V podaní Petra Michalicu zaznie Mozart, Beethoven aj Mendelssohn – Bartholdy

V podaní Petra Michalicu zaznie Mozart, Beethoven aj Mendelssohn – Bartholdy

4. júla 2015 Off Od PNky.sk

Štátny komorný orchester Žilina pod vedením Olivera Dohnányiho so sólistom Petrom Michalicom – husle, si na posledný koncert 60. Piešťanského festivalu v Dome umenia v utorok 7. júla o 19,00 h pripravil diela Ladislava Kupkoviča, L. van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta a Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Koncert bude venovaný aj nadchádzajúcemu životnému jubileu virtuóza Petra Michalicu. Program festivalu ešte nekončí, ale presúva sa na Kúpeľný ostrov. 

Štátny komorný orchester Žilina vznikol roku 1974 ako jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku. V roku 1977 získal medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe a zámorí. Počas 40 sezón orchester uskutočnil vyše 2800 koncertov, z toho tretinu v zahraničí v 35 krajinách – vo väčšine európskych krajín, v Tunise, Turecku, Arménsku, Číne, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii.

 

Nahral vyše 60 CD s hudbou od baroka až po súčasnosť pre vydavateľstvá v rôznych štátoch. Odohral  vyše 300 slovenských skladieb, z toho polovicu premiérovo. 190-krát odznela v podaní ŠKO slovenská hudba na koncertoch v zahraničí, o. i. v Kanade, USA a Japonsku. Na poste šéfdirigenta sa vystriedali počas 40 rokov medzinárodne renomovaní dirigenti – Eduard Fischer, Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi, na poste hosťujúcich dirigentov množstvo uznávaných dirigentov z celého sveta.

1

Medzinárodne renomovaný dirigent Oliver Dohnányi, rodák z Trenčína, študoval na pražskej Akadémii múzických umení u V. Neumanna a A. Klímu a na Vysokej hudobnej škole vo Viedni u O. Suitnera. Získal laureátstvo na viacerých medzinárodných súťažiach. Ako prvý slovenský dirigent v histórii prebral roku 2011 Európsku cenu Gustava Mahlera a Zlatú Europeu, mimoriadne významné medzinárodné ocenenie Európskej únie umenia.

Huslista Peter Michalica patrí k najvýznamnejším, svetovo uznávaným reprezentantom slovenského koncertného umenia. Laureát medzinárodných súťaží  v Londýne a Bruseli a držiteľ viacerých cien a  čestných ocenení  sa na recitálových a sólových vystúpeniach s orchestrom  predstavil vo viac než tridsiatich krajinách štyroch kontinentov. Koncert je venovaný významnému životnému jubileu interpreta.

Dom umenia   7.7.2015 o 19.oo h

ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA

Dirigent:  Oliver Dohnányi, sólista:  Peter Michalica – husle

Program:

Ladislav Kupkovič (1936): Koncert č. 5 D dur pre husle a orchester

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) : Romanca č. 1 G dur op. 40 pre husle a orchester

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Rondo C dur KV 373 pre husle a orchester

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847): Symfónia č. 4 A dur „Talianska“

 

Vstupné 10 €, predpredaj v pokladni Domu umenia.

 

-inf-, foto: www.visitkremnica.sk, www.skozilina.sk