Connect with us

Názory

Filip Obradovič: V akom svete chceme žiť

Published

on

Myslel som si, že tie časy, keď si silnejší a spravidla zakomplexovanejší jedinci vybavovali svoje účty so slabšími a s plachejšími ľuďmi, sú už za nami. Pamätám si to obdobie verne. Nikdy som nevedel za čo, ale vždy, keď chceli, našli si dôvod. Nikdy nezaútočili po jednom, ale vždy spoločne. Keď ich bolo viac, mali guráž vám nadávať. Keď ste si ich nevšímali, začali do vás strkať. A keď ani to nezabralo, dovolili si vás udrieť. Na sídlisku v Petržalke sa títo machri predvádzali jeden pred druhým, že kto napodobní lepšie bojové chmaty Van Damma, vtedajšiu hviezdu akčných filmov. Len sa tým smerom nepozerať.

Po vyše dvadsiatich rokoch sa situácia opakuje. Z ulíc sa bojisko presunulo na internet. A z virtuálneho sveta sa dostáva naspäť do toho skutočného. Nič sa nezmenilo. Rovnako tupé slová smerujúce na prvú signálnu a zbieranie „páčikov“ medzi svojimi. Top témy, v ktorých sa Slováci vedia dourážať na smrť, sú Európska únia, utečenci, Rómovia, homosexuáli, smeráci verzus všetci ostatní, saskári verzus všetci ostatní a mohol by som pokračovať ešte dlho.

Hejt sa už posunul do takej roviny, že stačí, ak si iný a máš problém. Používaš odlišné slová, máš problém. Máš opačný názor, máš problém. Ako vtedy v Petržalke, dôvod si vždy nájdu. No kým vtedy išlo o pokusy ovládnuť ulicu a získať si v očiach svojich holohlavých kamarátov rešpekt, dnes sme stále častejšie svedkami nebezpečného apelu na zničenie celého spoločenského systému.

Poďme sa pokúsiť to spoločne otočiť. Je vo vašej dedine alebo meste problém s Rómami? V Spišskom Hrhove majú starostu, ktorý pred rokmi riešil rovnaké starosti a dnes je to miesto, kde pracuje 90 percent Rómov, sťahuje sa tam mnoho ľudí a všetci spoločne normálne fungujú.

Myslíte si, že Európska únia vám berie slobodu, lebo zakazuje silné vysávače? Spomeňte si na to najbližšie, keď vyrazíte na dovolenku do Chorvátska, na nákupy do Budapešti alebo na víkendový pobyt do Paríža. Nikdy nebol v Európe pohyb čohokoľvek slobodnejší ako dnes.

Prekážajú vám homosexuáli alebo ľudia odlišného vierovyznania? Ale to predsa ešte neznamená, že vy ste viac a oni sú menej. Neznamená to, že keď ste súčasťou väčšiny, môžete si na nich vybíjať svoju zlosť.

Bojíte sa utečencov, lebo pochádzajú z odlišnej kultúry a môžu byť medzi nimi teroristi? Drvivá väčšina z nich sú len slušní ľudia, ktorí utekajú, aby si zachránili svoje životy. Nejde o tému, ktorá sa dá behom dvoch minút vyriešiť na Facebooku statusom alebo videom plnom nenávisti a jednoduchých riešení. Aj počas najbližších rokov pôjde o jednu z najkomplikovanejších a zároveň najdôležitejších tém v Európe.

Myslíte si, že keď niekto kritizuje vládu Roberta Fica, musí byť fanatickým zástancom opozície? Alebo keď niekto kritizuje Richarda Sulíka, musí byť trollom z centrály Smeru? Svet nie je čierno-biely. Súperme medzi sebou, najlepšie pri každej téme, faktmi a argumentmi a nie rôznymi formami agresie. Lebo nás to prevalcuje a prehráme všetci.

Naozaj si prajem, aby sme žili vo svete, kde už nemusíme na ulici uhýbať pohľadom pred agresívnymi a silnejšími. Prajem si, aby sme žili vo svete, kde prítomnosť na internete alebo priamo na sociálnej sieti nespôsobuje traumu a pocit na vracanie len preto, že má človek iný názor ako niekto iný. Každé naše vyslovené slovo má váhu. Od urážlivých slov k otrasným činom nie je ďaleko. V akom svete chcete žiť vy?

-Publikované so súhlasom -Ale hejt neskryje/Foto: facebook-

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články