Connect with us

Kultúra

S filmom NINA získali mladé Slovenky prestížnu cenu na festivale v Miláne

Published

on

Cenu Animation Short Film Award za najlepšiu animáciu si z milánskeho filmového festivalu v septembri tohto roku odniesli dve mladé slovenské autorky Michaela Čopíková a Veronika Obertová, ktorá pochádza z Piešťan. Spoločne tvoria už od roku 2010 a ocenenia zbierali už so študentskými projektmi. Ich posledný projekt – animovaný film NINA cestuje po medzinárodných festivaloch a má za sebou okrem úspechu v Miláne napríklad aj čerstvú Cenu divákov na festivale CinEast v Luxemburgu (október 2015). S víťazkami sme sa krátko porozprávali aj o ich ďalších spoločných plánoch.

O Vás, Veronika, viem, že pochádzate z Piešťan a Miškou Čopíkovou ste sa poznali v škole. Máte za sebou už viacero úspechov s animovanými filmami, ktorý (film či úspech) je pre Vás taký najvýznamnejší?

S Michaelou sa poznáme z čias vysokej školy, ja som študovala na VŠVU a ona na VŠMU. Už vtedy sme si pomáhali a spolupracovali na našich školských prácach. Obe sme školy absolvovali s krátkymi filmami a oba boli pomerne úspešné a získali viacero ocenení. Naša spolupráca pokračuje stále, ale dnes sa už obe prezentujeme pod spoločnou značkou Ové Pictures. To považujeme asi za ten najväčší úspech, že sa živíme vlastnou tvorbou a že aj napriek tomu, že to nie je vždy jednoduché robíme to, čo nás baví, ako najlepšie vieme.

26 Nina_Ove PicturesJe podľa Vás animovaná tvorba na Slovensku ešte žiadaná? Vysiela sa Váš film v kinách alebo ide o niečo, čo je iba Vašou „srdcovkou“ popri iných aktivitách? Čo ešte okrem animovaných filmov vytvárate ako autorská dvojica?

Áno, jasné, aj na Slovensku sa robia krásne animované veci. Film NINA v rámci projektu 100 cestoval po mnohých slovenských kinách ako predfilm k filmu „Biely boh“. Na FB NINY vždy zverejňujeme, kde sa práve film hrá. Je to určite náš srdcový projekt. Momentálne pracujeme na viacerých projektoch. Okrem práce na animáciách pre komerčné reklamy, pracujeme na animáciách do filmov z dokumentárneho cyklu portrétov – „PRVÁ“ o slovenských ženách, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach spoločenského a verejného života. Okrem animácii, tvoríme aj ilustrácie a dizajny napríklad pre potlač látok.

18 Nina_Ove PicturesAkým smerom sa budú uberať ďalšie projekty, máte to už premyslené?

My až tak veľmi neplánujeme ako to s nami bude, skôr sa snažíme nájsť si výzvy a projekty, ktoré nás zaujímajú, možno aj provokujú a kde môžeme skúsiť niečo nové a tým sa aj posúvať ďalej.

Duo slovenských autoriek animovaných
filmov a výtvarníčok – Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej, tvorí spoločne pod názvom Ové Pictures. Pracovnú dvojicu vytvorili po mnohoročnej spolupráci v roku 2010,
pod ktorou vznikol ich film Dust and Glitter (2011), najlepší film festivalu Animazspot 2012 v Burbank v Kalifornii. Staršie filmové projekty autoriek siahajú do ich študentskej tvorby.

Michaela Čopíková absolvovala na VŠMU festivalovo veľmi úspešným filmom O ponožkách a láske (2008) a Veronika Obertová nemenej úspešným filmom Viliam (2009) ukončila magisterské štúdium na VŠVU. Tvorivé duo Ové Pictures sa venuje tradičným animačným technikám a kresbe, tvorbe animovaných videoklipov, ilustrácii a motion dizajnu.

12033140_861151990599211_7017775395639812206_nFilm Nina uviedli po prvý raz 9. októbra 2014 a ide v ňom o príbeh bojazlivého chlapca a malej divožienky, ktorých spája, ale aj delí strach. Vzniká medzi nimi silné puto, ktoré je v detskom fantazíjnom svete všemocné. No keď sa priateľstvo mení na lásku, prichádza strach v nečakanom rozmere. Prekonať strach a nájsť spoločnú cestu nebude ľahké. Bude to ťažké… Námet a scenár: Peter Minár, Kamera: Juraj Chlpík, Strih: Viera Čakányová, Hudba: Ink Midget x Pjoni. Hrajú: Adam Šicko.

Filmografia / autorské animované filmy a najvýznamnejšie ocenenia

NINA

2015: Audience Award na CinEast (Luxembourg), GRAND PRIX na Tricky Woman (Rakúsko), Special mention na FestAnča (Slovensko), Best animation na Milano Film Festival (Taliansko) Prezentácia na MIAF 2015 (Melbourne, Austrália)

O ponožkách a o láske

2010: Best Animation, Biennal Slovak National Fim Awards

Slnko v sieti

2009: Best Young Animation, Internationales Trickfilm Festival, Germany, Best Animation, International du Film d’Aubagne, France

Viliam

2010: Best graduation film-student jury Animafest Zagreb, Croatia
Fest Anca – 2.prize, Diploma IAFF Krok, Russia, Best Animation InterFilm Berlin, Germany

2011: Best Student Short Film Award MONSTRA, Portugal

Medzinárodné autorské výstavy:

HUGs (2012 – 2015) vystavný projekt série autorských ilustrácií, prezentovaný v galériách v Lisabone, Berlíne, Prahe, Sofii, Barcelone, Košiciach a v Bratislave.

Viac o úspešnej autorskej dvojici nájdete tu.

ove pictures Veronika & Michaela-1Zhovárala sa: A. Drahovská, foto: Ové Pictures, FB OvéPictures

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články