Connect with us

Názory

Milí ľudia Nežnej revolúcie,

Published

on

nikdy som sa veľmi nerozumela politike, a preto bude môj odkaz pre vás čisto osobný. Som jedno z tých detí, za ktorých budúcnosť ste bojovali vyzbrojení kľúčmi na námestiach. Totalitu som nezažila ani okrajom, zato slobodnú krajinu si užívam plnými dúškami. Ďakujem vám za to.

Študujem v zahraničí, píšem si po internete, čo sa mi zachce, cestujem po svete. Rozprávam, keď chcem, čítam, čo chcem, obliekam sa, ako chcem a chodím, kam chcem. Neviem si ani len predstaviť, že by som bola hocako obmedzovaná, tak ako ste boli vy. Ďakujem, že ste pre mňa vybojovali slobodu. Vycítili ste správne, že prichádza niečo veľké, celé sa to chvelo a vy ste tomu pomohli. Cením si to o to väčšmi, že ste boli v mojom veku, v mojej súčasnej pozícii – študenti vysokých škôl, umelci. Dnes ste moji rodičia. Nebáli ste sa, alebo možno aj báli, ale spolu ste to dokázali. A ja vďaka vám môžem písať do piešťanského online magazínu z niekoľkosto kilometrov vzdialených Atén.

I tu máme oslavy 17.novembra. Sú ale honosnejšie, možno úctivejšie. Presne v tento deň v roku 1973 sa na študentov, pokojne protestujúcich na pôde Technickej univerzity, vyvalili spoza oplotenia tanky. Pri prestrelke zomrelo niekoľko z nich. To bola posledná kvapka pred pádom diktátorského režimu v Grécku. Podobný scenár ako v Československu, i dátum, mali aj hymnu ozývajúcu sa námestiami. Len ich Marta Kubišová sa volala Nikos Xylouris. Brána, ktorú tanky zničili, je na našej fakulte dodnes tichým monumentom. Pripomienky udalostí začali už vo štvrtok mnohými diskusiami, prednáškami, výstavou a koncertom na pôde školy. Celé mesto žije výročím tohto významného dňa. Vrchol programu je sprievod mestom, trasa ako v sedemdesiatych rokoch. Sú tunajší študenti viac znalí problematiky? Myslím, že nie. Len si hrdinstvá svojich rodičov cenia viac.

Akí sme my? Z pohľadu médií apatickí k celej problematike, neznalí. Ale ja popravde poznám veľa ľudí v mojom veku, ktorí si november vážia. Nemám rada tie skoro až hanlivé názory, že my mladí o Nežnej nič nevieme, že je to pre nás len ďalší dátum z učebnice dejepisu. To nie je pravda – aspoň v mojom prípade. Samozrejme, neviem toľko, ako by som chcela. Nebola som tam, hoci by som rada, no nie som k týmto veciam ľahostajná. Ako by som mohla byť, keď aj moji rodičia boli súčasťou? Rozprávali mi príbehy, pozerali sme spolu dokumenty, snažila som sa o revolúcii čítať a počúvať a som na ňu hrdá. Mám zimomriavky pri sledovaní záberov z novembrových námestí, husiu kožu, keď svorne spievajú a slzy v očiach pri počúvaní príbehov z prvej ruky.

A taká nadšená si čítam komentáre a neverím vlastným očiam: Hanbím sa, že som tam stál, alebo: November je príklad toho, ako sa dajú ľudia zmanipulovať. Objavili sa dokonca aj názory, že všetko bolo vopred pripravené, naivné a odvtedy sa iba kradne.

Dvadsať štyri rokov uletelo rýchlo. Vaše činy si stále vážim. Trochu sa mi ale zdá, že skepsa skresľuje pohľady, väčšmi sa sústreďujeme na rozmnožené ale, prevažujú mínusy. Ste naozaj sklamaní, nespokojní? Ja nie.

Moja vďaka k tvorcom revolúcie sa nezmenila. Ba čo viac – rastie.

Text a foto: Lívia Gažová

REKLAMA

rekl-komenskeho

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články