Pri čítaní prvých riadkov tohto príspevku iste mnohých napadne, o akej Čiernej veži to bude reč. Samozrejme, vymyslený názov, pretože je to iba replika názvu Červená veža, a to už obyvateľom Piešťan niečo hovorí. Lesopark Červená veža je obyvateľom Piešťan dobre známa lokalita, pretože je viditeľná z každého miesta nášho mesta.

IMG_8460_resize

Tu bola vybudovaná v prvej polovici minulého storočia preslávená výletná reštaurácia s vyhliadkovou vežou, ktorá bola v letných mesiacoch bohato navštevovaná nielen obyvateľmi Piešťan ale aj kúpeľnými pacientmi. Do tanca a na počúvanie tu hrala tanečná kapela, ktorej zvuk vo večerných hodinách bolo počuť aj v meste. Z pôvodnej Červenej veže už zostali 3 – 4 kamenné schody a budova bola v deväťdesiatych rokoch minulého storočia prestavaná na akési poschodové monštrum, akási pevnosť, doposiaľ nedokončená, nefunkčná, uzamknutá, nedobytná a obrastená stromami.

IMG_8455_resizeOmietka už dostáva tmavú patinu, čo vytvára pochmúrny dojem. Niečo odpudzujúce a nechutné. Preto som to aj nazval Čierna veža . Chodníky v lesoparku našťastie ešte slúžia, pretože sú vydláždené kamennými kockami – zatiaľ. No otrasné je okolie okolo chodníkov, lavičky na sedenie sú zdemolované, tak isto aj zábradlia popri odvodňovacích kanáloch z betónu sú pováľané, železné operadlá rozkradnuté a oddychové prístrešky zdemolované. Všade popadané stromy, ktoré hnijú a po celom kopci a prekážajú aj na chodníkoch. Celý les sa pomaly riedi, zostáva na zemi a nikomu to neprekáža. ( ? ) Kopec je preplnený odpadkami, väčšinou papierovými a igelitkami.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Nakoniec je tu skutočnosť, na ktorú poukazujú vodiči motorových vozidiel. Úsek cesty od Alexyho vily po prvý dom na Banke býva motorovými vozidlami už značne preplnený, premávka je nahustená z oboch smerov, hlavne od obcí Banka, Moravany nad Váhom a Lehoty, od obcí okresu Topoľčany a smerom od Hlohovca. Vodičom neunikne pohľad na breh Červenej veže, kde svahy „ lemujú“ popadané stromy a hroziace naklonené stromy smerom k ceste, čo vyvoláva dojem, že by stačilo, aby zadul silnejší vietor, či nebodaj víchrica a stromy sú na ceste. Podobné prípady sa už v minulosti v menšom rozsahu udiali. Podľa dostupných informácií vrch Červená veža patrí do katastra obce Banka, kde kompetentní z neznámych príčin zatvárajú oči pred akútnym stavom tohto úžasného miesta.

Ján Benka

IMG_8411_resize IMG_8412_resize IMG_8414_resize IMG_8415_resize IMG_8417_resize IMG_8419_resize IMG_8423_resize IMG_8430_resize IMG_8433_resize IMG_8438_resize IMG_8443_resize IMG_8445_resize IMG_8446_resize IMG_8453_resize IMG_8475_resize

Foto: -lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972