Connect with us

Kultúra

Spomienka na slovenskú Twiggy aj v podaní Jany Hubinskej

Published

on

Po Bratislave a Trnave sa bude v utorok 2. júna spomínať na speváčku Evu Kostolányiovú aj v Piešťanoch. Jej nezabudnuteľné piesne ako Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, či Smoliar zaznejú v Dome umenia v interpretácii Jany Hubinskej, Kristíny Belčíkovej, Magdalény Lekárovej, Júlie Vlčkovej a Zdena Sychru v spolupráciu s ART MUSIC ORCHESTRA a Speváckym zborom LÚČNICA. Diriguje Marek Bielik, zbormajsterkou je Elena Matušová. 

11313007_10153264441085943_5886281420795817256_o[1]

Z prvého koncertu v Bratislave Foto: Marko Erd photography

Advertisement
Hello GPT

Koncert začínajúci o 19:00 h je spomienkou na talentovanú trnavskú speváčku, ktorá hýbala slovenskou scénou koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Pripravilo ho Dolnopovažské združenie Pramene.

Eva Kostolányiová pochádzala zo skromných pomerov. V štrnástich rokoch odišla spolu so svojim bratom z rodnej Trnavy tancovať do SĽUK-u, kde pôsobila štyri roky a v roku 1957 tancovala v súbore sólo v programe Goralská krmča. Choreografiu mal na starosti J. Kubánek. V rokoch 1961 – 1967 bola speváčkou a tanečníčkou Vojenského umeleckého súboru kapitána J. Nálepku a v roku 1967 vystupovala ako sólistka Tatra revue v Bratislave, kde dostala svoju prezývku „slovenská Twiggy“. V roku 1968 už vystupovala ako speváčka v slobodnom povolaní. Pohybovú, hereckú a spevácku prípravu zo SĽUK-u využila Eva Kostolányiová vo svojej speváckej kariére, ktorú začínala v kapele Ľuba Beláka. Od roku 1970 spievala v orchestri Braňa Hronca (s E. Mázikovou a S. Sallingovou).
Speváčka v roku 1972 pôsobila v skupine Modus a založila si aj vlastnú skupinu Hej, ktorú viedol jej druhý manžel Andrej Šebo.

Advertisement
Hello GPT

Eva Kostolányiová upútala kultivovaným prejavom, zaujímavo zafarbeným hlasom i repertoárom, v ktorom dominovali lyrické a melodické piesne Bábika – La Bambola (1968), Poď so mnou (1969), Až bude pokosená tráva a Keď si sám (1972), duetá s Michalom Dočolomanským Hala-hala, Haló tam a Smoliar z roku 1973. Duet s názvom Cítiš, krúti sa zem naspievala s P. Vaškom. K ďalším najznámejším piesňam Evy Kostolányiovej patria Iba básnik, Slepá láska, Neplač viac… Eva Kostolányiová podľahla zákernej chorobe v roku 1975 a v tomto roku si pripomíname aj 40. výročie jej smrti.

-inf-, zdroj: www.osobnosti.sk Foto: Marko Erd photography

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články