Connect with us

Názory

Čo ukázali voľby do VÚC? Kto si drží podporu, kto rastie a kto naopak prepadol?

Published

on

Vo voľbách do zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja uspeli predovšetkým nezávislí kandidáti. Keď sa pozrieme na piešťanský volebný obvod z piatich miest získali tri a dve obsadili zástupcovia koalície OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ. Skúsme sa však pozrieť aj na ďalšie zaujímavosti vrámci výsledkov priamo v meste Piešťany, pri porovnaní s predošlými voľbami. Vynárajú sa tu zaujímavé fakty.

Volebná účasť v sobotňajších voľbách v meste Piešťany dosiahla 27,89 %, keď z 24 731 zapísaných voličov prišlo do volebných miestností 6 898 ľudí. Účasť v celom volebnom obvode bola 25,86 %. Ak si toto číslo porovnáme s účasťou vrámci volieb do VÚC v roku 2013, keď v piešťanskom volebnom obvode volilo 13,91 percenta oprávnených voličov, môžeme aktuálne hovoriť s radosťou o dvojnásobku. Ak však toto číslo budeme porovnávať s účasťou vo voľbách do NR SR v roku 2016, ktorá bola cez 60 percent, alebo voľbami do samospráv obcí v roku 2014, keď účasť v Piešťanoch bola 36,44 percenta a v rámci obvodu 46,82 percenta, je to stále veľmi nízke číslo. Znamená to, že záujem o kraj a to čo ovplyvňuje, prípadne nespokojnosť s jeho činnosťou rastie, avšak stále má oň záujem menej ako 1/3 oprávnených voličov.

T. Mikuš vyhral v šiestich obciach, ostatné dali výrazne prednosť J. Viskupičovi

Podpora víťaza súboja o županskú stoličku Jozefa Viskupiča priamo v meste Piešťany bola 66,94 %. Tibor Mikuš dostal od Piešťancov 23,83%. V roku 2013 dosiahla podpora aktuálne končiaceho župana v Piešťanoch 49 percent. V sobotňajších voľbách mal absolútne najvyššiu podporu v piešťanskom volebnom obvode Jozef Viskupič v Krakovanoch 68,03 % a v obci Banka 67,02%. T. Mikuš vyhral v obciach Prašník, Pečeňady, Kočín-Lančár, Chtelnica, Dolný Lopašov, Bašovce, vo všetkých ostatných dali voliči prednosť J. Viskupičovi.

Pod tieto výsledky sa jednoznačne podpísala kauza piešťanského letiska. Už vlani v novembri nastala prostredníctvom petície mobilizácia občanov, keď sa dozvedeli, že župan Mikuš navrhuje na valné zhromaždenie spoločnosti jej likvidáciu. Petíciu v tlačenej a elektronickej forme podpísalo takmer 7000 ľudí, teda zhruba toľko, čo sa v sobotu zúčastnilo volieb priamo v Piešťanoch. Vplyv na tieto výsledky mala i samotná kampaň pred voľbami. Kým víťaz prišiel do Piešťan niekoľko ráz a stretal sa s ľuďmi na ulici, župan Mikuš sa v regióne ukázal iba počas kultúrno-spoločenských akcií, na ktoré bol pozvaný.

Dvaja poslanci zostávajú, pridajú sa k nim traja noví

Skúsme sa teraz pozrieť na výsledky poslancov, ktorí sa aktuálne dostali do trnavského krajského zastupiteľstva. Najvyšší počet hlasov dostal Remo Cicutto (NEKA), bývalý piešťanský primátor, ktorý pôsobil v krajskom parlamente aj v predošlom období. Voliči priamo v Piešťanoch mu odovzdali 2 367 hlasov, čo predstavuje 8,4 %. V roku 2013 dostal R. Cicutto priamo v Piešťanoch 1205 hlasov, čo bolo 8,77 percenta, takže jeho percentuálna podpora veľmi mierne klesla.

