Kultúra

Sĺňavu stráži vodník KriVáh

By 23. septembra 2012No Comments

Rozprávková postava bude pomáhať každému, kto sa rozhodne stráviť voľné chvíle na brehoch vodnej nádrže. Dozerať má aj na vodákov a plavcov.

[singlepic id=35373 w=320 h=240 float=left]Historicky prvé stretnutie vodníkov na Sĺňave sa uskutočnilo 22. septembra. Zelené bytosti sa najprv zapojili do sprievodu Kvetinového korza a potom oslavovali u Dina. Pri tejto príležitosti pokrstili drevenú sochu vodníka KriVáha od rezbára Jozefa Chromeka. Okrem toho mohli okoloidúci poslať priamo z Dina vodnícke pohľadnice so špeciálnymi známkami a príležitostnou pečiatkou.

„Na známke je ryba a na pečiatke vodník. Autorom pečiatky je akademický maliar Adrián Ferda, grafik Slovenskej pošty v Bratislave. Je to teda oficiálna pečiatka, ktorá sa bude dávať v najbližších dňoch na pošte v Piešťanoch,“ hovorí Alexander Urminský, filatelista a autor rozprávky o KriVáhovi.

Vodníka zasadil tento znalec piešťanskej histórie do udalostí, ktoré sa naozaj stali. Čitatelia jeho príbehov sa preto zábavnou formou oboznámia s dejinami nášho mesta. „Pokiaľ sa tam píše o povodní na Váhu, ona naozaj bola v roku 1813, plte baróna Medňanského v roku 1924 a podobne. Pokiaľ sú tam vážske mlyny, tak mená mlynárov sú reálne. Aj poštár Gloss báči je skutočná osoba,“ vysvetlil Alexander Urminský.

Jeden z príbehov vodníka KriVáha si môžete prečítať tu.

[nggallery id=1928]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972