Connect with us

Kultúra

Pohoda už o dva týždne

Published

on

Už o dva týždne sa na trenčianskom letisku začne tradičný multikultúrny festival Bažant Pohoda 2013, pričom jeho sedemnásty ročník má program opäť nabitý zvučnými menami.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Bkdqi8L_tRw[/youtube]

Organizátorom sa čiastočne splnil promotérsky sen, keď na trenčianske letisko zavíta frontman Radiohead Thom Yorke so svojím aktuálnym projektom Atoms for Peace, v ktorom s ním hrajú aj ďalší rešpektovaní hudobníci, na čele s basgitaristom Fleom z Red Hot Chili Peppers. Lákadlami budú iste aj koncerty austrálskej ikony Nicka Cavea & The Bad Seeds a americkej skupiny The Smashing Pumpkins. Návštevníkov určite poteší, že posledné dve menované kapely odohrajú deväťdesiatminútové koncertné sety, Atoms for Peace dokonca plánujú hrať až dve hodiny.

„S takýmito veľkými kapelami prichádzajú aj náročné technické požiadavky, čo je pre nás veľkou výzvou. Diváci sa môžu tešiť aj na špičkové videoprojekcie, ktoré si so sebou privezie viacero interpretov,“ hovorí za produkciu festivalu Martin Andráš.

Dohromady vystúpi na festivale 129 hudobných interpretov, od DJ-ov až po veľké orchestre vážnej hudby, predstaví sa niekoľko desiatok spisovateľov aj výtvarníkov. V programe je trinásť divadelných predstavení, množstvo diskusií na rôzne spoločenské témy, aj široký výber z filmovej tvorby, od krátkych dokumentov po hollywoodske trháky. Na záver festivalu bude odslúžená už tradičná ekumenická bohoslužba.

„Nevieme sa dočkať príchodu na trenčianske letisko a na okamih, keď festivalový areál ožije príchodom návštevníkov. Robíme všetko pre to, aby zažili umelecky silné dni, pričom sme presvedčení, že sme zostavili najsilnejší program v našej festivalovej histórii,“ konštatuje riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Program bude prebiehať na šiestich hudobných pódiách, v detskom parku a ďalších deviatich scénach. Generálny partner Zlatý Bažant zastreší hlavný Bažant stage, druhý open air stage bude niesť meno hlavného partnera Orange, tradičná tanečná aréna v osemstĺpovom stane Kayam bude tento rok niesť názov Space Aréna SLSP. V stane Kayam budú pôsobiť aj obľúbený Nay Tanečný dom či Daylong Kids Park, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku zastrešuje obľúbený „klub“ na letisku – EUrópa stage. Novinkou bude Red Bull Tour Bus s pódiom priamo na streche špeciálne upraveného autobusu.

Prvýkrát sa na Bažant Pohode predstaví aj najväčšie slovenské internetové kníhkupectvo Martinus.sk, ktoré sa stalo garantom Literárneho stanu. Na letisku budú fungovať aj ďalšie scény – v Dobrej krajine, Dobrej kaviarni, KC Dunaj & V4 či stane .týždeň sa bude prevažne diskutovať, Bažant Kinematograf ponúkne výber zaujímavých filmov. Návštevníci sa môžu tešiť na špeciálne Silent Disco a Silent Movie v Red City a DJ-i budú návštevníkov zabávať aj v priestoroch Orange Roller Disca. Nebude chýbať ani Rádio(aktívna zóna)_FM, odkiaľ bude Rádio_FM vysielať live nielen svoje programy, ale aj akustické vystúpenia viacerých interpretov festivalu.

