Dom umenia navštívi v polovici októbra Folklórny súbor Vranovčan, ktorý predvedie jedinečné tanečno-divadelné predstavenie s názvom Čierno-Biely Svet. Dielo vzniklo pod vedením režiséra a choreografa Petra Kocáka a jeho hlavnou ideou je ukázať tanečné, spevácke a hudobné tradície majoritnej slovenskej spoločnosti a minoritného rómskeho etnika. Ak si chcete užiť divadlo s množstvom spevu i temperamentného tanca a získať farebnejší pohľad na svet, určite sa choďte 15. októbra o 19:00 pozrieť na príbeh zakázanej lásky do Domu umenia.

fs_vranovcan_cbs_59

„Predstavením ponúkame širší pohľad na svet okolo nás, ktorý vychádza z duálneho princípu – deň a noc, svetlo a tma, dobro a zlo, radosť a smútok, pohreb a svadba … a práve na týchto pilieroch vznikol príbeh mladej „gadžovky“ a Róma. Obidvaja sa do seba zaľúbia a ich láska je nakoniec spečatená sobášom v osade so všetkými, už dnes zabudnutými zvykmi a obradmi,“ približujú predstavenie členovia Folklórneho súboru Vranovčan.

V predstavení sa objavuje autentický tanečný, hudobný a spevácky materiál z archívnych nahrávok z 50. až 80. rokov, či terénnych výskumov v osadách v Zámutove, Petrovanoch, Sečovskej Polianke, Bardejove, Raslaviciach a v ďalších obciach, priamo od nositeľov ľudových tradícií. V takmer 110 minútovom tanečnom divadle sa predstaví 60 účinkujúcich vo vyváženej tanečnej, speváckej a hudobnej zložke. Dejová línia je vhodne doplnená obrazovou projekciou.Plagát 2016-Piešťany - final_resize

Predstavenie Čierno-biely svet pripravili jeho tvorcovia pri príležitosti 45. výročia založenia súboru a jeho premiéra uzrela svetlo sveta v októbri 2013. Naštudovanie celistvého diela trvalo členom FS Vranovčan 3 roky. Projekt/program je spomedzi amatérskych folklórnych súborov jedinečne spracovaný. Za sebou má 31 repríz, 27 000 kilometrov a tisíce divákov. Okrem Slovenska sa s ním Folklórny súbor Vranovčan predstavil v kanadskom Toronte i v írskom Dubline. Spolupracovali na ňom Štefan Kocák, Miroslav Cina, Jozef Jenčo, hudobnú stránku spracovali Ľubomír Gális a Radoslav Gajdoš. Motivickú prípravu realizovali Dana Kavalcová, Peter Vajda, Peter Kocák a členovia FS Vranovčan, o videoprojekciu sa postaral Štefan Kocák a Dušan Dorič.

Súťažná otázka:

„Koľko členov súboru uvidíte dohromady v speváckom predstavení Čierno-Biely Svet?“

Svoje odpovede spolu s menom a mestom/obcou, kde bývate, telefonickým číslom a linkom na Vašu FB stránku, nám pošlite mailom na adresu: redakcia@pnky.sk najneskôr do konca týždňa, teda do nedele 9. októbra. Do predmetu správy napíšte “Čierno-Biely Svet”. Víťaza spomedzi správnych odpovedí vyžrebujeme a jeho meno zverejníme v pondelok 10. októbra o 20:00 na našom portáli www.pnky.sk.

-lt/Zdroj a foto: FS Vranovčan-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972