Connect with us

Názory

Andrej Bán: Aspoň sa podpíšte hlupáci

Published

on

Kedysi, v prehistorickej ére papiera, bol v médiách taký milý a užitočný zvyk. Keď prišiel do redakcie anonymný list, išiel rovno do koša. Nerád by som si akokoľvek idealizoval socialistické Československo, no všetci – občania aj príslušné stranícke orgány – vtedy vedeli, že čitateľský podnet bez mena je neupotrebiteľný. A tak mlčali alebo sa podpisovali. Emaily, nicky ani sociálne siete vtedy neboli. Nebol internet. Možno tomu neveríte, ale je to tak, môžem dosvedčiť.

Nie, naozaj ma to nebaví, no niet vyhnutia, musím to robiť. Už dlho, odkedy sa rozšírila epidémia internetových diskusií pod článkami, prosím príslušných kolegov, webeditorov, aby vulgárne a agresívne príspevky mazali. Chudáci, nezávidím im, brodiť sa stokou a pokúšať sa ju ešte aj čistiť. Prosím ťa, nečítaj diskusiu pod svojím článkom, píšem často kolegom kamarátom. Zbytočne alebo neskoro, mnohí diskusie čítajú. Zvedavosť nepustí. Občas, v slabšej chvíli, som dokonca s naším diskutujúcim na internete diskutoval. Pravda, ak sa podpísal, to je pre mňa minimálna, no nepostačujúca podmienka. Môže so mnou ostro nesúhlasiť, čokoľvek, hlavne, nech nie je vulgárny a agresívny. Nuž ale, viem ja, či je „Mišo Lehocký“ skutočne Mišo Lehocký? A je to v tomto svete dôležité? Moju tvár, moje meno, moju minulosť, to všetko diskutujúci poznajú. Naopak to neplatí. Je to ako boj proti amorfnej bytosti. Teda z ich strany zbabelé.

Viem, lepšie to už nebude. Časopis .týždeň, kde pracujem, na rozdiel od iných médií zatiaľ nezrušil diskusie, ani pod článkami o Kotlebovi a utečencoch, čo sú mne blízke témy. Vidím podľa čísla, že často reaguje množstvo ľudí, no nečítam to. „Mažeš?“ – pýtam sa kolegu webeditora. A opakovane dodám čosi v zmysle, že je neprípustné, aby mi hosť v predizbe vykonal veľkú potrebu (píšem to obvykle inak) a ja to ešte budem obchádzať. Takého hosťa do domu nechcem. No iných, žiaľ, príliš nemáme. Normálni ľudia nechcú vstúpiť do splaškov, čomu plne rozumiem.

Andrej Bán vyštudoval v rokoch 1983 – 1987 Národohospodársku fakultu Vysokej školy ekonomickej a medziodborové štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v rokoch 1984 – 1986. Po ukončení štúdií pracuje ako reportér slovenských a českých časopisov okrem iného Mladé rozlety, Plus 7 dní, Mladý svět, Reflex a .týžeň. Spolupracuje s viacerými domácimi a zahraničnými médiami, je spoluzakladateľom knižnice EKO – FOTO a predsedom občianskeho združenia Človek v ohrození. Žije v Bratislave, od roku 2003 vykonáva fotografickú a publikačnú činnosť, jeho doménou sú reportáže z krízových oblastí sveta a reportáže zo zahraničných ciest. Je kurátorom viacerých výstav na Mesiaci fotografie v Bratislave, lektor fotografických dielní na Letnej fotoškole v Poprade. Vo jeho tvorbe sú zahrnuté napríklad fotografické práce Pútnici (1995), Iné Slovensko (1999), Poslední kniha století (2000) Rodinný album.sk (2002), je autorom námetov a scenárov k dokumentárnym filmom Krátka pamäť (1993), Tisovy stíny (1996), Duše a iné… Za sebou má viac ako 30 individuálnych a 50 kolektívnych výstav.

-Andrej Bán/Publikované so súhlasom – Ale hejt neskryje/Zdroj životopis: wikipedia.org/Foto: Andrej Bán Ale hejt neskryje-

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články