„Sme radi, že návštevníci zostávajú vo festivalovom areáli každým rokom viac, a užívajú si jeho nenapodobiteľnú atmosféru,“ hovorí Veronika Gulášová z organizačného tímu. „K tomu prispievajú aj služby a aktivity našich partnerov. Spoločne sa snažíme o čo najvyšší komfort, o to, aby bolo ľuďom u nás príjemne.“

Aj tento rok bude na letisku dostatok chemických toaliet – 500 klasických toitoi toaliet a ďalších špeciálnych 20 pre vozíčkarov, ale aj 174 splachovacích záchodov a 156 spŕch s teplou vodou. Rovnako, ako vlani, budú pre návštevníkov pripravené aj dezinfekčné gély na ruky, či opaľovacie krémy.

Ku komfortu prispeje viacero partnerov – Orange zabezpečí služby mobilného operátora, akými sú bezplatná wifi, nabíjačkárne, SMS servis či mobilná aplikácia. Vďaka SLSP bude na letisku nielen bankomat, ale po prvý raz aj 50 bezkontaktných platobných POS terminálov v nápojových centrách. ZSE dodá na letisko solárne lampy a v spolupráci s BikeLabom aj atrakcie, v rámci ktorých môžu návštevníci vyrábať elektrickú energiu na rôzne účely – od hudobnej produkcie až po mixovanie kokteilov. Johnson Controls ponúkne návštevníkom možnosť priložiť ruku k vytvoreniu špeciálneho umeleckého diela. Spoločnosti Pantheon Technologies a Exisport prispeli k výborne vybavenému športovému parku, PSS a iHRYsko postavia priestor pre spoločenské hry. Zanussi festivalová domácnosť už tradične prinesie chladničky, rýchlovarné kanvice či žehličky pre návštevníkov festivalu. Nielen počítače a tlačiarne pre štáb a médiá, ale aj chillout zónu zabezpečí Samsung, CBA Slovakia otvorí festivalový FestMarket, Slovenská pošta zase svoju mobilnú pobočku. Garnier prinesie kadernícke služby a masáže, Tent Inn otvoril už tradičný stanový hotel. Partneri prispejú aj k doprave – Peugeot dodal osobné automobily organizačnému štábu, Slovnaft zase palivom zadotoval kyvadlovú dopravu v Trenčíne.

Novinky budú aj v gastrosektore – po prvýkrát bude fungovať zóna dobrého jedla, ktorú pripraví Bratislavský regál. Dostupné budú bio výrobky od Ekotrendu Myjava, lákavá je napríklad aj účasť prémiovej slovenskej značky sektov Hubert. Fanúšikovia tresky sa môžu tešiť na túto čerstvú, do pečiva čapovanú slovenskú špecialitu od spoločnosti Ryba Košice. „Podmienky od hygienikov sú pre všetkých predajcov naozaj prísne, preto nie je možné mať na letisku všetko. Snažíme sa však, aby ponuka jedál aj nápojov bola čo najširšia. Veríme, že tento rok budú návštevníci príjemne prekvapení,“ dopĺňa Ľubica Ščambová.

Text: Tlačová správa

Continue Reading

Kultúra

Piešťanská mestská galéria pozýva na virtuálnu prehliadku výstavy Juraja Kollára

Published

on

By

Piešťanská mestská galéria sprístupnila výstavu Juraja Kollára s názvom LOCKDAWN formou virtuálnej prehliadky.

Výstavné priestory musia byť už dlhé týždne zatvorené, aktivity Piešťanskej mestskej galérie sa preto presúvajú do virtuálnej reality. Diela jedného z najpôsobivejších slovenských súčasných umelcov si môžete pozrieť cez displej svojho mobilu, tabletu alebo počítača.

Piešťanská mestská galéria (PMG) priniesla koncom minulého roka výber najnovšej tvorby Juraja Kollára, ktorého diela sú zastúpené v zbierkach slovenskej a českej národnej galérie, a tiež v ďalších domácich a zahraničných umeleckých inštitúciách.

