Tak ako po minulé ročníky, aj na jubilejnom desiatom festivale Cinematik, ktorý začína 10. septembra, si budú môcť návštevníci vychutnať scénu PNky Cinema pod holým nebom v piešťanskom amfiteátri. Do programu zaradil dramaturg Peter Konečný šesť komediálnych snímok, dve z európskej produkcie a nebude chýbať ani majster inteligentného humoru Woody Allen. PNky cinema by mali odštartovať bláznivou argentínskou komédiou Divoké historky (Relatos Salvajes) a na všetky filmy bude vstup voľný.

Yqmp.divoke_historky_pngDivoké historky (Relatos salvajes), Argentina / Španielsko, 2014, far., 122 min

Scenár a réžia: Damián Szifron, kamera: Javier Julia, strih: Pablo Barbieri Carrera, Damián Szifron , hudba: Gustavo Santaolalla, hrajú: Rita Cortese, Julieta Zylberberg, Erica Rivas, Oscar Martínez, Darío Grandinetti, Leonardo Sbaraglia a María Onetto a ďalší.

Každému raz rupnú nervy… alebo šesť divokých historiek, ktoré spája téma pomsty a drobných i väčších nespravodlivostí či krívd. Človek sa im nedokáže brániť, ak nechce prekročiť hranice zákona, či dobrých mravov. Ale čo je veľa, to je veľa.  Hrdinovia filmu sa v rôznych situáciách dostávajú do bodu, kedy im dochádza trpezlivosť. Rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk a s ľudskou malosťou, byrokraciou, či vypočítavosťou si to vybavia s intenzitou rozzúreného zvieraťa. Túto výnimočnú čiernu komédiu koprodukovali bratia Almodóvarovci a priniesli do kín film o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému. Pocity hnevu sú v ňom vyobrazené univerzálne, rovnako ako uvoľňujúci účinok smiechu, ktorý sa dostaví pri každom zo šiestich prekvapivých rozuzlení. Bystro vystavaná spoločenská kritika, pri ktorej sa divák z chuti nasmeje, aj keď vie, že za všetkým predsa len stojí krutá pravda. V Divokých historkách sa stretávajú uznávaní herci, ktorí spolu doteraz na striebornom plátne spoločne neúčinkovali, herci z nezávislých filmov, alternatívneho divadla a televízie.

Ocenenia: Cena divákov pre európsky film MFF San Sebastian; Cena divákov MFF Sarajevo; Cena divákov a cena pre najlepšiu herečku festival latinskoamerického filmu Biaritz; Cena divákov – festival filmov z Juhu – Oslo; 21 nominácií na argentínske národné filmové ceny; nominácia na Zlatú Palmu MFF Cannes 2014. (www.asfk.sk)

Z francúzskej produkcie pochádza ďalšia snímka:

Láska na prvý boj (Les Combattants) Komédia / Romantický / Dráma, Francúzsko, 2014, 98 min

Scenár: Thomas Cailley, Claude Le Pape, réžia: Thomas Cailley, kamera: David Cailley, hudba: Benoir Rault, Lionel Flairs, Philippe Deshaies, hrajú: Kevin Azaïs, Adèle Haenel, Antoine Laurent, Frédéric Pellegeay, Franc Bruneau, William Lebghil.

http://www.kamdomesta.sk/images/?type=eventbig&src=46249/images/kdm_002.jpgZdá sa, že Arnaud strávi pokojné leto v kruhu svojej rodiny, kolegov z práce a najbližších priateľov. Jedného dňa si však všimne krásnu, no drsnú Madeleine, stelesňujúcu čistú energiu a neustály pohyb, ktorá ho svojím nevhodným a niekedy násilným správaním záhadne priťahuje. Kým mierumilovný Arnaud berie veci tak, ako sú, naopak Madeleine neustále s niečím bojuje a prekonáva samu seba. Jej snom je podstúpiť armádny výcvik a Arnaud sa rozhodne ju v tom podporovať a chrániť, čím sa jeho stereotypný život prevráti hore nohami. Nič však nevyjde podľa ich plánu, pretože vzájomne nepatria do svojich rozdielnych svetov. Jediným východiskom je  vytvoriť si nový.

Cailleyho príbeh o láske a prežití, ale aj o ceste z reality do sveta snov a fantázie, očaril divákov i filmových kritikov na MFF v Cannes v roku 2014 a hneď po svojej medzinárodnej premiére získal Cenu FIPRESCI, Cenu Label Europa Cinemas, C.I.C.A.E. Award a hlavnú cenu SACD Prize v sekcii Directors‘ Fortnight. A okrem toho bol na prestížnom canneskom festivale nominovaný na Zlatú kameru a Queer Palm. (Film Europe)

„Punk´s not dead! Život stojí za to!” je mottom komédie švédskeho režiséra Lukasa Moodyssona.

My sme najlepší (Vi är bäst!) Švédsko, Dánsko, 2013, 102 min.

Scenár a réžia: Lukas Moodysson, kamera: Ulf Brantås, strih: Michal Leszczylowski, hudba: Marit Bergman, Rasmus Thord, hrajú: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne, Anna Rydgren, David Dencik

WATB-poster-A1-SKJeden z najvýraznejších švédskych režisérov, často označovaný aj za najroztomilejšieho filmového rebela, sa medzinárodne preslávil dvomi pôvabnými sociálnymi satirami Láska je láska (1998) a Spoločne (2000), ale aj tragickou drámou Lilja (2002) o bezradnosti dospievajúcej mládeže nechanej napospas krutým pravidlám modernej spoločnosti. V snímke My sme najlepší! sa opäť vracia k témam outsiderstva, rebélie i vzájomného medzigeneračného neporozumenia a vytvára vzletnú komediálnu drámu o nesmrteľnosti punku.

Dve 13-ročné dievčatá Bobo a Klara vyrastajú v Štokholme 80. rokov a cítia sa prehliadané vlastnými rodičmi. Sú osamelé, nahnevané, len tak sa potulujú po uliciach a rozhodnú sa založiť si punkovú kapelu, aj napriek tomu, že nevedia hrať na žiadnom hudobnom nástroji. V miestnom mládežníckom klube “vymlátia“ z nástrojov hroznú pieseň o hodinách telesnej výchovy a záchrane detí v Afrike, no stále to nie je ono. Keď sa však k nim pridá slušná a veriaca Hedvig s výnimočným hudobným talentom, ich kapela i hudba zrazu dáva zmysel. Konečne môžu s punkovými účesmi zvíťaziť nad sexistickými a nechutnými chlapcami, vyfintenými koketnými dievčatami a trápnymi rodičmi.

Zábavný a milý film o dospievaní a sile priateľstva získal viacero cien a nominácií na medzinárodných filmových festivaloch v Benátkach, Göteborgu, Philaddelphii, Tokiu či v Reykjavíku a v roku 2014 ho ocenili aj doma národnými švédskymi cenami Guldbagge za Najlepší make-up a Najlepšiu scénografiu. (Film Europe)

Program PNky Cinema doplní klasická romantika Woodyho Allena Kúzlo mesačného svitu (Magic in the Moonlight), zábavný „animák“ s príbehom najznámejšej hračky Lego príbeh (The Lego Movie) a ešte jedna americká snímka s názvom 50/50 – o tom, že nad rakovinou sa dá vyhrať iným spôsobom vnímania života.

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972