Connect with us

Kultúra

Stredoveké dni v Hlohovci ponúknu bohatý program i sprievodné akcie

Published

on

Už o pár dní zavítajú do Zámockej záhrady v Hlohovci stredoveké dni. Dvojdňový program začne dobovým sprievodom z mesta dopoludnia o 10:00 28.6. Hlavný program otvoria dopoludnia o 10:30 originálnym spôsobom – výstrelom z dela. Organizátori akcie si pre Vás pripravili bohatý historický program, kde budú mať návštevníci možnosť vidieť rôzne historické scénky napojené na históriu regiónu. Pripravené sú aj rôzne sprievodné aktivity, historické súťaže pre deti i dospelých o zaujímavé a hodnotné ceny, dobové atrakcie a tradične dobré jedlo servírované obsluhou v dobových kostýmoch.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vS1myTe0XdA[/youtube]

Stredoveké dni v Hlohovci sú jediným podujatím tohto typu v danom termíne. Ide o 1. ročník akcie, ale akcia sa už teraz teší veľkému záujmu Hlohovčanov a širokého okolia. Ide o jedinečný typ historického festivalu, ktorý svojím návštevníkom prezentuje históriu Hlohovca a okolitého regiónu a ponúka priestor si na vlastnej koži vyskúšať rôzne historické dobové atrakcie a historické súťaže.

„Samotný hlavný program je vyskladaný rôznymi historickými vstupmi, a ako bolo spomínane budú priamo naviazané na históriu Hlohovca a regiónu. O prevedenie sa postarajú tie najlepšie historické skupiny z celého Slovenska pod dohľadom agentúry HECTOR,“ uviedol hlavný organizátor podujatia Peter Kolišťanik.

Hlavnými lákadlami programu bude nepochybne vpád Tatárov a snaha obsadiť kráľovský hrad Solgagyór (neskorší Hlohovecký hrad). Hradby budú urputne chrániť templári z hradu Bagras. Takisto uvidíte ako sa sporili vinohradníci v časoch významných panovníkov a ako vlastne vznikol názov mesta Freistadt (hovorovo „Frašták“). Uvidíte aj spanilé jazdy husitov ako nemilosrdne drancovali mestá a okolie. Nebude chýbať lukostrelecký turnaj, ktorý bol radovánkou uhorských pánov. Program vyvrcholí vpádom tureckých vojsk na územie Hlohovca, ktorí nakoniec prelomili odpor Hlohovčanov a zmocnili sa mesta.

„Nezabudli sme ani na najmenších, pre ktorých je pripravené obrovské množstvo atrakcií, kde sa môžu zabávať pod dozorom našich animátorov, kým rodičia budú nasávať atmosféru festivalu plnými dúškami. Na každého čaká nepreberné množstvo podnetov, stačí sa len porozhliadnuť a vybrať sa za svojím záujmom,“ doplnil Kolišťanik.

Dobové atrakcie ponúknu možnosť si vystreliť z luku, kuše, hod sekerkou ako aj rôzne atrakcie pre deti ako napr. hod na jednorožca či jazda na drevenom koníku spojená s nabodávaním lancov (krúžkov). Veľkým lákadlom bude nepochybne historická detská aréna, kde deti dostanú mäkčené historické zbrane a pod dozorom rytiera povedú boj medzi sebou. Ako to býva zvykom na takýchto akciách ani tu nebude chýbať nafukovací hrad pre deti, či maľovanie na tvár a výtvory z balónikov. Návštevníci sa budú môcť zapojiť aj do jednoduchej anketovej otázky, ktorej vyžrebovaný výherca bude odmenený víkendovým pobytom pre 2 osoby v 4* hoteli v srdci krásnej prírody.

program stredoveke dni

Priaznivci dobových remesiel si prídu tiež na svoje, v ponuke bude široká ponuka remeselníkov ako napríklad kováči, rezbári, košikári, umelecké maľovanie a podobne. Raritou bude aj medzinárodne uznávaný maliar a umelec, ktorý Vás v prípade záujmu zveční v podobe autentického obrazu či karikatúry.

Veľmi zaujímavou sprievodnou akciou bude po vzájomnej spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci prezentácia Zámockého poznávacieho okruhu spojená okruhu spojená s prehliadkou nádvoria a kaplnky zámku. Táto aktivita prebehne pod záštitou Vlastivedného múzea a o odborný výklad sa postarajú Mgr. Branislav Varga a Mgr. Jozef Urminský – riaditeľ Vlastivedného múzea. Začiatok okruhu bude pri prvej informačnej tabuli v blízkosti polikliniky, ukončenie na nádvorí zámku. Prejdenie celého okruhu s výkladom potrvá cca 60 minút. Okruhy sú naplánované v sobotu o 12:00 a 15:00, v nedeľu o 17:00 h.

Na svoje si prídu aj priaznivci člnkovania, kde bude počas obidvoch dní zabezpečené člnkovanie na jazere priamo v zámockej záhrade.

Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto podujatia je samozrejme dobré jedlo a pitie. Ani pri Stredovekých dňoch to nebude inak. Návštevníci nájdu v areáli Zámockej záhrady pestrú ponuku tradičných jedál a nápojov, môžu sa tešiť na dobový catering, ktorý sa „odohrá“ v stredovekom stane. Kofola či pivo sa budú čapovať do historických nádob. A nebude chýbať ani milý personál, ktorý bude obsluhovať v dobovom oblečení z obdobia stredoveku.

Takou malou perličkou akcie bude, že na akcii bude zabezpečený aj live stream z podujatia a bude k dispozícii na stránke www.stredovekedni.sk.

Parkovanie pre návštevníkov bude zabezpečene pred poliklinikou v Hlohovci a takisto môžu využívať parkovanie po celej dĺžke váhu ako aj trávnatú plochu pozdĺž kúpaliska. Budú prítomné aj zložky hasičskej záchrannej služby ako aj zdravotná služba v prípade komplikácii.

„Upozorňujeme návštevníkov, že vstup do Zámockej záhrady s automobilom je bez povolenia organizátora zakázaný a zodpovedá tomu aj príslušne dopravné označenie. Celú akciu bude monitorovať mestská polícia v Hlohovci, preto prosíme ctených návštevníkov a dodržiavanie bezpečnosti a pokynov organizátorov. Zároveň mi Vás dovoľte srdečne pozvať na toto jedinečné podujatie,“ uviedol Kolišťanik.

Text: Tlačová správa Foto: Agentúra HECTOR

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články