Connect with us

Názory

Andrej Sarvaš: Nepoužívajme ostré slová, že by sa nás mali politici báť

Published

on

Na zhromaždení Za slušné Slovensko v piatok 16. marca vystúpil okrem iných aj novinár Denníka N a zakladateľ OZ Čierne diery, ktoré sa venuje záchrane pamiatok, Andrej Sarvaš. Prečítajte si celý jeho príspevok, ktorý predniesol.

Pôvodne som vôbec neplánoval vystúpiť, nemám to rád a vôbec neviem rečniť. No úprimne ma nahnevalo, keď som sa dozvedel, koľko ľudí oslovili organizátori s prosbou o vystúpenie a oni odmietli. Lebo aj toto je jeden z dôvodov, prečo sme sa dnes dostali tam, kde sme. Aj v tomto meste, aj v tomto štáte celkovo.

Sme akosi a priori vyľakaní a bojazliví a za čo len minimálne výhody sme toho ochotní obetovať neprimerane veľa. Hnev dáme najavo leda tak v krčme alebo na Facebooku. Ideálne anonymne. Až dvaja chladnokrvne zavraždení mladí ľudia pohnú spoločnosťou, a to je hocičo, len nie zdravá miera.

Je jasné, že zmeny, ktoré sa aktuálne dejú v politike, nič neriešia. Ale ja tu teraz nebudem vyzývať na predčasné voľby. Z pozície novinára mi to neprináleží a z pozície občana mám podľa mňa naliehavejšiu výzvu. Tá znie úplne jednoducho – starajte sa o to, čo sa deje okolo vás. Bojujte za to, čo vás trápi. Nenechajte sa odbiť prvou prekážkou. A robte to aj v malom, v úplne malom.

Tento štát, jeho úrady a inštitúcie si jednoducho zvykli, že sme apatickí a prejde im takmer čokoľvek. Či je to parkovisko namiesto parku alebo nekompetentný minister, ktorý je hanbou pred celou Európou. Ale už na týchto dvoch príkladoch je vidieť, že tlak pomáha.

Terajšie veľké demonštrácie sú jasným hlasom a majú jasné požiadavky. Skúsme ale robiť zmeny aj v malom, priamo v našom okolí.

Mnohokrát počuť to klišé, že ľudia tu stáli už v ´89 a nič sa nezmenilo. Okrem toho, že je to donebavolajúca hlúposť, je to presne ten hlas, ktorý pomáha udržiavať spoločenskú apatiu. Človek má právo byť zočarovaný. Má aj právo rezignovať na spoločenské dianie. Ale potom nemá právo nadávať na súčasný stav – lebo aj on sám je jeho príčinou.

Vráťme sa teraz na začiatok. Nenechajme odpútavať našu pozornosť politickými ťahmi a konšpiráciami o nich. Aj dnes sme tu preto, lebo v našej krajine brutálne zavraždili mladého novinára a jeho priateľku.

Ukázalo sa, o čom písal, a ako blízko majú ľudia z jeho káuz k politickým špičkám. Dnes nikto nemôže poprieť, že asistentka už bývalého premiéra pracovala s talianskym mafiánom. Dnes už nikto nepoprie, že o tejto mafii všetci vedeli dlhé roky. A že sa nič nestalo.

Je hanbou, že politici opäť raz skúšali, koľko ľudia vydržia. Nie že prekročili hranicu slušného, oni išli až na hranicu možného. V normálnej európskej krajine by minister vnútra odstúpil na hodinu, u nás to trvalo dva týždne a do ulíc muselo vyjsť 120-tisíc ľudí. To je niečo šialené.

Je to ale zároveň výzva pre nás, aby sme reagovali aj na omnoho menšie problémy. Vraždou to jednoducho zašlo priďaleko. Či už vláda, štátny aparát alebo samosprávy doteraz pri svojom konaní nenarážali na väčšie prekážky a ich sebadôvera v tom, čo si môžu bez vyvodenia dôsledkov dovoliť, narástla do chorobnej miery. A robia to absolútne bez hanby.

Lenže tú hanbu treba prinavrátiť do hry, a preto tu dnes stojíme. Nepoužívajme ostré slová, že by sa nás mali politici báť, že potrebujeme priamu demokraciu a podobné nezmysly.

Nerozdeľujme sa na “oni a “my”. Lebo tak to nefunguje. Oni sú my a my sme zároveň oni. Buďme slušnejší a zodpovednejší my a budú všetci. Nie je to ľahké, častokrát ani príjemné a už vôbec takáto zmena nebude trvať krátko. Ale iná cesta neexistuje. Ďakujem.

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články