Počas môjho života v zahraničí ma dvakrát, idúc na bicykli, zrazilo auto. Nič sa mi nestalo, dostala som iba vynadané do hlúpych blondýn. Naučená z domu, asi som nebola na ceste až tak obozretná. Piešťanský štýl jazdy sa inde nevypláca, vodiči o kúpeľných móresoch nechyrujú a na cyklistov nie sú vôbec zvyknutí. Trúbili alebo jazdili príliš blízko, nedali mi prednosť pri odbočovaní.

Vtedy ma pochytil pocit, aký doma nikdy nemám, strach z bicyklovania. Bála som sa chodiť bicyklom po ceste, pozor som si dávala i na chodníku. Pochopila som tých metropolitných trapákov v neónových vestách. Veď niekedy je to o život. Miesto plážového piešťanského cyklotempa som teda jazdila brzda-plyn, celý čas v strehu a strachom v očiach.

 

Veru, už to nebolo moje malé mesto, smutne som konštatovala, jazdiť je tu veru nebezpečné. Neohľaduplní vodiči a ešte aj cyklotrasy nepriateľské, často nepokračovali, nemali logiku, žiadne plynulé zjazdy z chodníkov, len „au“ na každom prechode. Po príchode domov, som sa opäť s potešením z polo-profi závodníčky zaradila medzi cyklistov všedného dňa. Tých s kabeláma, ladne nasadajúce babičky, jazdiacich v protismere aj klebetiace dvojice na Teplickej.Zvláštne, rovnako ako prílb a reflexných viest, aj kolízii je v našom meste minimum. U nás už dávno funguje to, o čo sa v iných mestách snažia: pohodové jazdenie, prirodzené, bez nákladných prostriedkov. Rešpekt musí mať každý strana; chodci, vodiči aj cyklisti – v zdieľanom, neoznačenom priestore na seba jednoducho musia brať ohľad. Jedinečnosť Piešťan spočíva v tom, že to ide samo od seba, bez výrazných zákazov a príkazov.

Až tak, že začínam rozmýšľať, či treba napriek tomu zavádzať opatrenia, ako v mestách, kde sa cyklistika len umelo podporuje. Či je prínosné v rámci Piešťan vôbec budovať dokonalé cyklo-diaľnice a segregovať mestských cyklistov za určitú čiaru na krajnici, alebo vyčleňovať zóny úplne bez cyklistov. Neurčitý pohyb je možno lepším motivátorom na obozretnosť ako značka pozor cyklisti.

Lívia Gažová, foto: archív PNky

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972