Connect with us

Názory

O vode …

Published

on

Voda je vzácny dar, daný nám do vena,

kde jej niet, poznáme, aká je jej cena.

Ak sa nenaučíme, vhodne ju užívať

možno jej nebude, budeme banovať…

Voda – základ života. Toto tvrdenie má reálny základ nielen v pozemských podmienkach, kde sa mimoriadne vhodné vodné prostredie považuje za kolísku života. Hoci sa ešte mechanizmus vzniku života na Zemi nepodaril presne objasniť, všetky teórie sa zhodujú na jednom – prvé známe životné formy staré približne 4 miliardy rokov boli naviazané na vodné prostredie. Že bez vody niet života, o tom asi nikdy a nikto nepochyboval, všetky ľudské sídla vyrástli v blízkosti vodných zdrojov. Voda tvorí základnú súčasť buniek oboch známych pozemských foriem života – rastlinnej aj živočíšnej, vrátane človeka. V ľudskom tele voda tvorí takmer 70 % jeho hmotnosti.

Voda je principiálne jedným z mála možných prostredí, umožňujúcich vznik a vývoj života. Nielen na našej rodnej planéte, či na pevných telesách našej slnečnej sústavy, ktoré v „kozmickom veku“ doteraz preskúmali medziplanetárne sondy, vyslané zo Zeme. Všeobecne na nespočetnom množstve v súčasnosti známych vesmírnych solárnych systémov, ktoré sme mohli pozorovať pomocou ďalekohľadov či iných prístrojov v novodobej histórii ľudstva za posledných 500 rokov. Základnou podmienkou pre existenciu života je prítomnosť vody v kvapalnom stave.

tam-kde-slnko-nezapadaPrirodzene sa pýtame – prečo práve voda? Prečo nie niektoré iné zo základných prvkov alebo ich zlúčenín, ktoré sa podľa predstáv vedcov vytvorili z „hviezdneho popola“ po vyhorení najstaršej generácie hviezd v ich jadrách ?

Krátka teoretická úvaha. Okrem vodíka (H) ako základného stavebného kameňa vo vesmíre medzi prvé vzniknuté prvky patrili uhlík (C), dusík (N) a kyslík (O). Tieto tzv „biogénne prvky“ sa významnou mierou podieľajú na stavbe tiel pozemských rastlín aj živočíchov. Tri z týchto štyroch základných prvkov sú v čistej forme plyny, ktoré si vzniknuté kozmické telesá nedokážu gravitačne udržať a rozptýlia sa čoskoro po ich vyformovaní v solárnom systéme do kozmického priestoru. Výnimkou medzi nimi je uhlík, ktorý je v jednoduchej forme známy ako tuhá látka – grafit alebo diamant. Prakticky neexistuje v tekutom skupenstve, potrebnom pre pohyb a prenos informácií ako základných prejavov „života“.

Ako kvapalina vhodná pre vznik života z týchto dôvodov prakticky prichádzala do úvahy kombinácia prvkov pochádzajúcich z „hviezdneho popola“ rozšírených v celom známom vesmíre. Vplyvom slnečného žiarenia, či pri iných vysoko-energetických vesmírnych procesoch, dochádzalo k reakciám týchto prvkov a ich spájaniu do podoby chemických zlúčenín, z ktorých sa po ich stuhnutí do hornín vyformovali existujúce kozmické telesá.

Medzi týmito zlúčeninami jednoznačne dominuje voda, ktorá je svojimi unikátnymi chemickými vlastnosťami pri rôznych fyzikálnych podmienkach ako jediné médium schopná udržiavať nám známu pozemskú formu biologického života na báze uhlíka. Na Venuši a Marse, susedných planétach Zeme, už také šťastie nemali, hoci sa všetky tri planéty nachádzajú v tzv.  „zóne života“. V takej vzdialenosti od Slnka, aby na nich mohla existovať voda v tekutom skupenstve.

Planétu Zem vďaka prekvitajúcemu rastlinnému životu nazývame často aj zelenou planétou, čo však nie je celkom pravda. Pri pohľade z kozmu sa Zem javí skôr ako modrá alebo modrozelená planéta, spestrená bielymi ľadovými polárnymi čiapočkami. S pohybujúcimi sa chumáčmi vodnej pary, rozptýlenej v zemskej atmosfére, kde slúži ako láskavý ochranný závoj pred nemilosrdným slnečným žiarením. Množstvo vody tvorí zanedbateľné percento z celkovej hmotnosti našej planéty, napriek tomu však voda pokrýva viac ako 2/3 zemského povrchu, čím jej dáva pri pohľade zvonku dominujúcu modrú farbu. Pri nezamračenej oblohe sa aj pri pohľade zo Zeme jej atmosféra javí ako modrá, čo však nezapríčiňuje voda ale kyslík, ktorý do atmosféry pumpujú rastliny ako životodárny „odpad“ pri ich raste. Rastliny asimiláciou oxidu uhličitého a vody do jednoduchých cukrov vytvárajú základné palivo pre rozvoj života a slúžia ako potrava pre živočíchy.

Voda sa na našej planéte Zemi, vďaka existencii vo všetkých troch skupenstvách, rozhodujúcim spôsobom podieľa aj na udržovaní klimatickej rovnováhy (polárny ľad bráni prehrievaniu planéty), čo úzko súvisí s kolobehom vody v prírode.

IMG_5784Nesmieme však zabúdať, že voda je jedným zo štyroch všeobecne známych základných živlov na Zemi, ktorá dokáže život nielen dávať, ale aj brať! Ľudské sídla, vybudované v tesnej blízkosti veľkých vodných útvarov, sú vystavené hrozbám ich poškodenia či zničenia pri prakticky nekontrolovateľnom pôsobení všetkých živlov, vrátane vodného. Podľa môjho názoru je tých pozemských živlov vlastne 5 – tým piatym živlom je človek ! V podstate „premnožený“ živočíšny druh na našej planéte, ktorý sa ešte pravdepodobne nenaučil, že tento stav s relatívnym dostatkom vody (s výnimkou púštnych oblastí) nemusí trvať večne…

O vode a jej dôležitosti pre existenciu pozemskej formy života na báze uhlíka sa môžeme dozvedieť z rôznych odborých prác, školských učebníc, či ďalších zdrojov informácií. Svoju pozornosť chcem v nasledujúcom období venovať najmä vode nachádzajúcej sa v piešťanskom regióne.

Voda je veľký dar, daný nám do vena

ak jej niet spoznáme, aká je jej cena.

Človeče, nauč sa, dobre s ňou gazdovať

skôr než jej nebude a začneme..

… odpoveď nechám úmyselne na čitateľa. Každý z nás má o vode svoju predstavu a nech sa pokúsi vytvoriť si tú svoju.

Jednoducho – a to nielen podľa môjho názoru – Bez vody niet života!                                                                                                   Peter Zemánek, ilustr. foto: A. Bitarovský, archív PNky, A. Drahovská

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články