Dvadsiaty ročník festivalu Organové dni v Piešťanoch pomaly vrcholí. Pri tejto príležitosti budú v utorok 3. septembra a v stredu 4. septembra v Dome umenia sprístupnené dve výstavy, ktoré sú sprievodnými podujatiami k festivalu. Divadelný ústav pripravil výstavu venovanú kostýmovým dizajnérom a so svojimi maľbami sa predstaví  Michaela Bodnárová.

Výstavu Z príbehu do príbehu – Dizajnéri/ky divadelného kostýmu pripravil Divadelný ústav Bratislava. Expozíciu, ktorá putuje už vyše roka po Slovensku si môžu prezrieť i návštevníci a obyvatelia Piešťan. Vernisáž výstavy sa uskutoční 3. septembra 2019 o 17.00 hod. v priestoroch Galérie Domu umenia v Piešťanoch.

Výstava divadelných kostýmov a tvorby kostýmových dizajnérov a dizajnérok vo svojom umelecko-odbornom stvárnení dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku. Umelecká stopa kostýmových dizajnérov je nezmazateľná takmer vo všetkých divadlách na Slovensku. Ich tvorivé výsledky predstavujú neodmysliteľnú súčasť dejín nášho divadla.

Expozícia zachytáva celý príbeh vzniku divadelného kostýmu – od počiatočného návrhu až po jeho výslednú podobu na javisku. Od prvotnej eufórie, myšlienky, režijnej interpretácie, veľkého množstva skíc a náčrtov, výberu a kombinovania látok, vzorkovníc a rôznych štylizácií až po finálny výsledok. Je to sonda do tvorivých metód kostýmových dizajnérov a dizajnérok, do ich dialógov s prítomnosťou a minulosťou a do imaginácie, ktorú uplatňujú v kostýmovej tvorbe. Desiatky vybraných kostýmových výtvarníkov a výtvarníčok, rozdielnosti v ich uvažovaní a prístupy k uchopeniu témy ponúkajú pestrú a obsažnú koláž prezentovaných artefaktov. Rukopis každého kostýmového dizajnéra má osobitý štýl, individuálny výraz a používa svojbytné výrazové prostriedky. Množstvo výtvarných techník a rukopisov nie je súborom receptov ani predpisom, akými sa v tejto oblasti uberať. Je to vesmír inšpirácií a priestoru pre vytváranie vlastných príbehov.

Výstavu realizuje Divadelný ústav v spolupráci s Umeleckým súborom Lúčnica – Dom umenia Piešťany. Kurátorom výstavy je kostýmový výtvarník a scénograf Miroslav Daubrava, kustód scénografického fondu Divadelného ústavu. Graficky ju  spracovala Mária Čorejová.

Výstava bude prístupná verejnosti v priestoroch Galérie Domu umenia v Piešťanoch od 3. 9. do 29. 9. 2019 každý deň okrem pondelka. V pracovné dni od 14.00 – 17.00 hodiny a počas víkendov od 14.00 do 18.00 hodiny. Verejnosť si ju môže prezrieť i počas konania podujatí vo Veľkej sále.

Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany a autorka Michaela Bodnárová pozývajú všetkých milovníkov umenia taktiež na výstavu malieb a obrazov, ktoré vznikli maľovaním horúcim voskom.

Enkaustika je maliarska technika, pri ktorej sa ako farbiace médium používa roztavený farebný vosk. Nástrojom na maľovanie sú rozohriate kovové paličky, alebo špeciálne vyhrievané perá, prípadne tzv. enkaustické žehličky. Metóda farbenia je známa už z čias 100-300 rokov p.Kr., tzv. fajjúmskych portrétov z Egypta.

Vernisáž vo Výstavnej sieni Domu umenia sa uskutoční 4. septembra o 17.00 h. Po nej bude nasledovať  koncert  organového dua Dina Ikhina & Denis Makhankov z Ruska. 

Výstava potrvá do 29. 9. 2019 a je otvorená: ut – pia 14.00 – 17.00 a so – ne 14.00 – 18.00 h. Viac info na www.domumenia-piestany.sk.

TS/PR

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972