Veľvyslanci jazzu z USA vystúpia v Kursalone už nedeľu

Veľvyslanci jazzu z USA vystúpia v Kursalone už nedeľu

13. decembra 2013 Off Od

Trochu netradične – v nedeľu – sa uskutoční výnimočný koncert americkej jazzovej formácie Chris Byars Quartet, ktorá sa v piešťanskom Kursalone predstaví v rámci miniturné po Slovensku túto nedeľu 15. 12. o 19.00 h. Koncert prináša Veľvyslanectvo USA a vstup je zdarma. Chris Byars Quartet tvoria renomovaní hudobníci, ktorí sa aktívne venujú propagácii jazzovej hudby po celom svete. Pridá sa k nim aj známa slovenská jazzová speváčka Hanka Gregušová.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I8PiqexEC2Q[/youtube]

Chris Byars, tenor saxofón – rodák z New Yorku, začal svoju kariéru ako šesťročný, keď spieval s Metropolitan Opera Company. Hre na saxofón sa začal venovať v štrnástich rokoch. Je rovnako uznávaný ako vynikajúci skladateľ a aranžér, o čom svedčí viacero prestížnych cien, grantov a odmien, ktoré dostal od mnohých organizácií vrátane The Tanne Foundation and Chamber Music America. Chris pôsobil na fakulte jazzu v Lincoln Center a v roku 2009 bol ocenený hlavným grantom za 18 dielnu sériu, ktorá priviedla jazz a hudbu Bashira Quasima do verejného školského systému v New York City. Spolu s Ari Rolandom vedie pokračujúci program „Bi-Communal Jazz Futures“ na Cypre, sponzorovaný Velvyslanectvom USA v Nikozii.

Ari Roland, kontrabas – už v šestnástich rokoch profesionálne hral na basu v New Yorku, takisto absolvoval 5-ročné štandardné vzdelanie v The Juilliard School. Pracoval s množstvom najvýznamnejších postáv jazzu, vrátane Barry Harris, Betty Carter, Lou Donaldson, Wynton Marsalis, Marcus Roberts and Harry Connick Jr. Jeho dve CD, ako vedúceho kapely od Small Records, si vyslúžili obrovské nadšenie kritiky v medzinárodnej jazzovej tlači a jeho tretie CD „New Music“ bolo predstavené v septembri 2009. V posledných rokoch cestoval ako „veľvyslanec Jazzu“ pre Ministerstvo zahraničných vecí USA do 26 rôznych krajín v rámci 41 programov.

Zaid Nasser, alto saxofón – narodil sa a vyrástol v New Yorku, je synom majstra jazzu a blues Jamila Nassera, učil sa priamo od legiend jazzu. V 19 rokoch sa vrátil do Memphisu, rodného mesta blues, dva roky hral s Calvinom Newbornom. Keď sa vrátil do New Yorku, bol hlavným sólistom Panama Frances „Savoy Sultans“ s priekopníckym jazzovým organistom Billom Doggettom. Jeho CD bolo mnohými kritikmi zahrnuté do ročného „Top Ten“ listu. Zaid zostal pôsobiť v New York City. Takisto koncertoval v Európe, na strednom východe a celej Ázii ako vedúci kapely a pre Ministerstvo zahraničných vecí USA.

Keith Balla, bicie – narodený v Austine, Texas, v roku 2004 sa presťahoval do New Yorku, kde začal v 17-tich rokoch profesionálne pracovať. Študoval pod vedením majstra a učiteľa v bubnovaní Kennyho Washingtona. Koncertoval v USA, Európe a Ázii, pôsobí v New Yorku kde spolupracuje s množstvom tamojších mladých, dynamických a vplyvných jazzových umelcov. Založil spolok jazzových bubeníkov všetkých úrovní v Amerike aj mimo nej.

-pr-, Foto: screenshot youtube.com