Connect with us

Názory

Muž múdry postavil svoj dom na skale

Published

on

Jeho dom odolal silným vetrom aj prívalovej vode… Na tisícročia starý a overený odkaz akoby ľudia vždy po čase znovu a znovu zabúdali. Stavajú svoje sídla všade, kde sa im zapáči. Aj na tom lákavom piesku v blízkosti vodných tokov, kde im príbytky živelné vody opakovane zobrali. Je aj dnešný inteligentný človek historicky nepoučiteľný ?

 Bodona

Otázku výberu vhodnej lokality na bývanie si bežní ľudia položia v živote málokedy, napríklad    pri výbere nového bydliska, či pri zakladaní rodiny. V tom čase mladí ľudia síce mávajú ukončené vzdelanie, obvykle im však chýbajú životné skúsenosti. A kto by počúval rady starších, ktorí sa na dnešnú modernú pretechnizovanú dobu už veľmi nehodia… ?

Napriek tomu, že žijeme na Slovensku, relatívne na pokojnom mieste v strede Európy, pri výčinoch počasia aj tu u nás vznikajú obrovské škody. Lokálne smršte a povodne pripravili mnohé rodiny nielen o majetky, ale aj o to najvzácnejšie – životy ich blízkych…

Napriek veľkým investíciám na ochranu proti povodniam tým štátu  pravidelne vznikajú škody, na náhradu ktorých bolo a je nutné pravidelne prispievať nemalými sumami zo štátneho rozpočtu, z peňazí nás daňových poplatníkov. Súkromné poisťovne napriek dobrovoľne uzavretým poistným zmluvám nehnuteľností hľadali vždy cestičky a cesty, ako sa plateniu za škody vyhnúť, prípadne ich presunúť na plecia štátu resp. ostatných občanov.

w_mg_1863

Zdá sa, že tomuto dlhodobo neriešenému problému pomaly odzváňa. Sloboda a demokracia so sebou priniesli aj individuálnu, osobnú zodpovednosť. Konkrétne sa to týka nehnuteľností, výberu vhodného miesta na stavbu domu, či nebytových stavieb. Štát onedlho poskytne všetkým občanom prostriedok, ktorý by im mohol pri výbere vhodného miesta pre bezpečné bývanie pomôcť. Budú to tzv. záplavové či povodňové mapy, na ktorých bude možné vopred vytipovať s určitou mierou pravdepodobnosti územie, ktoré bude chránené pred povodňou, čiže pred zaplavením vodou. Bude záležať len na nás, ako zodpovedne sa k problému výberu nehnuteľnosti postavíme predtým, ako sa pustíme do stavby domu či rekreačného príbytku.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Novela zákona o povodniach platná v SR od 1.5.2015 presúva významnú časť zodovednosti za škody vzniknuté pri povodniach na majiteľov nehnuteľností. V súlade s nadpisom tohoto článku, resp. múdrosťou generácií našich predkov… Povodňové mapy majú byť k dispozícii na orgánoch štátnej správy aj miestnej samosprávy. V zaplavovanej oblasti je podľa zákona zakázaná výstavba obytných budov a iných stavieb, ktoré by mohli byť poškodené pri povodni záplavovou vodou. Ak niekto nebude rešpektovať požiadavky týchto inštitúcií, pravdepodobne narazí na veľké problémy s náhradou za škody vzniknuté počas povodne. Ani tie najlepšie poisťovne nebudú chcieť poisťovať proti živelným pohromám stavby v záplavovej oblasti, najmä ak sa tam takéto udalosti už vyskytli v nedávnej minulosti.

slnava560

Problémy s povodňami môžu všeobecne vznikať nielen pri neregulovaných vodných tokoch, ale aj na relatívne dobre chránenom území v blízkosti rieky Váh, nevynímajúc Piešťany.  Centrum mesta aj Kúpeľný ostrov sú síce chránené systémom ochranných hrádzí, ale voda je živel, ktorý je ako tie ostatné – dobrý sluha, ale zlý pán. Presvedčili sa o tom v relatívne nedávnej minulosti podnikatelia v záplavovej oblasti na sútoku Váhu a Biskupického kanála – na Lide oproti kúpalisku Eva, ktorým povodeň zobrala časť majetku (stánku s občerstvením) a zvyšok si urýchlene odsťahovali…

Podľa novely zákona sa za povodňou ohrozené bude považovať aj územie podmáčané počas povodne spodnou vodou,  ako je napríklad miesto za mostom cez  kanál na Bodone. Podľa  fotografie sú pri zvýšených povodňových prietokoch vo Váhu podmáčané vodou aj plochy za ochrannou hrádzou medzi „koníčkármi“ a „psíčkármi“. Aj keď na tomto zaplavovanom území okrem stajní a prístreškov pre psov nie sú žiadne stavby, ďalšie by tam už nikto nemal povoliť.

 Bodona1

V podobnej situácii sú aj záhradkári neďaleko od Sĺňavy, pod haťou v Drahovciach. Prepúšťanie povodňových prietokov cez hať do Váhu tam pravidelne spôsobuje problémy so stúpajúcou spodnou vodou, ktoré sa občas prejavili aj vytopením záhradiek spojené so stratou úrody.

 Drahovce

Prirodzená otázka znie – čo s takými stavbami, ktoré boli povolené stavebným úradom pred vstupom aktuálnej novely zákona o povodniach do platnosti ? Pre ich majiteľov máme dve správy. Lepšia je tá, že v minulosti povolené stavby na záplavovom území môžu zostať, nikto ich búrať nebude. Tá horšia správa je, že majitelia stavieb budú musieť prijať bezpečnostné opatrenia na ochranu svojich stavieb proti povodniam do roka od vstupu novely zákona o povodniach do platnosti (do 1.5.2016) a to na vlastné náklady.

Pre majiteľov rekreačných pozemkov pri vode, ktorí si nie sú istí, či ich pozemok nebol občas zaplavovaný pri povodniach, tak do úvahy prichádza skôr budovanie tzv. rybárskych domčekov – objektov zdvihnutých na pilieroch nad terén, ako to robia v iných štátoch Európy (ilustračné foto).

rybarsky dompng

Ing. Peter Zemánek, ilustr. foto č. 2 T. Hudcovič, č.3. archív PNky

 

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články