Podľa majiteľa historickej zbierky bicyklov je hitom v Piešťanoch skladačka

30. septembra 2011 Off Od PNky.sk

V piešťanskej mestskej knižnici sú aktuálne prístupné dve zaujímavé výstavy o bicykloch. Môžete tu vidieť historické bicykle zo zbierok Petra Pavča z Dubovej pri Modre a fotografie z cykocesty Dušana Šeba a jeho kamarátov zo Slovenska do Pakistanu.

[singlepic id=20548 w=320 h=240 float=left]Z expozícii bicyklov, kde sa autor snažil k nim získať aj krátke zaujímavé príbehy, je najstarším vysoký bicykel z roku 1880. Raritou je drevený bicykel, ktorý vyrobil Matúš Povala z Pucova na Orave začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia. Z vhodných kusov dreva, opracovaných len nožom, vyhotovil rám, kormidlo, sedlo, blatníky, pedály a jednoduchými skrutkami všetko pospájal. Miestny pucovský kováč mu vyhotovil len ozubené prevodové koleso a hnaciu [singlepic id=20532 w=320 h=240 float=right]reťaz. Zaobstaral si rozšírené pneumatiky, dômyselným spôsobom si zostrojil voľnobežku na zadné koleso a hoci jednoduchú, ale predsa len spiatočnú brzdu. V letných mesiacoch 1922 na ňom absolvoval cestu do Prahy a späť, približne tisíc kilometrov a to bez najmenšej poruchy.

Medzi exponátmi nájdete aj bicykel, na ktorom vyhral Jan Veselý Závod mieru v roku 1949, ale aj vysoký bicykel, ktorého majiteľom bol Piešťanec Vojtech Anderle.

Podľa slov Petra Pavča sa mu páči, že v Piešťanoch videl, že ľudia sa nevozia iba na moderných nových horských bicykloch, ale aj aj na starších poopravovaných bicykloch. Podľa jeho pozorovania sa mu zdá, že jednoznačným hitom je skladačka.

S[singlepic id=20553 w=320 h=240 float=left]vet zo sedla bicykla je názov výstavy fotografií z cyklocesty po Ázii autora Dušana Šeba. Rodák z Dubnice nad Váhom je momentálne doktorandom na Geografickom ústave SAV v Bratislave. Zaoberá sa problematikou udržateľnosti rozvoja slovenského vidieka. Fotografie, ktoré vystavuje v piešťanskej knižnici vznikli počas jeho 4,5 mesačného putovania na bicykli zo Slovenska cez Maďarsko, Bulharsko, Turecko, Irán do Pakistanu, ktoré uskutočnil s kamarátmi Braňom Chrenkom a Jánom Valkovičom. V rámci výpravy chceli spoznať náboženstvá, kultúry a krásy i neduhy navštívených krajín.

Výstavy sú prístupné do 15. októbra.

[nggallery id=1124]

Autor: db Foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA