Connect with us

Názory

Alan Suchánek: „Slovensko sa stalo eseročkou, ktorú vlastní pár oligarchov a premiér je len jej konateľom.“

Published

on

Parlamentné voľby v sobotu 6. marca poslali do Národnej rady Slovenskej republiky dohromady osem strán, ktoré si medzi sebou rozdelia 150 kresiel. Medzi zvolenými zástupcami občanov sú aj štyria obyvatelia okresu Piešťany. Každému z nich sme položili štyri otázky a v nasledujúcich dňoch vám zverejníme odpovede, ktoré nám na ne zaslali. Poradie článkov sme stanovili podľa toho, kedy nám noví poslanci odpísali a netreba za ním hľadať žiadne konšpirácie. Prvým, kto odpovedal, bol lekár Alan Suchánek, zastupujúci stranu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Figuroval ako dvojka na kandidátke a dostal až 45 138 preferenčných hlasov.

Ako hodnotíte celkové výsledky volieb?
Výsledok volieb beriem ako fakt, aj keď nie som z neho nadšený a predstavoval som si ho na základe prieskumov inak. Voľby boli demokratické a sú platné. Ľudia rozdali karty a politici, ktorí si pýtali ich hlasy, musia s vôľou občanov zodpovedne naložiť. Občanov nezaujíma, kto s kým chce a nechce, môže a nemusí. Ak to občan nedostane, nabudúce to môže byť ešte komplikovanejšie. Ale vysoké percentá extrémistickej strany, ktorá hazarduje s bezpečnosťou Slovenska a jeho orientáciou na demokratický svet je výstrahou pre všetkých.

Čo podľa vášho názoru najviac ovplyvnilo rozhodnutie občanov?
Z posledných 10-tich rokov bol vo vláde Smer-SD 8 rokov, posledné 4 roky vládol sám. Ako tvrdí, tak ekonomická situácia je dobrá. Mohol zaviesť potrebné reformy v zdravotníctve, školstve, nastoliť poriadok, mal právo i skončiť s korupciou. Namiesto toho sa kvalita zdravotnej starostlivosti rapídne prepadá, školstvo je v marazme, polícia, prokuratúra a justícia sú spolitizované, nefungujú. Korupcia enormne narástla. Slovensko sa stalo eseročkou, ktorú vlastní pár oligarchov a premiér je len jej konateľom. Ľudia to vnímajú. Nespokojné sú zdravotné sestry, pacienti, učitelia, ale aj študenti a rodičia. Dôvera občanov v štát sa prepadá. Preto si občania želajú radikálnu zmenu. Preto dali svoju dôveru stranám, ktoré sľubovali zmenu. Tí s kritickejším myslením volili systémové zmeny, niektorým stačia aj jednoduché radikálne riešenia. Dlhodobé neriešenie problémov prináša takéto následky.

Ako sa pozeráte na Váš osobný úspech?
Nikdy som nechcel vstúpiť do politickej strany. Dostal som dôveru zamestnancov, aby som ich zastupoval v správnej rade nemocnice. Keď som bol priamym svedkom rozkrádania verejných zdrojov, tak som sa nemohol nečinne prizerať. Spolu s kolegyňou sme najprv márne dva roky bojovali so štátnym aparátom. Nakoniec sa nám podarilo s pomocou médií a tlaku verejnej mienky zastaviť kúpu predraženého CT. Následne sme dostali ocenenia za protikorupčné konanie. Ponuku kandidovať za hnutie OĽaNO-NOVA som prijal s tým, že by som chcel pomôcť bojovať proti korupcii v celej spoločnosti. OĽaNO dalo možnosť mnohým kvalitným a aktívnym ľuďom vstúpiť do politiky a pokračovať na širšom fronte proti korupcii. A to je presne to, čo naša spoločnosť urgentne potrebuje, ako ukázali aj tieto voľby. Žiadna iná strana nedala toľko priestoru novým aktívnym ľuďom vstúpiť do verejného priestoru a realizovať svoje snahy o zmenu spoločnosti ako OĽaNO. Z tohto pohľadu vnímam výsledok volieb hnutia OĽaNO ako veľký úspech a ja som k tomuto úspechu prispel malou časťou. Verím, že budeme mať možnosť výrazne zmeniť našu krajinu k lepšiemu.

Čo sa budete snažiť na pôde NRSR budúce 4 roky presadzovať?
Za takmer 40 rokov práce v zdravotníctve som získal prehľad o tomto sektore. Úroveň zdravotníctva sa rapídne prepadá, nefungujú nemocnice, ambulantný systém, nemá sa kto starať o dlhodobo chorých a bezvládnych. Poisťovne neplatia poskytovateľom, systém sa zadlžuje. Len 40% zdrojov v zdravotníctve sa využíva na zdravotnú starostlivosť (v slušných krajinách 80-90%). V zdravotníctve sa ročne točí 4,5 miliardy eur. Ministerstvo zdravotníctva nevie doložiť, na čo sa minie 32% – teda 1,6 miliardy eur. V slušných krajinách je to len 2-5%. Máme nemocnice v starých plesnivých budovách, bežne izby s 3-4 a viac posteľami, v slušných krajinách dnes už sú len 1-2 posteľové izby s príslušenstvom. U nás sa stojí na toaletu a sprchu v rade. Mal byť už fungujúci DRG systém, e-health, jedna poisťovňa. Nič z toho nefunguje a minuli sa na to veľké sumy. ČR je v úrovni zdravotnej starostlivosti na 9.mieste v EÚ a stále stúpa, za Slovenskom je už len Rumunsko, Bulharsko, Albánsko. Zbytočne u nás zomierajú ľudia.

Smer nemá program pre zdravotníctvo, jediným ich programom bolo nabalenie sa košickej chobotnice. Z tohto marazmu profitujú Penta so svojimi nemocnicami, lekárňami, poisťovňou. Z toho vyplýva, koľko práce čaká budúcu reformnú vládu, aby sa tu začalo niečo meniť. Myslím, že presne ako v školstve je potrebné, aby si všetky strany sadli za okrúhly stôl, aby prebehla odborná diskusia zdravotníkov a ekonómov a manažérov, aby sa určili ciele a cesty ako tieto ciele dosiahnuť. Nastoliť konsenzus všetkých strán, ktoré sa zaviažu, že budú napĺňať tieto ciele. Nesmú sa tu zmenou každého ministra (doteraz za 23 rokov 17 ministrov) od základu meniť koncepcie a nič neuskutočniť. Štát a politici musia dobre slúžiť občanom. Takže mojím snažením je zmena zdravotníctva na fungujúci sektor aspoň ako v ČR. Na to je ale potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných. Bude to dlhý proces, lebo za 23 rokov sa to úplne zanedbalo. Na začiatok ale stačí zastaviť korupciu a neefektívne míňanie – to sa dá urobiť relatívne rýchlo, na to je potrebná vláda, ktorá bude mať tento záujem ako prioritu.

-lt/Foto: archív-

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články