Connect with us

Názory

Krajinský most opravujú už vyše mesiaca, do konca augusta ho snáď sprejazdnia

Published

on

Vážení spoluobčania z jednej i druhej strany Váhu, rekonštrukcia Krajinského mostu sa v zmysle harmonogramu prác prehupla do druhej polovičky, ale nič nenasvedčuje tomu, že by sa od počiatku „ pozvoľné“ tempo prác urýchľovalo. Občas tadiaľ prechádzam osobne, občas počujem niečo od priateľov a známych, a tiež si čosi pozriem a prečítam o rekonštrukcii na internete.

krajinsky most profil

Vznikla dokonca akási „Funpage“, kde  ľudia uverejňujú svoje videá, postrehy a názory o tom, akým tempom práce pokračujú a ich skúsenosti s odborným prevedením prác. Nepočul som a nečítal som jediný pozitívny názor, naopak pohoršenie a zhrozenie sa opakujú najčastejšie.

Vo februári tohto roku som napísal predsedovi TTSK Tiborovi Mikušovi otvorený list, ktorý bol uverejnený na PN-kách 9. februára 2014. V liste sa snažím upozorniť pána predsedu na amatérsky prístup ešte pred rekonštrukciou, v čase, keď sa dala zjednať náprava aj za cenu odloženia termínu rekonštrukcie. Pán predseda sa, samozrejme, ani neunúval odpovedať a nápravu neurobil žiadnu. Rekonštrukcia sa začala tak, ako si ju presadil TTSK, bez akejkoľvek alternatívnej náhrady premostenia, v termíne, ktorý vyhovoval iba ak pracovníkom TTSK a firme, ktorá vyhrala tender, za peniaze údajne navýšené o 500 tisíc € (pričom doposiaľ nikto verejne a transparentne neoznámil jasný a zrozumiteľný celý rozpočet rekonštrukcie) a skrátenie času rekonštrukcie nebolo zrejme ani požiadavkou pri výbere, pretože víťazná firma sa vôbec neponáhľa.

Napriek tomu, že som v otvorenom liste pánovi predsedovi jednoduchou matematikou dokázal, že občania tohto regiónu v globále zaplatia na obchádzaní cez Hornú Stredu za tie dva mesiace uzávierky takmer 500 tisíc €, tak nikto sa ani len nezmienil o náhrade alebo kompenzácii za značnú finančnú stratu, ktorú utrpíme. Nikto nám nenaznačil, že by nám mal čosi nahradiť, keď nám jeho pričinením vzniknú zvýšené náklady. Ďalšie straty sa objavia v účtovníctve firiem, ktoré dlhodobou uzávierkou mosta strácajú klientov a ak si ich aj udržia, tak majú na nich podstatne vyššie náklady ako obyčajne. Podnikatelia sa iba zmohli na akýsi list, uverejnený v Piešťanskom týždni, adresovaný opäť pánovi Mikušovi, v ktorom ho „prosia“, aby zmenil termín rekonštrukcie. Neviem, či je najvhodnejšie prosiť o niečo človeka, ktorý by mal slúžiť nám občanom. Pán predseda mal zaviazať firmu, ktorá vyhrala tender, aby pracovala na moste nepretržite. To sa však nestalo, a pokiaľ pozorujete fotografie a videá zo stavby, tak pracovníci nevyužívajú efektívne ani bežný pracovný čas a tomuto tempu aj zodpovedá množstvo doposiaľ vykonanej práce. Ak by niekde inde na svete uzatvorili tak strategické a dôležité prepojenie, akým Krajinský most bezpochyby je, tak by sa na takej stavbe pracovalo 24 hodín a počet robotníkov by nebol 5+10 vedúcich, ale aspoň 20 robotníkov a dvaja, traja koordinátori. Všimnite si len, ako sa pracuje napríklad na opravách diaľnic. Amaterizmus a arogancia celého TTSK na čele s jeho predsedom sa však v prípade tejto rekonštrukcie ukázala v plnej „ kráse“.

Bez svojho podielu na danom stave ale nie je ani zbor poslancov TTSK, ktorí zastupujú Piešťany, pretože sa nechali doslova odbiť a nevyužili všetky prostriedky. Nikde som nevidel a nepočul, že by napríklad pán Tamajka, (poslanec TTSK za PN), ktorý nedávno oznámil, že bude robiť petíciu o výstavbe plavárne v PN, urobil podstatne dôležitejšiu petíciu za odškodnenie, spôsobené uzávierkou mosta. Nikde som nevidel, že by sa zjednotili starostovia obcí a spolu s primátorom Piešťan žiadali vládu, aby sa problémom zaoberala. Ak by sa totiž zjednotili, tak by dosiahli oveľa viac ako iba odpustenie diaľničnej nálepky na použitie diaľničného mostu pri Hornej Strede. Všetci dobre vieme, že sila je v jednote a túto jednotu nepreukázali ani starostovia obcí ani primátor Piešťan a ani poslanci mestskej samosprávy. Ak by predseda vlády odmietol prijať nôtu poslancov a starostov regiónu, máme tu od júna predsa nového pána prezidenta a ten by sa nás snáď zastal.

Svoj príspevok by som však chcel ukončiť aspoň trocha optimisticky. Dúfam a prajem si, aby stanovisko TTSK,  že všetko stavebne prebieha podľa harmonogramu bolo naozaj pravdou. I keď by sa podľa môjho názoru a názoru ľudí, ktorí sa stavebníctvu venujú celý život, dal termín uzávierky skrátiť aspoň na polovicu, buďme optimisti a verme, že sa naozaj všetko stihne do konca augusta. Dúfam, že v zmluve o dielo je uvedené aspoň to, že realizátor má za každý deň oneskorenia tak veľké penále, že by ho to zruinovalo. Odškodnenia občanov a firiem za túto amatérsku uzávierku sa asi nedožijeme, lebo napriek obrovskému množstvu volených poslancov, nemá kto zorganizovať petíciu, ktorá by odškodnenie požadovala. Blížia sa však komunálne voľby a občania budú mať možnosť opäť prejaviť svoju vôľu a zvoliť si takých poslancov a starostov, ktorý budú dôsledne hájiť ich oprávnené požiadavky, a že konečne zvolíme ľudí, ktorí nebudú nové premostenie iba donekonečna sľubovať, ale sa aj postarajú, aby nový most v našom regióne konečne uzrel svetlo sveta.

Ján Jánošík, obyvateľ Piešťan z pravej strany Váhu

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články