Connect with us

Názory

Michal Fiala: Obnova prírodného kina pokračuje

Published

on

Rád by som týmto príspevkom vysvetlil verejnosti aktuálnu situáciu s prírodným kinom v Piešťanoch. Naša aktivita ohľadom prírodného kina odštartovala projektom „Piešťanské nakúkanie“, kedy sa Piešťanci mali možnosť pozrieť pomocou rebríka aj za plot pri kine Fontána.

                                        Stav v roku 2011 (foto: urban_ex)

V decembri 2014 som sa už ako novozvolený poslanec  stretol s riaditeľkou Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch Martou Jurčovou a vedúcim Kina Fontána Jozefom Valachovičom. Navrhol som im, aby sme v prírodnom kine skúšobne obnovili prevádzku. Mali sme na mysli nejaké jednorazové premietanie, prípadne klubové projekcie. S pani Jurčovou sme sa boli pozrieť, ako to v areáli prírodného kina vyzerá. Hoci riaditeľka vysvetlila, že pravidelne odstraňujú náletovú zeleň, v čase našej návštevy bolo hľadisko prerastené náletovou zeleňou do výšky dvoch metrov. Dohodli sme sa, že začneme dôkladným vyčistením.

IMG_3733V januári 2015 sme požiadali MsKS ako správcu priestoru o umožnenie zorganizovania verejnej brigády –  hrabania listov, odstránenia náletových drevín, odstránenia spojovacích prvkov a zhnitých dosiek, vybratie koreňov z už predtým odstránených drevín. Po ich súhlase sme zorganizovali dobrovoľníkov. Brigádu pripravili občianske združenia Sĺňava Piešťany, ktorého som predsedom a Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Občerstvenie sme zabezpečili za pomoci OZ Kvas. V čase brigády bol prítomný aj zamestnanec  MsKS.  Na naše veľké prekvapenie prišlo viac ako 60  dobrovoľníkov.  Bezpečnostný technik ich hneď ráno oboznámil s pravidlami bezpečnosti v objekte.

Po úspešnej brigáde sme mali  na pôde úradu stretnutie s viceprimátorom Michalom Hynekom, ktorého sa zúčastnili aj Marta Jurčová  a Jozef Valachovič.  Tu sme dohodli nasledujúci postup: zástupcovia MsKS sa ponúkli, že pripravia žiadosť o nenávratný príspevok na premietaciu techniku z Audiovizuálneho fondu, zorganizujeme ďalšiu brigádu, na ktorú  zabezpečil Ján Baranovič, vtedajší  vedúci referátu životného prostredia mestského úradu, aj  aktivačných pracovníkov. Tí priestor dočistili.

IMG_8350_resizeNa zastupiteľstve vo februári som navrhol uznesenie (118/2015), na základe ktorého bola vytvorená pracovná skupina. Tvorili ju prednostka  MsÚ Dáša Reháková, vedúca odboru správy Eva Pobjecká, poslankyňa Eva Wernerová, riaditeľka  MsKS Marta Jurčová a ja ako poslanec. Pracovná skupina sa stretla v marci a dohodla, že z projektovej dokumentácie, vypracovanej v roku 2009 treba vybrať nevyhnutné časti potrebné pre obnovenie prevádzky prírodného kina.  (Vtedy mesto zaplatilo za ňu 25 000 €.)

Prirodne kinoListom zo 4. marca 2015 sme požiadali primátora Mesta Piešťany Miloša Tamajku o jeho názor, resp. o podporu. Odpovedal nám 24. júna a v stanovisku okrem iného uvádza, že kino je od roku 1996 mimo prevádzky a ďalší postup je treba riešiť buď jestvujúcim projektom (ktorého realizácia by stála mesto 1 559 181 €) alebo zjednodušenou projektovou dokumentáciou.  Ako poslancovi MsZ mi bolo jasné, že na realizáciu tak nákladnej investície mesto nikdy nebude mať zdroje a projekt by zostal iba na papieri. Preto kolegyňa poslankyňa Eva Wernerová začala oslovovať odborníkov z profesií, ktoré sa mali podieľať na vytvorení zjednodušeného  projektu.

Snaha našich občianskych združení potom viedla k spracovaniu zjednodušenej projektovej dokumentácii, ktorej Eva Wernerová obetovala množstvo času.

Nedávno sme prednostovi  mestského úradu Eduardovi Strapatému odovzdali novú zjednodušenú projektovú  dokumentáciu. Vďaka nej môže byť prírodné kino obnovené, samozrejme za kooperácie všetkých zúčastnených strán.

IMG_2378_resize
S dobrovoľníkmi momentálne pripravujeme obnovenie dreveného sedenia. Všetky tieto aktivity robíme nad rámec našich poslaneckých povinností.

IMG_8417_resize
Som presvedčený, že kino môže slúžiť ako multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor, čiastočne nahrádzajúci aj chýbajúci amfiteáter.

Záverom sa chcem poďakovať všetkým, ktorí podporili a podporujú  myšlienku obnovy prírodného kina v Piešťanoch.

Michal Fiala, foto: archív M. Fialu, archív PNKy

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články