V zastupiteľstve zostala aj Iveta Babičová, tento raz kandidujúca ako nezávislá poslankyňa, keď jej voliči v Piešťanoch odovzdali 2 256 hlasov, po predstavuje podiel 8,01 %. V roku 2013, keď kandidovala za koalíciu KDH, SDKÚ, získala v meste Piešťany 1 112 hlasov, čo predstavovalo 8,09 percenta.

Do zastupiteľstva sa nedostali Jozef Drahovský, Peter Ottinger a Miloš Tamajka. Jozef Drahovský získal v Piešťanoch 1322 hlasov, čo je podiel 4,69 percenta. Pred štyrmi rokmi ho volilo 1 151 ľudí, čo predstavovalo podiel 8,37 percenta. Petra Ottingera volilo tento raz 698 voličov čo predstavuje 2,47 percenta. V roku 2013 ho zakrúžkovalo v Piešťanoch 828 ľudí, čo bolo 6,02 percenta. Miloš Tamajka, ktorý tento rok nekandidoval, mal v roku 2013 vrámci Piešťan podporu 1 168 voličov, čo bolo 8,5 percenta.

Novými členmi zastupiteľstva sa stali Martin Cifra (NEKA), ktorého podpora dosiahla v meste 1 930 hlasov, teda 6,85 percenta. Ďalšími dvomi zástupcami v župnom zastupiteľstve budú kandidáti koalície OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ. Alana Suchánka podporilo v Piešťanoch 2 101 voličov, teda 7,46 percenta a Luciu Drábikovú 1 375 čo je 4,88 percenta z platných odovzdaných hlasov.

Fiasko pre SMER-SD, SNS a SME Rodina, podpora zástupcov ĽSNS stúpla

Z kandidátov strany SMER-SD v Piešťanoch dostal v týchto voľbách najviac hlasov Milan Gajdoš, ktorého volilo 643 voličov, teda 2,28 percenta. Pred štyrmi rokmi dostal piešťanský lekár 696 hlasov, čo bolo 5,06 percenta. Ostatní jeho kolegovia zaznamenali ešte menšiu podporu.

Strana SNS postavila do súboja o poslanecké kreslo ako najznámejšiu kandidátku Magdalénu Kuciaňovú, ktorá je aktuálne poslankyňou NRSR. Hlas jej dalo 340 voličov (1,20%), pričom pri voľnách pred 4 rokmi pri polovičnej účasti dostala 360 hlasov, čo bolo 2,62 percenta.

Zle skončili aj zástupcovia strany SME RODINA – Boris Kollár. Jej okresný predseda Michal Hynek dostal od voličov iba 177 hlasov, teda 0,62 percenta. Viac hlasov z kandidátky tejto strany mala Lívia Gregoričková, ktorú podporilo 379 Piešťancov (1,34). Ak by sme porovnali výsledok Michal Hyneka s parlamentnými voľbami 2016, tento raz dostal o niečo viac hlasov, keďže vlani mal 110 krúžkov od obyvateľov Piešťan.

ĽS Naše Slovensko v piešťanskom volebnom obvode postavila okrem iných aj dvoch poslancov NRSR. Martin Beluský získal od voličov 683 hlasov, čo bolo 2,42 percenta. Stanislav Drobný skončil s výsledkov 664 hlasov, teda 2,35 percenta. Členovia strany v župných voľbách 2013 nekandidovali, ale oproti voľbám do NRSR v roku 2016 aj pri výrazne nižšej účasti získali viac hlasov. Pri kandidatúre do národnej rady M. Beluského v Piešťanoch podporilo 485 ľudí a S. Drobného 376.

Tomáš Hudcovič Ilustr. foto: -vv- Zdroj: volby.statistics.sk/Aktualizované – Autorom interaktívnej mapy je Daniel Kerekes, doktorand na katedre politológie brnianskej Masarykovej univerzity a konzultant v politicalconsulting.sk-

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články