Kultúra

V Nemecku vyšiel román o Piešťanoch

By 2. októbra 2012No Comments

Jeho autor Kay Zeisberg priniesol prvé výtlačky do hotela Sandor Pavillon, kde kniha vznikala. Teraz už čaká na slovenský preklad, na našom trhu má byť v marci.

[singlepic id=35743 w=520 h=340 float=center]

Podľa riaditeľky hotela Daniely Mihálikovej, ktorý sa stal na krátke obdobie autorovým ateliérom, je Mramorový palác ódou na Piešťany a nemecky hovoriaci turisti budú po jeho prečítaní odhodlaní vycestovať do nášho mesta. Podľa autora je aktuálne v predaji asi tisíc kníh. Tlačia sa v závislosti od množstva objednávok, ktoré prichádzajú z kníhkupectiev.

Mramorový palác je beletristický debut nemeckého hudobného publicistu a divadelného dramaturga Kaya Zeisberga, ktorý v hoteli Sandor Pavillon narazil na brožúru so životopisom Ľudovíta Wintera a jeho rodiny. Tento silný príbeh ho dojal a inšpiroval, preto sa po čase do Piešťan vrátil. „Kniha nie je iba pekná a milá, ale sú tu aj kritické vyjadrenia na margo zaobchádzania s kultúrnym dedičstvom,“ povedal autor odkazujúc na zbúranie synagógy alebo Kúpeľov Františka Jozefa, ktoré mali prezývku Mramorový palác. Podľa vlastných slov chce upozorniť na chýbajúcu kontinuitu medzi rôznymi historickými epochami. V dobe, keď boli Kúpele Františka Jozefa zbúrané, vznikal Dom umenia, ktorý je na obale knihy. „Dúfam, že tejto budove sa nič podobné nestane,“ hovorí Kay Zeisberg a dodáva: „Nie všetko čo pochádza z iných čias musí byť zlé. Osobne si myslím, že Ľudovít Winter bol moderný človek a túto budovu by mal rád.“

„Na Piešťanoch sa mi páčia priateľskí ľudia, podnebie, architektúra a okolitá príroda. Nepáči sa mi, že sa to s hotelom Slovanom nehýbe dopredu, a že sa nič nedeje okolo opravy úžasného Kolonádového mosta. Ale atmosféra v samotnom meste je veľmi živá a dobrá, to je pre mňa dôležité,“ pokračuje autor knihy. Naše mesto si podľa vlastných slov zamiloval natoľko, že sa tu odohrá aj príbeh jeho ďalšieho románu. Ústrednou postavou bude Imrich Winter.

[singlepic id=35744 w=520 h=340 float=center]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972