Connect with us

Kultúra

Veronika Obertová: Každá cena je pre mňa príjemné pohladenie

Published

on

Piešťanka Veronika Obertová je momentálne študentkou doktorandského štúdia na katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Na nedávnom Bienále animácií Bratislava 2010 získala špeciálnu cenu literárneho fondu za originálne výtvarné a režijné spracovanie témy hľadania základných hodnôt ľudského života. Spracovala ich vo svojom animovanom filme Viliam, ktorý získal už 7 ocenení.

Vo svojom filme ste sa rozhodli spracovať pomerne náročnú tému, čo Vás k tomu inšpirovalo?

[singlepic id=8961 w=320 h=240 float=left]Môj film je o hľadaní samého seba. Je to tak trochu aj o nás študentoch umenia, umelcoch, o našom vnútornom svete, vnútornej slobode a vymanení sa so svojho vlastného sveta, čo je niekedy potrebné. Scenár vznikal veľmi pomaly. Téma, ktorú som spracovávala v mojej teoretickej diplomovej práci bola humor a animácia, a preto aj prvý námet bol smiech. Vznikol však veľmi depresívny scenár, ktorý som nevedela vnútorne spracovať. Popri tom ako sa tvoril scenár, som pracovala na vývoji vizuálu.

Ide o Váš prvý autorský snímok?

V podstate áno, Viliam je môj prvý film. Predtým som pracovala skôr na videoklipoch.

Ako prebiehala práca na filme?

Práca na filme bola pre mňa zábava, a tak trochu som nevedela či to naozaj nakoniec bude film. Veľa vecí som sa učila za „pochodu“. Prvý pol rok som pracovala na vizuále, písala som teoretickú prácu. Popri tom scenárista Peter Minár písal prvú verziu scenára, s ktorou som však nebola spokojná. Ako však vznikla prvá papierová ceruzka, bolo mi jasné, akým smerom sa bude môj film uberať po vizuálnej aj tematickej stránke. Pôvodný scenár sme teda hodili do koša a začal sa písať nový.

S kým ste na filme spolupracovali?

[singlepic id=8962 w=320 h=240 float=right]S animáciou mi pomáhala Michaela Čopíková. Scenár napísal Peter Minár. Hudbu zložil Martin Hasák, zvuk Miloš Hanzély. Komentár k filmu nahovoril Boris Farkaš, za čo som mu veľmi vďačná. Nesmiem zabudnúť na Miša Strussa, ktorý mi pomohol úplne na záver. Zoznámil ma s Marekom Šulíkom, ktorý film postrihal. Viliam Csino zase stál na začiatku projektu. Keď som mu ukázala prvé testy animácie, zapáčili sa mu, a tak mi pomáhal so všetkým. S výrobou bábok mi pomáhalo päť kamarátok, sama by som to určite nestihla. Pomohlo mi veľa ľudí a som im veľmi vďačná.

Ako dlho Vám celý projekt trval?

Scenár a vývoj techniky trval asi pol roka. Výroba papierových bábok a objektov minimálne mesiac a samotná animácia dva a pol týždňa. Post produkcia potom ďalší pol rok.

Čo pre Vás znamenajú všetky ocenenia, ktoré film získal?

Keď som film dokončila, vnútorne som si povedala, že by bolo super, keby ho vybrali aspoň na pár festivalov, aby sa dostal medzi ľudí. To, že získal ocenenia ma veľmi potešilo. Zatiaľ som v štádiu, kedy je pre mňa každá cena príjemné pohladenie. Dodáva mi to energiu na ďalšie projekty. Najviac ma teší, keď sa film páči divákom. Vtedy si poviem, že to malo vlastne celé zmysel, otravovať toľko ľudí kvôli siedmym minútam pohybujúcich sa papierov. (úsmev)

Pripravujete aj nejaký ďalší film?

[singlepic id=8963 w=320 h=240 float=left]Áno, spolu s Miškou Čopíkovou sme sa spojili a založili svoju vlastnú značku Ové Pictures. No a pod touto značkou budú vznikať naše ďalšie filmy. V súčasnosti pracujeme na filme s pracovným názvom Trevor a Magda, ktorý práve začíname animovať v Lisabone, kde teraz Miša žije. Post produkcia filmu sa bude robiť na Slovensku. Námet a scenár pre tento film napísala Miška počas študijného pobytu v San Franciscu, preto je tento film inšpirovaný aj týmto mestom. Ďalší snímok, ktorý máme v pláne bude na tému strach.

A o čom bude Magda a Trevor?

V americkom meste San Francisco sa stretnú slovenská “pipka” a starý miestny bezdomovec. Dvaja ľudskí hrdinovia z rôznych podmienok žijú doslova jeden vedľa druhého, ale priamo spolu nekomunikujú. Ich životy sa prelínajú, v niečom replikujú a vzájomne na seba pôsobia. Obaja sú vystavení stretnutiu so svojim symbolickým dvojníkom, dievčina s čivavou, bezdomovec s hyenou. Príbeh je prerozprávaný formou bájky. Na začiatku sa stretávajú zvierací dvojníci, aby si posvietili na svoje ľudské charaktery, a z príbehu vyplýva aj poučenie, ktoré však záleží na tom, či sa divák stotožní s jeho naratívnou, alebo filozofickou podobou.

Ocenenia animovaného filmu VILIAM

Animafest Zagreb 2010 – best graduation film-student jury

Early Melons 2010 – best animation

FestAnca 2010 2.prize

IAFF Krok 2010 Diploma ‘For integral combination of animated technique and storyline’

BAB Bratislava 2010 Literary Fund Award

InterFilm Berlin2010 Best Animation

Animateka 2010 Special Mention from jury member Malcolm Sutherland

Zhovárala sa: Petra Adamcová Foto: archív Veroniky Obertovej

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články