Connect with us

Kultúra

Pohoda pôjde bez Bažanta, potvrdených má prvých desať hviezd

Published

on

Festival Pohoda sa po šestnástich rokoch vrátil ku svojmu pôvodnému názvu. Najväčšia prehliadka modernej hudby pod holým nebom na Slovensku, ktorá sa bude konať na trenčianskom letisku od 7. do 9. júla 2016, tak pokračuje v trende veľkých európskych festivalov. Tie postupne prestali v názve používať mená partnerov. Zmena súvisí aj s koncom štrnásťročnej spolupráce so spoločnosťou Heineken Slovensko, keď sa novým partnerom podujatia stala značka piva z Banskej Bystrice. Festival tiež zverejnil prvých desiatich potvrdených hviezdnych hudobníkov či dídžejov, medzi ktorými je okrem už spomenutých Sigur Rós aj napríklad Parov Stelar, PJ Harvey či Gogol Bordello.

dsc5000„Po potvrdení snových Sigur Rós prišlo ďalšie potvrdenie umelca, o ktorého sme sa snažili v podstate od začiatku festivalu. Pohoda 2016 je na zozname tour dates legendárnej britskej multiinštrumentalistky a speváčky PJ Harvey. Letisko v Trenčíne roztancuje aj zakladateľ elektroswingu Parov Stelar či gypsy-punk z New Yorku Gogol Bordello. Okrem nich návštevníci Pohody uvidia legendu slam poetry Saula Williamsa, anglického drum&bassového producenta SPOR-a, elektroclash v podaní Chicks on Speed, punk-rap z New Jersey dvojice Ho99o9, bluesové voodoo My Baby či elektro-rock fínskej kapely K-X-P,“ uviedol PR a mediálny riaditeľ festivalu Anton Repka.

Aj ďalšie mená Pohody 2016 plánuje tím organizátorov zverejňovať formou pohyblivých grafických hádaniek vo formáte gif. „Na prvých desať mien festivalu sme hrdí. Splnili sa nám dva dlhoročné sny – PJ Harvey je podľa nás prvou dámou svetovej alternatívy, Sigur Rós je nádherná skupina. Saul Williams je našim najvýraznejším objavom jesennej showcaseovej scény, jeho koncert je nevídaný, kreatívny a mimoriadne silný, objavili sme ho v Paríži na festivale Mama. Fínski uletení elektronici K-X-P nás dostali na festivale Reeperbahn v Hamburgu. Chicks on speed a Gogol Bordello už na Pohode hrali, obe kapely sú strhujúce a sme si istí, že si návrat plne zaslúžia. Parov Stelar sú zárukou kvalitnej tanečnej zábavy, Spor je ojedinelým drum and bassovým producentom a dostali sme ho ako tip od B-Complexa. My Baby sú koncertne fantastickí a o kapele HO99O9 sa všetci vyjadrujú v superlatívoch. Hneď z prvej desiatky je vidieť, že pokračujeme v našej ceste multižánrového festivalu, kde môžu ľudia vidieť špičkové a osvedčené mená a spolu s nimi najvýraznejšie mladé kapely. Tešíme sa na ďalšie bookovacie dobrodružstvo,“ povedal o zverejnení prvých desiatich mien Pohody 2016 šéf festivalu Michal Kaščák.

Advertisement
Hello GPT

dsc4834PJ HARVEY

Tri albumy vo výbere Rolling Stone 500 najlepších albumov histórie, 8 nominácií na Brit Awards, 6 nominácií na Grammy a ako jediný umelec v histórií – 2 víťazstvá za najlepší album roka Mercury Prize. Týmto zoznamom úspechov sa môže pochváliť Polly Jean Harvey. Na konte má hity ako „This is Love“, „Down by the Water“ či svetoznámy duet s Nickom Caveom „Henry Lee“. PJ Harvey okrem ocenení a umiestnení v prestížnych rebríčkoch získala aj čestný doktorát od jednej z londýnskych univerzít. Jej výkladnou skriňou však nie sú sošky a diplomy, ale výborná hudba, ktorou príde doktorka Polly Jean Harvey liečiť na Pohodu aj naše uši.

