Connect with us

Aktuality

V nedeľu sa v Dome umenia koná niečo špeciálne, necháš si to ujsť?

Published

on

Je jedno slovo, s ktorým sa v živote stretol urite už každý z nás. Je ním BOH. Každý z nás vníma Jeho prítomnosť inak. Niekto pri modlitbe, bohoslužbe, niekto v prírode, vo svojich deťoch, vzťahoch, ľuďoch, niekto úplne všade. Vzhľadom na vzdávanie chvály Bohu sa mi páčil jeden výrok, ktorý som videla na internete: ”Boh mi dal v živote tak veľa, že mi nedá, aby som si naňho spomenula, len keď niekto zomrie.“ A rada by som doplnila ešte jedným úryvkom z Biblie: „Chváľte Pána, lebo je dobrý, lebo jeho milosrdenstvo trvá naveky.

foto_terl_6

Chváliť Boha možno mnohými spôsobmi. Modlitbou, na bohoslužbe, svojimi činmi a životom, našimi každodennými rozhodnutiami, ale aj hudbou a spevom. Piesne zvelebenia, okrem oslavy Boha, vovádzajú človeka do Jeho prítomnosti. Bohu ide o každého jedného z nás, každý sme jedinečný a chce s nami mať osobný vzťah. On chce a snaží sa neustále, ide o to, či pre to spravíme niečo aj my, či sa preňho otvoríme, aby mohol konať. Hudba dokáže často búrať prekážky, konvencie a pomáha nám byť slobodnými pred Bohom i pred sebou samými. A o tom budú aj ďalšie pn.chvály “špeciál”, ktoré sa uskutočnia 15.03.2015 (nedeľa) o 15:30 v Dome umenia v Piešťanoch. Budú sa niesť v duchu témy: „V RYTME BOŽIEHO SRDCA.” A nakoľko ide o pn.chvály ŠPECIÁL prídu aj špeciálni hostia. Jedným z nich je náš hosť z Anglicka, TERL BRYANT, uznávaný bubeník a perkusionista, zakladateľ žalmových bubeníkov (psalm drummers), ktorý sa s nami príde podeliť so svojim srdcom zapáleným pre Boha a s tým, v akom rytme búcha do bubnov celé jeho telo. Jeho duchovným mottom je: „Zvelebenie ako tlkot srdca.“ Spolupracoval s mnohými známymi umelcami ako Matt Redman, Graham Kendrick, Martin Smith i Led Zeppelin.

foto_lamaci2
Terlovi budú robiť doprovod slovenskí žalmoví bubeníci a ďalší špeciálny hosť, LÁMAČSKÉ CHVÁLY. Ide o chválovú kapelu Braňa Letka, ktorú určite mnohí poznáte, a tiež ich túžbu po prelome v uctievaní Boha skrze chválu Jeho mena v každom kúte Slovenska. Nedá mi nespomenúť aj našu lokálnu kapelu pn.chvál, ktorá nás do chvál vovedie vo svojom klasicky jedinečnom štýle.
Takže je jasné, že sa je načo tešiť, hlavne, ak si také niečo ešte nezažil. Stratiť nemôžeš nič, vstup je voľný, môžeš len získať. Ak poznáš niekoho vo svojom okolí kto by sa takýmto spôsobom chcel s Bohom aj počas tohto prebiehajúceho pôstneho obdobia ešte viac zblížiť, neváhaj a zober aj jeho. Bez ohľadu na vek, pohlavie, náboženstvo,
i iné rozdiely, nech Boh je ten element, čo nás spája. Neváhaj a príď, si viac ako vítaný, si osobne pozvaný, pozvaný Bohom k prežívaniu radosti a nádeje. Prijmeš toto pozvanie?
Helena Babirátová

pnchvaly_terlbryant_free

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články