dievčat. Pani s asi 6-ročným dievčatkom sa príliš vyjadrovať nechcela, ale povedala, že podľa nej sa v dejinách umenia nachádzajú oveľa morbídnejšie diela, nehovoriac o tom, čo sa na deti valí z televízie.

Výstava žiakov Základnej umeleckej školy bola v priestoroch KSC Fontána otvorená do nedele 29. mája. Názor na prezentované diela si tak môžete urobiť už len z nášho fotovýberu, ak máte záujem sa k téme vyjadriť, pridajte komentár k článku alebo použite formulár na mailovú odpoveď.

IMG_2672IMG_2688IMG_2670IMG_2668IMG_2669

Adriana Drahovská

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články