Connect with us

Názory

Aj hejteri žijú len raz. Vďakabohu

Published

on

Pred Domom umenia za mnou počas osláv otvorenia letnej kúpeľnej sezóny a deväťstého výročia prvej zmienky o Piešťanoch stála jedna šesťdesiatnička. Počas celého ceremoniálu mi spolu s manželom priamo do ucha vysielali podcast svojho ohováracieho rádia. 

[singlepic id=43427 w=320 h=240 float=left] Okomentovali úplne všetko. Samozrejme, s príslovečným piešťanským negativizmom. Že prečo primátorovi hovoria len Remo a prečo dostal darček. A čo za kravatu si to zasa vzal?! Pani neustále krúti hlavou. „Ale vieeš čo ty…“, zdôrazňuje sikavky. Div že si neodpľuje na adresu hlavy nášho mesta. Neodpustí si ani pár viet typu „Ty si nám tu teda chýbal!“ Pri predostieraní histórie Piešťan krčila nosom, že čo to zas vyťahujú a každé ministrovo sloveso opravila predponou ne. Ironicky sa pri tom smiala. Asi desať ráz zopakovala slovo „bejvávalo.“

Rušičku zapla aj pri príhovore Klausa Pilza. Som presvedčená, že v kabelke mala na neho pripravené rajčiny. Pani sa vyjadrila ku každej skupine v sprievode, okomentovala každý kostým, pieseň, učiteľku i známeho.

„Henten z nášho vchodu chodí na tých drezínach?“ opovržlivo šomrala. Zazdalo sa mi, že niečo šepla mužovi, aj keď som sa obrátila s malým obtrením o jej čierny kabát. Keby vedela, ako by som ju hneď obliala studenou vodou, ako frfľajúcu slečnu z reklamy na Zlatú studňu, asi by si stala o tri kroky ďalej. Jedinú vec, ktorú pochválila, bolo natiahnutie piešťanskej vlajky skrz schody Domu umenia: „Šak tí papaláši nemusia šecko videt.“

Ak by existovala vakcína proti nákaze frfľaním, už by som ich mala v sebe päť. Program pokračoval aj napriek ženiným sťažnostiam na dážď (za ktorý nevyhnutne mohol riaditeľ kúpeľov).

V jednom z príhovorov sa hovorilo o tom, čo mesto vlastne tvorí. Okrem prirodzeného priestoru, v ktorom sa pohybujeme, krásnej krajiny a architektúry, sú to najmä ľudia.

A bohužiaľ, veľká časť z Piešťancov by sa našla v mojom opise pindajúcej dámy. Nadávajúc na všetko zabúdajú na to dobré. Nevidia alebo odsudzujú tých, čo sa snažia: „A nejde a nedá sa. A vtedy bolo lepšie. A teraz je všetko na hovno. A nič s tým nespravíme.“

Teta v čiernom kabáte, veď vám sa tu tak dobre žije! Predstava Piešťan z dôb Wintera, nostalgické spomienky, to vám nedovoľuje sa pozrieť na naše mesto optimisticky. Chýba vám nadhľad. A aktivity. Ako sa zapájate? Čo robíte naviac okrem nadávania? Prečo hneď nenávidíte ženu v kvietkovaných nohaviciach a pochvala vám nič nevraví? O blaho ľudstva sa snažíte jedine vo svojej kuchyni. Treba cestovať a porovnávať. Vážiť si, čo máme.

Piešťany sú jedinečné mesto s veľkým potenciálom. Škoda, že tu chýba i ten ľudský.

Text: Lívia Gažová Ilustr. foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články