Kultúra

Slávne vily pomohli odhaliť kus histórie Piešťan

By 3. augusta 20114 augusta, 2011No Comments

Vily postavené na našom území od obdobia Rímskej ríše až po súčasnosť sa prezentujú v publikácii Slávne vily Slovenska. Keďže päť z nich stojí v Piešťanoch, zavítala rovnomenná výstava po Prahe a Bratislave do Vily dr. Lisku. Fotografie architektonicky zaujímavých stavieb spolu s príbehmi ich tvorcov a majiteľov sú prístupné do 28. augusta.

[singlepic id=17182 w=320 h=240 float=right]Na výstavu a do publikácie sa dostali dnešná Základná umelecká škola a vily Astória, Lívia, Pavla a Alexander. „V Piešťanoch je určite množstvo ďalších víl, o ktorých sa dalo rozmýšľať, ale príbeh každej z nich je príbehom pozoruhodným. Za všetky spomeniem architekta Vily Astória, ktorý za svoj život vystriedal štyri priezviská. A ten život si zachránil koncom vojny tým, že sa niekoľko mesiacov skrýval vo výťahovej šachte. Ďalších päť architektov týchto piešťanských víl takéto šťastie nemalo. Je to skutočnosť, ktorá dotvára celé to kultúrno-historické pozadie, ktoré patrí k obrazu týchto víl,“ hovorí architekt Ľubomír Mrňa, autor piešťanskej časti knihy.

Kniha ašpiruje na niekoľko ocenení a v jednej sieti kníhkupectiev sa stala dokonca najpredávanejšou. Podľa Ľubomíra Mrňu vzbudila podobná kniha v Českej republike záujem verejnosti o ochranu architektonických pamiatok. Práve to by mohlo pomôcť Vile Lívia, ktorá sa už čoskoro môže stať minulosťou.

[singlepic id=17188 w=320 h=240 float=left]Pre Piešťany má publikácia aj ďalší významný prínos. „Vďaka práci na nej boli objavení architekti Halzl a Krátky. „Títo ľudia tu ešte pred vznikom republiky spravili neúrekom víl, ktoré sú dnes pamiatkami alebo pamätihodnosťami mesta. Keď už nič iné, toto je dôvod, prečo sa na knihe oplatilo pracovať,“ hovorí Ľubomír Mrňa.

Práve on a jeho spolupracovník Kornel Duffek našli v trnavskej pobočke Štátneho archívu dokumenty označené firemnou pečiatkou Halzl&Krátky. Až potom prestali byť anonymní autori dnešnej Základnej umeleckej školy, Starej lekárne, Domu sestier Blauových (na Winterovej ulici, dnes predajňa Delikateso) a desiatky ďalších projektov. Osudy oboch architektov však napriek tomu zostávajú záhadou.

[nggallery id=970]

Autor: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972