Connect with us

Názory

Ako sme prišli o gobelíny alebo Dávid a Goliáš po piešťansky

Published

on

A tak prišiel Kursalon o gobelíny, milí priatelia. Ak neviete, o čom hovorím, ide o dve rokokové diela z konca osemnásteho storočia, ktoré ste ešte donedávna mohli vidieť na stenách jedinečnej historickej sály v mestskom parku. Jeden s motívom páva v parku, na druhom bola zabávajúca sa spoločnosť. Od pondelka 28. mája ich už v Kúpeľnej dvorane neuvidíte, pretože v tento deň o ôsmej ráno si ich odviezli zástupcovia kúpeľov.

[singlepic id=11818 w=320 h=240 float=right]Podľa rozhodnutia pamiatkového úradu budú po rekonštrukcii zdobiť steny v Thermia Palace a na riaditeľstve kúpeľov. Nič proti tomu – gobelíny boli v značne schátralom stave a kúpele sú koniec koncov ich majiteľmi, ale dôvodom, prečo som sa rozhodla o celej veci napísať, je najmä správanie sa kúpeľného Goliáša voči nájomcovi – Dávidovi .

Poďme po poriadku: Objekt Kursalonu ponúkli kúpele v roku 2005 do prenájmu. Našiel sa iba jediný záujemca, ktorý sa aj s majiteľom dohodol. Dnes prevádzkuje objekt spoločnosť Kursalon s.r.o., dcérska firma pôvodného nájomcu. Malý podnik s dvomi desiatkami ľudí, ktorí pracujú denne 12 hodín – sedem dní v týždni, aby ho udržali v chode. Darí sa im to často len s vypätím fyzických aj psychických síl. Staručká budova s infraštruktúrou spred sto rokov si totiž vyžaduje veľa lásky a extrémnu starostlivosť.

Nad jedinečnou historickou sálou však obdivom híkajú všetci návštevníci. Vždy som ju vnímala ako spoločné dedičstvo nás všetkých po predkoch a s hrdosťou ju ukazujem naším hosťom. Preto sa ma doslova osobne (a nielen mňa, ale aj celého kolektívu Kursalonu) dotklo, keď mi v pondelok o 7,20 ráno oznámili z kúpeľov, že o ôsmej ráno (čiže o 40 minút neskôr) si prídu pre gobelíny na stene!

Len tak, mírnix-dírnix… Predstavte si, že máte prenajatý byt, riadne platíte nájom a zrazu u vás zazvoní majiteľ a strhne vám obraz zo steny, lebo vraj nebol súčasťou dohody o nájme. Predstavte si, že by ste byt užívali 7 rokov (doteraz ho to netrápilo?), prispôsobili svoje zariadenie práve k tomuto krásnemu obrazu a na stene vám odrazu zostane obrovský prázdny špinavý fľak. Predstavte si, že o pár dní bude u vás veľká oslava a vy ste s podobným jednaním nepočítali.

[singlepic id=25786 w=320 h=240 float=right]Ako by ste sa zachovali? Som pokojný človek, ale neudržala som sa! Ak nie je pre kúpeľného Goliáša obchodný partner Dávid, ktorý mu sedem rokov platí mesačne tisícky eur a zhodnocuje jeho majetok vlastnými investíciami, natoľko dôvery a rešpektu hodný, aby mu aspoň oznámil (ak to už s ním nemieni prerokovať) závažný zásah do chodu prevádzky slušným spôsobom a dostatočne vopred, aby sa na situáciu pripravil (rozhodnutie pamiatkárov bolo vydané v apríli minulého roku!), aký signál to vysiela smerom k jeho klientom, ktorí v kúpeľoch minú len „pár stovák“ mesačne? Sú pre nich rovnako nedôležití?

Je mi jedno, kto je tu šéfom, podšéfom, podpodšéfom a zamestnancom, akej je národnosti a aký má plat. Charakter má každý sám za seba! Neviem ani, čo bolo pravým dôvodom takéhoto nedôstojného postoja zástupcu kúpeľov, že prišiel ku nám ako k nepriateľom, s bubnom na zajace! O pár dní vraj odvezú aj koncertné krídlo… Nuž, milí páni – nech sa páči. Lenže tu nejde iba o nás. Sálu v Kursalone nevyužívajú iba nevesty, ktoré, mimochodom, k nám chodia zo širokého okolia, ale napríklad i deti zo Základnej umeleckej školy v Piešťanoch pri svojich výročných koncertoch, kultúrne inštitúcie, podnikatelia… Je jednoducho súčasťou koloritu mesta i so svojím vybavením a zástupcovia našej firmy sa snažia, aby v nej bol život a maximálne vychádzajú v ústrety požiadavkám záujemcov a návštevníkov. Dokonca za cenu hospodárskej straty. Že by práve to niekomu chýbalo?

V biblických časoch Dávid Goliáša premohol. V dnešných časoch sa dá zachovať aj inak ako z pozície sily – v manažérskych príručkách sa vyzdvihuje spôsob win-win (výhra-výhra). K tomu však treba minimálne obe strany…

Text: Adriana Drahovská, Kursalon s.r.o.

Redakcia požiadala zástupcov Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a.s. o reakciu. Sľúbili, že ju pošlú po nasledujúcom víkende (2. – 3. júna).

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články