Domáca výstava s názvom LOCKDAWN predstavuje divákovi základné polohy umelcovej tvorby, ktorá sa vyvíja niekoľkými smermi: „Vytrvalo skúma možnosti, ktoré mu maliarstvo ako také dáva, so všetkými svojimi tradíciami (ich popretím i rozvinutím), jeho výskumy sa týkajú odkrývania rozmanitých spôsobov zobrazenia a „prenosu“ reality do obrazu, ale predovšetkým jej subjektívneho vnímania, totálneho prežitia a pretransformovania do osobitého jazyka,“ píše v sprievodnom texte k výstave kurátorka Katarína Bajcurová, z radov Slovenskej národnej galérie. Jej odborný komentár k výstave si teraz budete môcť vypočuť aj z pohodlia vášho domova.

PMG sa kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii rozhodla sprostredkovať diela širokej verejnosti prostredníctvom moderných technológií. Výstavu nechala nasnímať 360° kamerou a preniesla ju do virtuálnej reality (VR). Divák sa vďaka tomu môže “prejsť“ po galerijných priestoroch a pozrieť si diela Juraja Kollára zblízka i s odstupom. Podobné interaktívne prehliadky ponúkajú v súčasnosti svojim návštevníkom umelecké inštitúcie po celom svete.

„Keď sme začiatkom decembra sprístupnili upravené priestory Piešťanskej mestskej galérie, netušili sme, že to bude iba na pár týždňov. Výstava Juraja Kollára mala skvelé ohlasy a rozšírila naše galerijné publikum aj o návštevníkov z iných miest Slovenska. Bohužiaľ je už dlhší čas zo známych dôvodov verejnosti neprístupná,“ hovorí Peter Sedláčik, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany a dodáva: „nevieme, ako dlho lockdown potrvá a kedy budeme môcť v galérii ľudí opäť privítať, ale isté je, že LOCKDAWN Juraja Kollára bude prístupný kedykoľvek a kdekoľvek, vďaka VR.“

K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne, ktoré približujú obsahy a maliarske techniky, s ktorými autor pracuje vo svojej tvorbe. „Fyzickú výstavu v galérii budeme musieť koncom apríla zbaliť, no jej virtuálna verzia zostane archivovaná a umožní nám pracovať s jej témami o niečo dlhšie. Po uvoľnení opatrení vieme školským a rôznym záujmovým skupinám ponúknuť tvorivý vzdelávací program na mieru – či už k výstave Juraja Kollára, alebo k ďalším projektom, ktoré pre ľudí pripravujeme na rok 2021. Stačí nás kontaktovať mailom.“ dodáva Linda Blahová, dramaturgicko-výchovná pracovníčka Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.

Virtuálna prechádzka výstavou Juraja Kollára je zároveň príležitosťou pozrieť si vynovené galerijné priestory. Počas uplynulého roka tam MsKS Piešťany nechalo vymeniť podlahu, opraviť svetlík a inštalovať doplnkové osvetlenie. Piešťanská mestská galéria tak po rekonštrukčných prácach spĺňa najmodernejšie štandardy.

Výstavu k vzhliadnutiu nájdete na tomto linku: http://www.msks-piestany.sk/3d-galeria

Zdroj: piestany.sk

Continue Reading

Kultúra

Kniha o piešťanských sochách je opäť v predaji

Published

on

By

Prvýkrát vyšla publikácia Sochy Piešťan: Mesto ako galéria v decembri a 1 500 kusov sa vypredalo ešte v deň vydania. Tí, ktorí si ju vtedy nestihli kúpiť, majú druhú šancu. Je v ponuke kníhkupectiev Martinus a Artforum, objednať ju je možné aj cez e-shop Čierne diery.

Z mapovania sôch umiestnených vo verejných priestoroch vznikla minulý rok interaktívna mapa. Občianske združenie Čierne diery k nej teraz pridalo knihu fotografií, ktorá upozorňuje aj na málo známe umelecké diela. Vďaka výskumu sa niektoré z nich podarilo opäť objaviť a ukázať verejnosti.

