Komorný koncert Romanca pre violu sa kvôli aktuálne platným protiepidemickým opatreniam uskutoční bez publika. Je súčasťou podujatia 65. music festival Piešťany a pôvodne sa mal konať v hoteli Thermia Palace. Milovníci hudby si ho však môžu užiť prostredníctvom priameho prenosu. Odkaz na video bude zverejnený na facebookovej stránke Domu umenia Piešťany.

Účinkujú: Martin Ruman (viola), Alena Hučková (klavír)

Program:
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op.5, č. 3
Ilja Zeljenka (1932 – 2007)
Sonáta-balada pre violu a klavír
Alexander Albrecht (1885 – 1958)
Tri piesne pre violu a klavír
Alberto Ginastera (1916 – 1983)
12 Amerických prelúdií, op. 12
Henri Vieuxtemps (1820 – 1881)
Capriccio pre violu sólo, op. 55
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op.5, č. 3

Martin Ruman je slovenský violista, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Prievidzi začal svoje hudobné štúdiá na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu na Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala. Tu taktiež získal prvú cenu na Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie, v ktorej pôsobí doteraz. Štúdiá si ešte počas práce dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. Magisterské štúdium si dokončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela. V roku 2019 nastúpil na interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave v triede Jozefa Hošeka.
Ako sólista s orchestrom sa viackrát predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava. Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj na kurzoch doma i v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni alebo komorných kurzoch Konvergencie.

Alena Hučková profesionálna klaviristka, ktorá sa hre na klavíri a hudbe venuje nepretržite už od svojich piatich rokov. Narodila sa v roku 1988 v Bratislave a od šiestich rokov navštevovala triedu Aleny Klattovej v Základnej umeleckej škole E. Suchoňa v Bratislave. V tom čase si ju vzala pod krídla aj známa klavírna pedagogička Eva Fischerová-Martvoňová, ktorá vychovala niekoľko generácií skvelých klaviristov. Vďaka nej sa podarilo rozvinúť Alenin talent, čoho dôkazom je množstvo cien z národných a medzinárodných klavírnych súťaží, ako aj jej debut s Brnianskou filharmóniou vo veku trinásť rokov a následné sólistické vystúpenia so Slovenskou filharmóniou a Orchestrom Janáčkovej opery Národného divadla Brno. V štúdiu hry na klavíri pokračovala na Konzervatóriu v Bratislave pod vedením Petra Pažického. Ich spolupráca priniesla ďalšie
súťažné a koncertné úspechy a pretrváva dodnes. Jej ďalšie kroky viedli na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, kde sa pod vedením Jana Jiraského zdokonaľovala v klavírnej hre a zároveň sa v triede Aleny Vlasákovej vzdelávala v oblasti klavírnej pedagogiky. Zúčastnila sa tiež viacerých interpretačných kurzov pod vedením vynikajúcich klaviristov (ako Matti Raekallio, Alexander Strukov, Arkadi Zenziper, Balász Szokolay, Eduardus Halim ai.). Získala mnohé ocenenia v sólovej hre, komornej hre aj za klavírnu spoluprácu.

Až do konca októbra je vo Výstavnej sieni Domu umenia prístupná výstava Sklenená a hodvábna krehká krása. Výstavu tvoria hodvábne šatky a maľby na sklo. Autorkou hodvábnych šálov a šatiek je Marcela Plevová. Maľby na sklo vytvorila Šárka Bartko. Výstava je súčasťou česko-slovenského festivalu 22. Piešťanské rendezvous a organizuje ho Český spolok v Trnavskom regióne a US Lúčnica – Dom umenia Piešťany.

Zdroj: Dom umenia Piešťany

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972