V súvislosti s uvoľňovaním preventívnych opatrení v boji proti ochoreniu Covid-19 bude trnavská župa postupne otvárať svoje kultúrne inštitúcie.

Otvorené budú múzeá, galérie a knižnice. Osvetové centrá, hvezdáreň či divadlo, ktorých činnosť je založená na hromadných akciách, ostávajú naďalej pre verejnosť uzavreté. Župa aktuálne čaká na usmernenie hlavného hygienika a distribuuje pre zamestnancov inštitúcií zdravotné ochranné pomôcky. Presný termín otvorenia šiestich múzeí, dvoch galérií a štyroch knižníc kraj verejnosti oznámi v najbližších dňoch.

„Pre ľudí a kultúru v kraji to je veľmi dobrá správa, že môžeme otvoriť aspoň niektoré kultúrne inštitúcie. V tejto chvíli čakáme na usmernenie hlavného hygienika a v momente, ako nám to situácia dovolí, naše knižnice, galérie a múzeá otvoríme. Samozrejme prevádzka bude možná len pri dodržiavaní hygienických opatrení. Budeme chrániť tak zamestnancov, ako aj návštevníkov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa komunikuje s ministerstvom kultúry ohľadom dopadov koronakrízy na zriaďovanú aj nezriaďovanú kultúru. Štát by mal v tomto smere vyčleniť financie na straty župných kultúrnych organizácií, ktorých je na Slovensku 220, rovnako ako sanovať nezriaďovaným kultúrnym subjektom výpadok dotačných prostriedkov, ktoré je samospráva nútená, z dôvodu poklesu príjmov a dopadu opatrení, redukovať.

Trnavská župa má v zriaďovateľskej pôsobnosti celkom 18 kultúrnych inštitúcii, v ktorých pracuje spolu 331 zamestnancov. Aktuálna situácia významným spôsobom ovplyvnila fungovanie týchto organizácií. V dôsledku preventívnych opatrení v boji proti koronavírusu sú ich finančné výpadky za mesiace marec a apríl na úrovni viac skoro 110 tis. eur. Táto suma predstavuje súhrn výpadkov vlastných príjmov z dôvodu zákazu kultúrnych a spoločenských podujatí a zatvorenia organizácií pre verejnosť (vstupné, členské, kultúrne/vzdelávacie poukazy a pod.) Najviac sa táto situácia dotkla župného Divadla J. Palárika v Trnave, ktoré stratilo za mesiac marec a apríl už viac ako 77 tis. eur.

DOPLNENÉ: Balneologické múzeum bude otvorené nasledovne:

Hlavná expozícia, Beethovenova 5 (budova Kúpeľnej dvorany) Piešťany – od soboty 9. 5. 2020, potom každý deň okrem pondelkov, teda: utorok – nedeľa 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00.

Expozície a výstavy vo Vile dr. Lisku, Štefánikova 1, Piešťany – od nedele 10. 5. 2020, potom v režime: pondelok – piatok: 8.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00, nedeľa: 13.00 – 17.00.

Pamätná izba Ivana Krasku, Nábrežie Ivana Kraska 2, Piešťany – od utorka 12. 5. 2020, potom v režime: itorok – piatok: 10.00 – 15.00, Sobota: 13.00 – 18.00.


Zdroj: Tlačová správa/Trnavský samosprávny kraj

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972