Connect with us

Aktuality

Prechádzka rozprávkovým parkom prilákala opäť tisíce ľudí

Published

on

Ani rozmary počasia neodradili davy detí a dospelých, aby sa v sobotu 14. júna stretli s všakovakými rozprávkovými bytosťami v piešťanskom mestskom parku. Podujatie Prechádzka rozprávkovým parkom organizované materským centrom Úsmev sa uskutočnilo už po tretí raz. Mapky na zbieranie pečiatok si zobralo 1200 detí, avšak spolu s tými, ktoré nesúťažili a dospelými, bolo v parku určite viac ako tritisíc ľudí.

MG_8662w[1]

REKLAMA

heaven rest

Na deti čakalo dvanásť rozprávkových stanovísk a ďalšie stanoviská partnerov. V úvode mali za úlohu zobudiť Šípkovú Ruženku. Ďalej pomáhali vodníkovi loviť ryby a Jurošíkovi pohrabať slamu a pozametať rozsypaný hrach. Štvrtou úlohou bolo nájsť sedem plátených kozliatok a za odmenu sa mohli pokochať pohľadom na naozajstné živé. Potom už na ne čakala Pyšná princezná či rytierska družina s množstvom mečov a možnosťou strieľať z luku. Na stanovisku doby ľadovej deti zbierali popadané vločky a žalude. Veľký úspech mala nemocnica doktora Jajbolíta, kde deti liečili plyšových pacientov. V momente keď začalo pršať nabrala na ešte väčšej autenticite Noemova archa, kde pred potopou zachraňovali všetky zvieratká. Na čertovskej váhe potom deti zväčša priznali, či poslúchajú alebo nie a sľubovali, že sa polepšia. Na predposlednom stanovisku pomohli dedkovi a babke vytiahnuť repku a na záver navštívili Princeznú zo zlatou hviezdou na čele.

Potom, čo si malí súťažiaci prevzali drobné darčeky, mohli si ešte chvíľu zotrvať na skákacom hrade, či lezeckej stene. Prevádzkovatelia týchto atrakcií si najviac užili vrtochy počasia, keď opakovane padli kvapky dažďa a oni museli zakrývať a odokrývať atrakcie, ale zvládli to.

MG_9111w[1]

Rozprávkový park pripravujú dobrovoľníci. Celé podujatie je postavené na ich aktivite. Iniciátorkami sú však predovšetkým Marcela Vrbová a Dáša Dzurechová z materského centra Úsmev, ktoré vybavujú všetko potrebné už niekoľko mesiacov pred akciou. Podľa ich vyjadrení, by ale nič nebolo možné usporiadať bez podpory ďalších organizácii, Mesta Piešťany a sponzorov. „Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizovaní – všetkým, ktorí pomáhali vyrábať kulisy. Tým, ktorí bezplatným zapožičaním kulís prispeli k zatraktívneniu podujatia. Tým, ktorí nás finančne, materiálne či svojimi službami podporili, ale aj tým, ktorí boli ochotní si obliecť kostýmy a venovať svoj čas a energiu deťom. Veľká vďaka patrí aj ľuďom, ktorí sú za podujatím a nie sú videní na verejnosti – ľuďom, ktorí pomáhali v piatok zbierať a nosiť kulisy do skladových priestorov, ktorí pomáhali v deň akcie od šiestej ráno rozvážať kulisy a inštalovať ich na stanoviská, po akcii do neskorého večera ich opäť porozvážať k majiteľom,“ vymenúva Dáša Dzurechová.

Dôležitou súčasťou jednotlivých stanovísk boli i detskí dobrovoľníci. Pomáhali dospelým usmerňovať účastníkov, či pečiatkovať mapy. „Tieto deti sú dôležitou súčasťou podujatia. Takto získavajú vzťah k dobrovoľníctvu a začínajú si uvedomovať, že v spoločnosti je potrebná ich aktivita. Veríme, že si zafixujú pozitívny vzťah k práci pre druhých a pomoci. To je cesta ako posunúť našu spoločnosť ďalej,“ dodáva na záver Marcela Vrbová.

Text: mt Foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články