„Ide o kultúrne dedičstvo, ktorým sa iné mestá nemôžu pochváliť,“ hovorí Lívia Gažová, spoluautorka knihy. Unikátnosť tejto umeleckej zbierky spočíva podľa jej názoru práve v kvalite a množstve diel.

Viaceré z nich sú výsledkom výstav Socha piešťanských parkov, ktorých cieľom bolo spraviť z kúpeľného mesta exteriérovú galériu. Tomuto podujatiu predchádzala v roku 1961 výstava prác Alexandra Trizuliaka, ktorú autor pripravil spolu s piešťanským architektom Ľubomírom Mrňom.

„Niektoré príbehy sú veľmi zaujímavé. Napríklad sochu pred hotelom Park sme vôbec nemali zdokumentovanú. Keď som sem zavolala synov Alexandra Trizuliaka, potvrdili, že je to veľmi pravdepodobne dielo ich otca,“ pokračuje Lívia Gažová, ktorá prispela aj k znovuobjaveniu ďalšej sochy od tohto uznávaného umelca.

Jedinou indíciou bola fotografia hotela Thermia Palace, pred ktorým dielo s názvom Pocta IX. symfónii nakrátko vystavili v roku 1970. Jej autor sa stal počas normalizácie nepohodlným pre komunistický režim. Socha preto musela zostať ukrytá v technickom zázemí kúpeľov. Podarilo sa ju objaviť až vďaka výskumu, ktorý predchádzal vydaniu knihy.

„Ten kto túto sochu skryl, to spravil veľmi premyslene a tým ju zachránil. Neleží na zemi, je postavená a nie zhrdzavená. Keď som tam zavolala Trizuliakovcov, mali slzy v očiach,“ pokračuje L. Gažová.

V spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany, pamiatkármi a dedičmi autorských práv by mala byť Pocta IX. symfónii od Alexandra Trizuliaka opäť vystavená vo verejnom priestore.

Umelecké diela však miznú z očí verejnosti aj v súčasnosti. Vlani museli kvôli poškodeniu odviesť na opravu sochu Ľudovíta Wintera a nedopatrením bola zničená aj plastika s názvom Kvet – Slnko, ktorá stála v borovicovom háji v mestskom parku.

Najnovšia kniha z produkcie Čiernych dier je podobne ako ich predchádzajúce publikácie experimentom. Pri tlači boli použité iba tri farby – žltá, modrá a červená. „Aby bolo možné imitovať vzhľad fotografií, nechali sme si namiešať farebný profil vo švajčiarskom výskumnom projekte Color Library. Autor dizajnu Michal Tornyai vytvoril pre knihu vlastné písmo s názvom Socha. A na texty sme vybrali kamenistý papier Fedrigoni,“ predstavili knihu jej autori.

Okrem fotografií Andreja Sarvaša ju tvoria aj rozhovory so Silviou a Líviou Mezovskou (dcérou a vnučkou Valéra Vavra, ktorý je autorom mnohých sôch a pamätníkov v našom meste), Klementom Trizuliakom a Silviou L. Čúzyovou. Autorkou eseje Mesto ako galéria je Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Text: Martin Palkovič Foto: Čierne diery

Continue Reading

Kultúra

Nový film Pavla Barabáša online z Kina Fontána

Published

on

By

Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou premieta piešťanské Kino Fontána online. Na programe sú aj premiérové filmy. Už v piatok 12. marca to bude najnovší dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

„Filmy si záujemcovia môžu rezervovať cez web stránku fontana-piestany.sk a podporiť tak svoje lokálne kino v čase uzavretia jeho kamennej prevádzky,“ informovala piešťanská radnica.

Fontána je súčasťou projektu Kino doma zameraného na legálne uvádzanie filmov na Slovensku v období, kedy nemôžu diváci kinosály navštíviť.

Nový film Pavla Barabáša je venovaný najvyššej hore sveta. Na Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta).

Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl–bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupene môže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.

Zdroj: FB-Mesto Piešťany / kino-fontána.sk / pavolbarabas.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články