PAROV STELAR

Advertisement
Hello GPT

Linec, tretie najväčšie mesto Rakúska, preslávili malé vianočné koláčiky. Na prelome tisícročí mu však pribudol ďalší výrazný exportný artikel v podobe DJ-a Marcusa Füredera známejšieho pod umeleckým menom Parov Stelar. Kombináciu žánrov jazz, house, electro a breakbeat mimoriadne úspešne skĺbil v novom šate zvanom elektroswing. Po vydaní albumu „Shine“ ho redaktor BBC Chris White označil za jedného z najsľubnejších producentov v Európe. A nemýlil sa. Vďaka skladbám ako „Catgroove“, „Bootyswing“, „All Night“ a ďalším patrí medzi umelcov, ktorí na YouTube pokorili magickú hranicu 100 miliónov prehratí. Vinylový linecký koláčik ponúkne Parov Stelar aj na Pohode 2016.

SPOR

Advertisement
Hello GPT

Zástupcom súčasnej tanečnej klubovej hudby z britských ostrovov je DJ a producent Jon Gooch známejší pod umeleckými menom SPOR či Feed Me. Preslávili ho drum-n-bassové a dubstepové remixy skladieb od známych umelcov naprieč žánrami. Tento rok mu vyšiel očakávaný album „Caligo“. Podľa portálu Muzoic.net obsahuje ten druh drive-u, ktorý vás núti „vypeckovať“ reproduktory v aute.

SAUL WILLIAMS

Advertisement
Hello GPT

Saul Wiliams je chlapík, ktorý si rovnako dobre počína na filmovom plátne, Broadwayi, v aulách univerzít či v zašitom klube v meste na periférií. Pracuje so slovom, jeho rytmom, výrazom a dynamikou s kadenciu Mohamada Aliho a presnosťou skalpela Bena Carsona. Nike si jeho „List of Demands“ vybralo ako silný podklad k svojej kampani. Porotu v Cannes a Sundance si získal filmom Slam, a Broadway v predstavení „Holler If Ya Hear Me“. Na rade je Pohoda…

Pohoda-viz-posterCHICKS ON SPEED

Kultová nemecká kapela Chicks on Speed pozostávajúca z Austrálčanky a Američanky vznikla v tom istom roku ako festival Pohoda (1997) v Mníchove. Skupina patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov žánru elektroclash. Počas kariéry spolupracovali s umelcami ako Yoko Ono či Peaches. Práve s Peaches nahrali svoju najznámejšiu skladbu „We Don’t Play Guitars“. Na koncertoch ponúkajú performatívne umenie obsahujúce multižánrovú hudbu, dizajn i módu… no v neposlednom rade poriadnu zábavu.

Advertisement
Hello GPT

HO99O9

Kto sa bojí tmy, nech nejde do lesa a už vôbec nie na koncert kapely Ho99o9. Komu, naopak, temnejší hip-hop s dávkou punku či skôr rapovaný punk vyhovuje, ten si bude môcť na Pohode dopriať strhujúcu show dua z New Jersey (momentálne pôsobiaceho v LA). Podľa novinárov z Rolling Stone a The Guardian sa to rozhodne oplatí.

Advertisement
Hello GPT

K-X-P

Fínska elektro-rocková skupina K-X-P sama seba nazýva antikapelou. Možno pre netradičné obsadenie, keď spev, elektronické krabičky a basu dopĺňajú dvaja alternujúci bubeníci, alebo pre široký zoznam žánrov, z ktorých podľa vlastných slov vychádzajú. Ich živé koncerty každopádne spájajú tri základné premenné: neskutočná rytmika, sila a energia.

Advertisement
Hello GPT

Zdroj: Tlačové správy A. Repku, foto: Pohoda, T. Halo – archív PNky

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články