Connect with us

Aktuality

Punkáči si festival užili, ale organizátorom hrozí pokuta

Published

on

Bláznivý apríl je minulosť. Tento prívlastok bol počas víkendu pridelený nielen mesiacu júl, ale tiež počasiu a punkáčom. V autocampingu Lodenica sa totiž 21. až 24. júla konal štvrtý ročník punk-rockového benefičného festivalu Punkáči deťom. Prvýkrát sme v Piešťanoch mohli vidieť kanadskú kapelu svetového formátu The Creepshow s energickou a krásnou speváčkou Sarah, Klasse Kriminale z Talianska a ďalších 60 kapiel. Vo výbave nesmela nikomu chýbať pevná obuv, gumáky, alebo aspoň igelitové tašky, z ktorých si tí dôvtipnejší na topánky vyrobili návleky.

[singlepic id=16798 w=320 h=240 float=right]Punkáči nedokazovali, že sú drsní bitkami, ale pogom

Keďže ani Jozef Iľko, slovenský meteorológ, nie je Boh a vie počasie len predpovedať, nie zmeniť, vo štvrtok to vyzeralo tak, že kvôli zlému počasiu tento ročník nevyjde podľa predstáv usporiadateľov. Počas vystúpení úvodných interpretov sa ľudia skrývali pred dažďom pod blízkymi stánkami s občerstvením.

S prichádzajúcim večerom dážď pomaly ustal a zábava vyburcovala niektorých fanúšikov do blatového ošiaľu. „Areál sme od minulého roku zväčšili. K dispozícii nemáme už len polovicu Lodenice, ale celý autocamping. Rozloženie pódií ani stánkarov sa nezmenilo. Jediné, čo by sme chceli do budúcnosti meniť je počasie, aby sa zvýšila návštevnosť,“ hovorí Pavol Kassay, jeden z organizátorov festivalu.

[singlepic id=16827 w=320 h=240 float=left]Blato absolútne skomplikovalo organizačné veci, pretože každé auto s naloženou kapelou zapadlo. V piatok sa neúprosné počasie prelomilo. Punkáči nedokazovali, že sú drsní bitkami, ale pogom, ktoré zmenilo priestor pred pódiami na ryvanisko, preto museli byť zdravotníci v stopercentnom nasadení deň či noc. Do sobotňajšieho popoludnia ošetrili viac ako 120 ľahkých úrazov. Boli to malé tržné zranenia z pádov, vykĺbeniny aj podvrtnutia.

Večer bola najväčšími lákadlami francúzska ska kapela Skarface, talianska partia The Offenders a energiou nabitá šou Pipes and Pints. Tá prilákala davy ľudí a vytvorila atmosféru na prasknutie. Na druhom pódiu súčasne vystupovala česká kapela Divokej Bill. Na jednej strane husle s harmonikou a na strane druhej gajdy a striktný postoj voči rasizmu. Mohli ste sa roztrhať, aby ste to všetko postíhali. Nikto sa nezapodieval blatom, dažďom a užíval si veľkolepú šou.

Takto sa s punkáčmi lúčila kapela Fuera Fondo:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=2tGBCUj3U4A[/youtube]

Zástupkyňu zákona deti nezaujímajú

Prvý a tretí ročník boli pre festival veľmi vydarenými. Prvý rok išlo na pomoc deťom 48 tisíc ešte slovenských korún a minulý rok to bolo niečo okolo 1500 eur. Druhý rok sa organizátori ocitli v strate a dnes to vyzerá rovnako. „Náklady sa nám zvýšili kvôli tomu, že sme volali kapely zo zahraničia, napríklad z Kanady, preto sme očakávali vysokú návštevnosť. Vyššia kvalita si vyžaduje i vyššiu účasť, ale pravdepodobne ľudí prišlo menej ako po minulé roky. Peniaze pre deti riešime len cez vstupenky. Nikto nehádže peniaze do kasičiek, ktoré sa potom, bohviekam, dostanú. Riešime to inak ako všetky organizácie, no predpokladáme, že pokryť všetky výdavky bude tento rok problém. Budeme sa snažiť dohodnúť s dodávateľmi zľavy, aby sa pre deti naozaj niečo vyzbieralo. Zatiaľ to však vyzerá menej optimisticky, ale nepredbiehajme,“ hovorí Pavol.

[singlepic id=16828 w=320 h=240 float=right]Sobotné počasie bolo najpozitívnejšie zo všetkých dní. Prilákalo najviac ľudí, s ktorými sa na festival dopravila aj inšpekcia. „Všetci ľudia, ktorí na festivale pracujú, pomáhajú dobrovoľne, bez nároku na honorár. Zákon je u nás však postavaný tak, že každý musí mať zmluvu. Aj dobrovoľníci. Pani inšpektorka tvrdila, že ju deti nezaujímajú, pretože ona je zástupkyňou zákona. Chápem, že v každom prípade musíme mať všetky zmluvy riadne ošetrené, ale každopádne je divné, že za to, keď nemajú dobrovoľníci zmluvy, ale sú riadne označený zelenými tričkami so žltým nápisom organizátor, nám môže hroziť pokuta od 2 000 až do 20 000 tisíc eur,“ rozpráva jeden z organizátorov. Môžeme len konštatovať, áno, takýchto máme úradníkov. Pedanti na nesprávnych miestach.

Sobotný večer bol vyvrcholením festivalu. Predviedli sa dvaja najväčší headlineri The Creepshow a Klasse Kriminale. Sarah Sin Blackwood, speváčka kanadskej psychobilly kapely The Creepshow pripravila pre fanúšikov nezabudnuteľný zážitok. Okrem energiou nabitého vystúpenia sa k nim priblížila absolútne do bezprostrednej blízkosti, doslova vyhecovala dav a spôsobila šialenstvo. Kapela sa musela na pódium po standing ovation vrátiť a zahrať prídavok. Zábava pokračovala každý deň v Music pube Lodenica, kde hral dídžej až do svitania.

Text: Tatiana Michalková Foto: Martin Palkovič

[nggallery id=945]

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články