Kultúra

Radošinci pomaly chystajú oslavu päťdesiatky

By 29. novembra 2012No Comments

Radošinské naivné divadlo pripravuje premiéru novej hry Polooblačno, ktorá bude v piatok 30. novembra v Bratislave. Vo štvrtok 13. decembra sa môže tešiť  aj piešťanské publikum v Dome umenia, kam Radošinci prídu po zastávkach v Trnave a Trenčíne.

Predstavenie Polooblačno je prvou časťou dvojdielnej javiskovej hry zo života rodnej Radošiny a zároveň nepriamo aj Slovenska v predchádzajúcom dvadsiatom storočí. K blížiacemu sa päťdesiatemu výročiu vzniku Radošinského naivného divadla ho napísal Stanislav Štepka. V smutnosmiešnej komédii, ktorú autor označil ako „prvú správu o mojom dvadsiatom storočí (1900 – 1950)“ s typickým štepkovským príznačným humorom, verne a farbisto zobrazuje tragikomické osudy jednoduchých ľudí, inšpirované konkrétnymi osobami a udalosťami, ktorí na pozadí komických i tragických dobových situácií a udalostí sa boria so životom a v závere hry (na začiatku päťdesiatych rokov) snívajú veľký a naivný sen o tom, že raz bude celkom inak a lepšie. Hudbu do hry skomponoval Juraj Haško, scéna a kostýmy sú dielom Mony Hafsahl, réžiu má Juraj Nvota. V inscenácii sa okrem protagonistov súboru (Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Soňa Norisová, Mojmír Caban, Svätopluk Malachovský) predstavia aj štyri nové mladé herecké nádeje a divadelná kapela. Voľným pokračovaním hry Polooblačno bude pripravovaná „druhá správa o mojom dvadsiatom storočí (1950 – 2000)“, ktorú RND plánuje uviesť v roku 50. výročia vzniku RND – v roku 2013 – pod názvom Sčista-jasna.

Po predstavení vo štvrtok 13. decembra sa uskutoční malá výstava, venovanú 50. výročiu vzniku RND a taktiež priateľské stretnutie s protagonistami RND, spojené s autogramiádou vo foyeri Domu umenia.

Hru Polooblačno si budete môcť v Piešťanoch pozrieť aj 29. januára 2013 o 19:00 h

Autor: inf  Foto: Ctibor Bachratý / www.rnd.sk

REKLAMA

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972