Connect with us

Názory

Cestovný ruch v Piešťanoch – hore alebo dole kopcom? Komu prospieva šírenie „blbej“ nálady?

Published

on

Pred pár dňami boli zverejnené oficiálne štatistiky zo zdrojov Štatistického úradu SR o návštevnosti Piešťan. Netrvalo dlho a objavili sa negatívne komentáre rôznych „expertov“ na to, že v Piešťanoch bol zaznamenaný ďalší nárast návštevnosti, ktoré ma vlastne ani neprekvapili. Dlhodobo sa v našom meste vytvára nepriaznivá atmosféra, prevláda snaha bagatelizovať akýkoľvek úspech a naopak zdôrazňovať pochybenia. Cestovný ruch nie je v tomto výnimkou. Ak sa k tomu pripoja neukojené osobné ambície kombinované s politickými cieľmi a možno aj podnikateľskými zámermi, tak sa tomu naozaj nemožno čudovať. Najviac práce si dal bývalý poslanec MsZ, lekár – kardiológ, Jozef Beňačka, ktorý zverejnil na portáli zpiestan.sk článok Add: Piešťany vlani prijali rekordný počet návštevníkov, v ktorom spochybňuje informácie z tlačovej správy oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

Najprv sa v médiách šírili informácie o poklese návštevnosti nášho mesta. Keď sa na základe oficiálnych štatistických dát ukáže, že opak je pravdou, tak sa poukazuje na to, že to je aj tak málo a inde sú na tom ešte lepšie. To, že sa niektorým destináciám cestovného ruchu darí zvyšovať návštevnosť viac ako v Piešťanoch, nik nespochybňuje. Ak však chceme navzájom porovnávať a myslíme to bez postranných úmyslov, tak by sme mali porovnávať porovnateľné. Z hľadiska typu cestovného ruchu, technickej vybavenosti lokality, výšky investícií do materiálnej základne a v neposlednej miere i počtu obyvateľov. Dávať do jedného vreca takmer pól miliónovú Bratislavu, Piešťany a štvortisícové Trenčianske Teplice, prípadne Vysoké Tatry isto nie je úplne kóšer. Ešte dôležitejšie je posúdenie takzvaných životných cyklov každej turistickej destinácie, aktuálnych spoločensko-ekonomických trendov ako aj rôznych psychosociálnych aspektov a reálnych limitov rozvoja. To by sme však od našich insitných expertov na cestovný ruch chceli príliš veľa.

Nebudem detailne rozoberať všetky vyššie uvedené faktory, ktoré vplývajú na výkony v oblasti cestovného ruchu a tak za všetky použijem len jeden príklad. Je dané historickým vývojom, že v Piešťanoch je najvýznamnejším segmentom cestovného ruchu takzvaný kúpeľný cestovný ruch. Ten žiaľ v celoslovenskom meradle zaznamenáva v ostatných rokoch stagnáciu. Dokumentujú to aj nasledovné grafy spracované na základe podkladov z Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré má pod gesciou aj cestovný ruch. V minulom roku bol dokonca zaznamenaný medziročný pokles počtu návštevníkov ubytovaných v kúpeľných ubytovacích zariadeniach (-1,6 %) ako aj počet ich prenocovaní (-0,3 %). Z hľadiska podielu na celkovom počte prenocovaní tento sa v Slovenskej republike znížil z 24 % v roku 2014 na 18,3 % v roku 2017.

To, že sa pri tomto nepriaznivom trende podarilo Piešťanom a podobne aj Trenčianskym Tepliciam zvýšiť celkové počty návštevníkov a ich prenocovaní, je jednoznačný úspech. Pri porovnaní rokov 2016 a 2017 sú v tomto Piešťany o trochu úspešnejšie ako Trenčianske Teplice. Počet návštevníkov sa v Piešťanoch medziročne zvýšil o 5,8 % a počet prenocovaní až o 7,2 %. V Trenčianskych Tepliciach to bolo 3,8 % a 1,1 %. Ak zoberieme do úvahy iný časový úsek, je samozrejmé, že výsledky budú odlišné. Trenčianske Teplice za ostatných 10 rokov dokázali zvýšiť počty návštevníkov približne o 36 % zatiaľ čo Piešťany len o 1,5 %. Vysoké Tatry to dokázali až o 66 %. Je to najmä dôsledok masívneho investovania do zariadení cestovného ruchu, ktoré je v našom meste dlhodobo na nízkej úrovni. Dôležitý je však najmä súčasný trend v raste návštevnosti Piešťan, ktorý je po rokoch zaostávania možné za daných okolností považovať za veľmi pozitívny. Ale aby som uspokojil i našich „kardioexpertov“, nasledujúce dva grafy umožňujú porovnanie aj s inými mestami, tak ako sú uvedené v databáze ŠÚSR. Pri takomto porovnávaní nie vždy porovnateľných entít, bez poznania príčin a súvislostí ľahko možno dôjsť k mylným záverom. Veď všetci sme už videli elektrokardiogram, ale málo kto ho vie aj správne interpretovať.


Nie je žiadnym tajomstvo, že podnikateľa v cestovnom ruchu viac ako počet návštevníkov zaujíma výška tržieb, efektívnosť využitia investícií, vývoj príjmov a výdavkov, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú očakávaný zisk. Aj v týchto ukazovateľoch sme na tom veľmi dobre. Napríklad len tržby za ubytovanie sa v Piešťanoch oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 11,3 %.

Čo k týmto výsledkom dodať? Mám za to, že hovoria jasnou rečou, ktorej nerozumie len ten, kto rozumieť nechce. Vyvolávanie negatívnych emócií, spochybňovanie a šírenie „blbej“ nálady nikomu z nás v konečnom dôsledku nepomôže. To však neznamená, že by sme mali zatvárať oči pred nedostatkami. Stále tu máme problémy typu Slovan či Lipa (Piešťanci vedia o čom píšem) a aj mnohé iné. Práce je naozaj neúrekom. Znevažovanie, špinenie či dokonca doslovné klamstvá, na ktoré je potrebné občas i reagovať okrádajú o čas, ktorý by sa dal využiť podstatne lepšie.

Peter Tremboš – predseda predstavenstva OOCR Rezort Piešťany, poslanec MsZ Piešťany

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články