Connect with us

Názory

Kúpanie vo Váhu – áno alebo nie?

Published

on

Túto otázku si iste položili mnohí Piešťanci, ktorí hľadali osvieženie počas vlny neutíchajúcich tropických horúčav v prvom prázdninovom mesiaci. Letné kúpalisko Eva praskalo vo švíkoch, hlava na hlave v blízkosti preplneného bazéna skôr či neskôr odrádzali aj tých najskalnejších návštevníkov. Ba čo horšie, postupne sa prehrievala aj voda na bagrovisku Horná Streda. A tak tí, čo neodišli na dovolenku do hôr či k moru, začali hľadať iné možnosti, kde nájsť osvieženie.

V zmysle platnej legislatívy v SR (zákon č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia…) sú vodami určenými na kúpanie najvýznamnejšie povrchové vody, ktoré na kúpanie využíva veľký počet kúpajúcich sa a nebol pre ne vydaný trvalý zákaz kúpania alebo trvalé odporúčanie nekúpať sa. Podľa IS o kvalite vody na kúpanie na stránke ÚVZ SR sa v okrese Piešťany nenachádzajú žiadne lokality, kde by bol vydaný takýto zákaz alebo odporúčanie nekúpať sa. Túto informáciu potvrdila aj oslovená pracovníčka RUVZ Trnava, v kompetencii ktorého je okres Piešťany.

Podobnú odpoveď som dostal aj na RUVZ Trenčín, pod ktorý okrajovo patrí aj  štrkovisko Horná Streda, ako Piešťancami hojne navštevovaná vodná plocha, hoci sa nenachádza v zozname sledovaných prírodných kúpalísk či prírodných vodných plôch vhodných na kúpanie. Dňa 9.7.2015 bol RÚVZ na Hornej Strede vykonaný odber vzoriek pre jednorazový prieskum, podľa ktorého kvality vody vyhovovala požadovaným kritériám s upozornením, že kúpanie v nej je na vlastné riziko. Rovnaký prieskum má byť vykonaný ešte raz v auguste t.r.

Do pozornosti sa priam núkalo aj kúpanie vo Váhu či vo VN Sĺňava, milovníci prírodného kúpania sa v Piešťanoch sa znovu začali vracať na kedysi obľúbené lokality   na Bodone alebo na Lide. Ľudia hľadali zdroje informácií o vhodnosti či nevhodnosti tejto vody na schladenie tela. Tí ktorí sa odhodlali k okúpaniu  neoľutovali a odmenou im bol  príjemný zážitok. Nedávne skúsenosti s kúpaním vo Váhu nájdete aj v blogu Adriany Drahovskej „Prúdy beach“ na PN-kách.

Všeobecne sú riziká spojené s kúpaním v tečúcej vode závislé od zdrojov znečistenia ovplyvňujúcich kvalitu vody vo vodnom toku a na jeho samočistiacej schopnosti. Ako je na tom rieka Váh v cca 50 km úseku medzi Trenčínom a Piešťanmi? Kvalita vody vo Váhu sa výrazne zlepšila na konci minulého storočia, keď bola vybudovaná  komunálna ČOV na pravobrežnej kanalizácii Trenčína. V dotknutom úseku Váhu aktuálne neevidujeme ďalšie zdroje znečistenia, ktoré by mohli významnejšou mierou ovplyvniť kvalitu vody vo Váhu.

Sezónne môže občas dôjsť k tzv. plošnému znečisteniu toku napr. splachom hnojív počas búrky z poľnohospodárskej pôdy, v júli sme takýto jav nezaznamenali.

Vstupom Slovenska do EÚ a implementáciou jej právnych predpisov sa sprísnil aj dohľad nad prevádzkou znečisťovateľov životného prostredia, čo malo pozitívny vplyv aj na výslednú kvalitu vody vo vodných tokoch, nielen vo Váhu. Potvrdzujú to aj dlhoročné pozorovania realizované správcom toku.

V horúcej letnej sezóne pravidelne venujeme zvýšenú pozornosť sledovaniu teplotno-kyslíkového režimu vo významnejších vodných tokoch, medzi ktoré patrí aj rieka Váh. Pri vysokých teplotách vody totiž klesá množstvo vo vode rozpusteného kyslíka a následne môže dôjsť k duseniu, prípadne až úhynu rýb, čo sa niekde dá ovplyvniť zmenou prietokových pomerov v toku.

Ako je to s „piešťanskou“ vážskou vodou v súčasnosti?

V priebehu aktuálnej letnej sezóny sme na Váhu v Piešťanoch zatiaľ nezaznamenali zhoršenie parametrov kyslíkového režimu, ktoré by mohli zapríčiniť úhyn rýb a následne obmedziť kúpanie (rozhodnutím ÚVZ).

Napriek pretrvávajúcemu horúcemu počasiu v priebehu júla sme na Váhu v okolí Piešťan nezaznamenali žiadne príznaky mimoriadneho zhoršenia kvality vody, ktoré by sa prejavili zmenou senzorických parametrov farby aklebo zápachu, nadmerným penením vody alebo výskytom uhynutých rýb. Presvedčili sa o tom aj húfy Piešťancov, ktorí počas júlovej vlny tropických  horúčav lemovali brehy či pláže popri Váhu.

Túto skutočnosť môžeme potvrdiť spolu so skupinou vodákov z Neptún klubu Piešťany, ktorí od mája doteraz brázdia pravidelne 2 krát týždenne Váh na dračej lodi. Nedávno sme spolu s kolegami Váh splavovali aj na nafukovacích člnoch, osobne som si to vyskúšal koncom júla na úseku medzi Novým Mestom a Piešťanmi. Krásny zážitok.

Namočení až  po krk v príjemne chladivej vode sme sa aj s „háčikom“ nechali viackrát unášať prúdiacou vodou, zavesení na lanách loďky. Nikde žiadne z mimoriadnych príznakov, ktoré by signalizovali nepríjemnosti s kvalitou vody. Mreny a ďalšie veľké ryby odskakovali pred ticho plávajúcou loďkou až „last minute“ pripomínajúc obľúbenú formu dovolenkovania. Príjemné zážitky dopĺňal tichý žblnkot vody a štebot vtákov, skrátka výborný relax…

Meteorológovia predpovedajú ako suchý a horúci aj mesiac august. Ak sa z princípu radíte medzi tie naturálne typy, ktoré sa podľa možnosti vyhýbajú hromadným bazénom s nachlórovanou vodou a hľadajú prirodzenejšie alternatívy rekreačného kúpania sa, rieka Váh na Bodone alebo na Lide je na to aktuálne jednou z vhodných príležitostí.

Odporúčania na záver? Okrem dostatku tekutín, pitie ktorých nám lekári neustále pripomínajú samozrejme nesmieme zabúdať, že sa predsa len nejedná o kúpanie v pitnej vode a po návrate domov sa treba čo najskôr osprchovať. Pred pomerne rýchlo tečúcou vodou vo Váhu je potrebné chrániť malé deti aj slabších plavcov, rodičia s malými deťmi ich nesmú nechať ani chvíľu bez dozoru. Ale z iného uhla pohľadu – je pre nich vhodnejšie „hromadné“ kúpanie sa na verejnom kúpalisku? Záleží len od Vás, čo si vyberiete…

P. Zemánek

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články