Connect with us

Názory

Bananská devitalizácia

Published

on

Na hlavu postavené a zarmucujúce, to mi napadá, keď pri jazde autom otáčam hlavu za takzvanou centrálnou zónou obce. Parčík pred majestátnou budovou materskej škôlky sa za posledný rok zmenil na nepoznanie. Miesto stromov, trávy a ihriska sa Banka hrdo pýši vyprahnutou betónovou pustinou. Námestie premrhaných šancí.

[singlepic id=45361 w=320 h=240 float=left]Nehovorím o egu, skreslených predstavách, čo je dobré pre ľudí, o ekológii ani o zlom úmysle. Problém zrevitalizovanej časti Banky tkvie v neodbornosti, nedostatku predstavivosti, nepremyslených investíciách s časovým stresom pri čerpaní fondov. Predstavujem si to ako scénu z filmu: starosta, sprevádzaný smutnými pohľadmi detí spoza okna škôlky rozhadzuje rukami: rýchlo, rýchlo, tu bude amfiteáter, tu lavičky, všade zámková dlažba. Perfektné. Môžeme začať. Návrat v zmýšľaní o desiatky rokov späť. Následne sa vyrúbu stromy, bez ohľadu na terén osadí javisko, lavičky z katalógu a protihluková stena. Instantné riešenie. Sterilné prostredie, kde si s určitosťou nepôjde posedieť nik. Teším sa na zoznam akcií, ktoré sa vedľa rušnej cesty budú počas roka (a najmä leta) konať.

Už celá myšlienka, že centrálna zóna Banky sa nachádza pri hlavnej frekventovanej ceste, bez poriadneho prístupového chodníka, blízko hostinca nie je správna. Rovnako ako predstava, že kde sú autá je automaticky aj život. Snáď len nízky domček so slovenskou vlajkou nasvedčuje, že tu by sa mali koncentrovať aktivity obce. Prečo ale nasilu presúvať pokojné centrá z dediny k nenávidenej ceste plnej rýchlych áut? Pritom koľko zbytočnej energie sa musí vynaložiť, aby sa v tomto priestore vôbec dalo existovať, aby sa doňho dalo dostať, aby sa tu vôbec niečo mohlo konať. Sklená protihluková stena, nový chodník, náročné rozširovanie vozovky. Nehovoriac o namáhavom udržovaní dlažby, zametaní, ozvučení, tienení, čistení či neskoršom vyháňaní neprispôsobivých. Pritom len o kúsok ďalej, pod cestou, sa ľudia prirodzene stretávajú na návsi s rybníčkom. Tu žijú, tadiaľto chodia, tam treba lavička. Tam dedkovia berú vnúčatá. Alebo pri kostole. A čo socha Vendelínka? Práve tam otvorili zmrzlináreň. Nie je práve toto hľadaná centrálna zóna obce?

Je mi smutno, ľúto tých peňazí, ktoré sa na výstavbu a najmä budúcu údržbu vynaložia. Aké zaujímavé intervencie by sa s týmto balíkom dali urobiť. Koľko problémov dalo vyriešiť. Možno to chcelo sa poradiť. Pozrieť sa po svete. Pýtať sa ľudí. Byť otvorení nápadom. Nie presvedčení o vlastnej neomylnosti zbrklo betónovať a zmeniť vzhľad „centrálnej zóny obce“ na generácie dopredu.

Situácia na Banke nie je ideálna, to všetci vieme. Nemá jedno významnejšie centrum, stiesnenosť a autá hrajú významnú rolu. Ale opakovať a znásobovať chyby, to nie je riešenie.

[nggallery id=2413]

Text: Lívia Gažová

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články